Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Prezydent właśnie podpisał. Komu się należy i jak otrzymać dodatek osłonowy?

18
Podziel się:

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności. Dodatek to część rządowej tarczy antyinflacyjnej. Kto może liczyć na pomoc i co trzeba zrobić, by ją otrzymać? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie.

Prezydent właśnie podpisał. Komu się należy i jak otrzymać dodatek osłonowy?
Skutki podwyżek cen żywności i energii ma złagodzić dodatek osłonowy. Przy jego naliczaniu ważne będzie kryterium dochodowe (money.pl, Rafał Parczewski)

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Pieniądze dostaną gospodarstwa domowe, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Co trzeba zrobić, by otrzymać pomoc?

Aby otrzymać dodatek, konieczne będzie złożenie wniosku w gminie. To ona wypłaca dodatek osłonowy. Pieniądze są przelewane w dwóch równych ratach, w terminach do 31 marca 2022 r. oraz do 2 grudnia 2022 r. 

Wniosek o pomoc będzie można złożyć na piśmie lub drogą elektroniczną (potrzebny podpis elektroniczny lub uwierzytelnienie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego). Wzór wniosku znajdzie się w ministerialnym rozporządzeniu, które jest wciąż konsultowane. Wiadomo natomiast, że wnioski złożone po 31 października 2022 r. nie zostaną rozpatrzone.

Jakie informacje trzeba będzie umieścić we wniosku?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" przygotowywany przez resort klimatu formularz liczy 12 stron i składa się z kilku części. W pierwszej z nich trzeba będzie podać podstawowe informacje: imię, nazwisko, obywatelstwo, nr PESEL, adres, nr telefonu oraz adres email. Konieczne będzie także podanie informacji o członkach rodziny, wchodzących w skład gospodarstwa domowego oraz wskazanie lub zaprzeczenie, że głównym źródłem ogrzewania domu jest kocioł na paliwo, piec lub kominek wpisane do Centralnej Ewidencji Budynków. Dzięki temu będzie można otrzymać powiększony dodatek osłonowy.

Jak czytamy w "DGP" we wniosku będzie trzeba podać także informacje dotyczące kwoty ewentualnych alimentów płaconych przez osobę składającą wniosek oraz informacje o dochodach nieopodatkowanych albo z gospodarstwa rolnego. Jeśli są takie dochody, trzeba wypełnić dwie kolejne części wniosku. Ostatnia część formularza to oświadczenie, w którym potwierdza się, że podane dane są prawdziwe.

Jak będzie ustalana wysokość dodatku?

Obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Minimalna kwota dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej tej wartości pieniądze nie będą wypłacane. W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc.

Czy dodatek osłonowy będzie wliczany do dochodu?

Dodatek osłonowy nie będzie podlegał egzekucji, nie będzie też uwzględniany przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to nie będzie również stanowić dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Izabela
2 lata temu
Zawsze uważałam że zdrowie daje mi niezależność. Mogę pracować i liczyć na siebie. Praca daje mi równowagę psychiczną. Zdrowie fizyczne i psychiczne jest najważniejsze bo daje wolność. Współczuję tym co "pracują" śledząc co i jak dostać od innych. To cięższa praca nawet od tej w polu. Pracowałam w wielu miejscach nawet w polu.... Nie interesuję się dodatkami typu osłonowe itd. Artykuł dal mi do myślenia.... Wpisuję się w ramy by mi pomóc. Skorzystam. Bez tego też przeżyje choć trudno jest. Ale jak napisałam wczesniej skąd pomysł by dawać więcej wieloosobowym gospodarstwom ? Nie rozumiem. Bierzcie sobie inni nie obchodzi mnie to. Żyjcie sobie inni pasożytując i to też mam gdzieś. Dlaczego? Bo to może zabrać mi moje zdrowie psychiczne. Więc żyje dla siebie, nie interesują mnie inni. Niech robią co chcą ich życie. Niech biorą od innych a co mi tam ...ale jak widzę ile dobrego mogłyby zrobić moje pieniądze i innych pieniądze z podatków...NASZYCH PODATKÓW...a tak marnują się by wspierać pasożytnictwo to mnie aż ponosi .....i zabiera równowagę..... więc spokojnie Izunia spokojnie.... jutro wstajesz do pracy i..... będzie PIĘKNY DZIEŃ. :) Zdrówka wszystkim życzę.
Izabela
2 lata temu
Im więcej osób w gospodarce tym większy dodatek. Powinno być odwrotnie. Dlaczego? Odpowiadam: Jestem sama zarabiam np. 2000 tyś. Muszę tak samo ogrzać mieszkanie jak wieloosobowe gospodarstwo. Włączam światło doświetlając tak samo jak wieloosobowe gospodarstwo. Korzystam z prądu tak samo jak wieloosobowe gospodarstwo. Piorę może mniej ubrań ale piorę..... W wieloosobowym gospodarstwie wiecej osób by przynieść dochód do domu. Ja jestem sama. Tu nie chodzi o dodatek do pożywienia. Ale dodatek do prądu i opału. Prądu i opału zużywam tyle samo co wieloosobowa rodzina która i tak ma więcej pieniędzy ot choćby z 500+ itp. Skąd pomysł ze wieloosobowe gospodarstwo potrzebuje wiecej finansowej pomocy od jednoosobowego? Spróbujcie przeżyć teraz w tym kraju jako singiel. Powodzenia. Nierealne.
Rowernik
2 lata temu
W styczniu płaciłem za węgiel 1400 zł/t. Teraz już kosztuje on 1950 zł/t (wobec wzrostu ceny koksu w XI 21 z 1430 do 2600 o koksie już nawet nie myślę, a był o wiele zdrowszy dla otoczenia, ma ułamek zanieczyszczeń, które ma w sobie węgiel - taki to jest postęp w UE, nie pomaga się w UE w promocji koksu, fantastycznego zastępnika węgla). Taka pomoc, o jakiej tu piszą, jest niewielka - jeśli ją dostanę, bo sam więcej zarabiam niż 2100, a współwłaścicielką niemieszkającą w moim domu jest moja siostra zarabiająca dużo więcej ode mnie, co zminimalizuje dodatek.
ewka
2 lata temu
mieszkańcy wspólnot i spółdzielni nie mogą się ubiegać o dodatek osłonowy, gdyż źródłem ogrzewania jest kotłownia centralna, a ponieśli największe koszty podwyżek
Fusi
2 lata temu
Rządzący się przygotowali podwyżkami od lata 2021. Może te dodatki należałoby liczyć od tej wyliczonej średniej krajowej. Ja mam 2.150,- sąsiadka 1.550,- Ona dostanie 600,- no i wreszcie będziemy miały tyle samo.