Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podwyżki cen gazu. Rzecznik rządu: to często kwestia złego wyboru taryfy

337
Podziel się:

W przypadku wysokich podwyżek cen gazu często mamy do czynienia ze złym wyborem taryfy, czyli biznesowej, nie indywidualnej. W przypadku tej drugiej stawki są o wiele niższe, a podwyżki wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt procent - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Podwyżki cen gazu. Rzecznik rządu: to często kwestia złego wyboru taryfy
Są dwa powody podwyżek, z jednej strony dyktat cenowy, gazowy Rosji, a z drugiej - polityka klimatyczna UE - powiedział rzecznik rządu (KPRM, Adam Guz)

O to, jak rząd ma zamiar zareagować na przypadki "horrendalnych podwyżek gazu", rzecznik rządu pytany był w poniedziałek w Polsat News.

Muller: Rosja i UE odpowiedzialne za podwyżki

- Zacznijmy może od tego, skąd te podwyżki się biorą, bo to jest istotne. Są dwa główne powody: z jednej strony dyktat cenowy, gazowy Rosji, a z drugiej - polityka klimatyczna UE i koszty zakupu tzw. pakietów emisji dwutlenku węgla - odparł Müller.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Jak powiedział, w przypadku bardzo wysokich podwyżek często mamy do czynienia ze złym wyborem stosowanej taryfy.

- Czyli nie taryfa indywidualna, tylko biznesowa - wskazał. - W każdym przypadku, kiedy mamy do czynienia z końcowym klientem indywidualnym, stosujemy zabezpieczenie Urzędu Regulacji Energetyki - te podwyżki wtedy nie mogą być tak wysokie - dodał.

- To, co jest kluczowe, to zgłoszenie, że jest się klientem indywidualnym - i wtedy stosuje się taryfę indywidualną - podkreślił rzecznik rządu. Dodał, że do tej pory wiele osób nie zwracało na ten fakt uwagi, gdyż warunki obu taryf były podobne.

Pytany o projekt ustawy rekompensującej wzrost cen gazu, który zapowiedział szef PO Donald Tusk, Müller odparł, że jest to kwestia "pewnego show", a Tusk wykorzystuje niewiedzę społeczeństwa.

- Tak jak mówię, każda osoba, która ma taryfę na cele indywidualne, może korzystać z taryfy indywidualnej i URE oraz inne instytucje będą tego pilnować - powiedział. Jak wskazał, po zgłoszeniu, że jest się klientem indywidualnym, stawki stają się "dużo, dużo niższe". - Ten wzrost wynosi maksymalnie kilkadziesiąt procent - powiedział.

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie.

Ceny w górę o kilkaset procent

Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Tymczasem media donoszą, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).

W związku ze wzrostem cen pod koniec minionego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części opłat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(337)
Alatoka
rok temu
Pan Minister się myli i mydli oczy odbiorcom gazu. Cena gazu dla wszystkich klientów indywidualnych jest taka sama dla każdej taryfy. Odbiorcą indywidualny nie ma możliwości zawarcia umowy na warunkach biznesu. A po drugie cena gazu wzrosła o 100 % z 11 groszy na 22 grosze/ kWh. Wiec rachunki będą większe o 100 % a nie 50. Po trzecie, nowa taryfa obowiązuje od 1 stycznia 2022r. Wiec pytanie brzmi dlaczego odbiorcy już dostali rachunki wg nowej ceny? Sama czekam na rachunek za grudzień. Podejrzewam, żedostawca gazu będzie chciał przemycić nowe stawki w fakturach za grudzień.
gospodarka du...
rok temu
pierol...enie o szopenie ! zwalanie na rosję i ue ! jak dzieci w piaskownicy ! brak profesjonalizmu,niedbałośćo gospodarkę polską i obywateli ......! tylko w koło sondaże popularności,sądy,izby dyscyplinarne ,obrażanie się na unię a w ogóle to wychodzi ,że to wina Tuska ! ogarnijcie się ! większość ludzi jeszcze myśli ,wiemy o co .....chodzi........
Nowy bezład
rok temu
Jak bym głosowała na PIS to bym wierzyła w złą taryfę nie lubię jak ktoś z nas robi idiomów Cena dla firmy z 0 11gr na 0.44 w listopadzie th 400% a jeszcze podwyżki za grudzień i styczeń Dla domu wzrost 100% , to dla PGNiG Pomorza nowa cena 0.20 stara 0.11 Pamie Miler policz Pan do 100 może się Panu uda prawdę podać
Andrzej
rok temu
100% Wzrost dla indywidualnego z 05.01 rachunek Nowy Ład to potrafi liczyć z 0 10 zł/1kWh na 0.2 rachunek będzie z 450 zl na 900zl To jak ktoś nazywa to kilkadziesiąt % to jest NIEDOUCZONY
Gaz
rok temu
Powód podwyżek cen gazu i benzyn to budowanie durnowatego schronu przeciwlotniczego dla Warszawy czyli METRA za 10 mld złotych rocznie dotacja z budżetu Unii 2mld EURO na 2021 zamiast inwestycje w przyśpieszenie wydobycia gazu z Wielkopolski od Odolanowa po Poznań i ropy naftowej z Pomorza Zachodniego Karlino Krosno Odrzańskie Międzyzdroje!!!
...
Następna strona