Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Tarcza antyinflacyjna. Sejm zdecydował w sprawie dodatku osłonowego

152
Podziel się:

Rząd przekaże gorzej sytuowanym Polakom dodatek pieniężny, by ograniczyć negatywny wpływ podwyższonej inflacji na ich budżety domowe - to jeden z elementów, które wprowadza tarcza antyinflacyjna. W czwartek posłowie zdecydowali o przyjęciu ustawy, która umożliwi wypłaty. Na ostatniej prostej parlamentarzyści PiS zaproponowali, by kwota wsparcia wzrosła - ale tylko dla jednej grupy Polaków.

Tarcza antyinflacyjna. Sejm zdecydował w sprawie dodatku osłonowego
Tarcza antyinflacyjna. Sejm zdecydował w sprawie dodatku osłonowego (Pixabay)

Dodatek osłonowy przegłosowany w Sejmie. Za nowelizacją opowiedziało się 433 posłów, przeciw było 3, natomiast 1 wstrzymał się od głosu.

Co do zasady świadczenie ma wynosić 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla gospodarstw, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstw składających się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstw, w których jest co najmniej sześć osób. Dodatek dostaną tylko ubożsi Polacy - będą obowiązywać kryteria dochodowe: 2100 zł miesięcznie dla osób samotnych i 1500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

Niektórzy Polacy dostaną jednak więcej - będą to ci, którzy do ogrzewania używają węgla. - Mimo że została przeprowadzona dosyć wnikliwa analiza tej ustawy, to zauważyliśmy jeszcze konieczność wniesienia znaczącego uzupełnienia - mówił w czwartek rano, jeszcze przed ostatecznym głosowaniem, Krzysztof Tchórzewski z PiS, były minister energii.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

- Zgłaszam dodatkową poprawkę do projektu ustawy, żeby dodatek osłonowy był w powiększonej wielkości: do 500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 750 zł na gospodarstwo domowe składające się z dwóch do trzech osób, 1062,50 zł dla czterech i pięciu osób, i najwyższy, powyżej sześciu osób - 1437,50. Artykuł 16 miałby wtedy brzmienie, że w 2022 roku kwota będzie wynosiła 4 mld 700 mln zł - wyliczył Tchórzewski.

Jak mówił, ta zmiana ma na celu ochronę gospodarstwa domowego zagrożonego ubóstwem energetycznym ze względu na bardzo dynamiczny wzrost cen węgla zarówno na globalnym oraz na krajowym rynku w bieżącym roku.

- Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania - dodał.

Zdaniem Tchórzewskiego poprawka jest niezbędna, ponieważ gospodarstwa domowe używające węgla dysponują dużo mniejszymi dochodami i wymagają przez to specjalnego potraktowania.

Dodatek osłonowy ma trafić do prawie 7 mln rodzin

Według szacunków rządu pieniądze z dodatku osłonowego, który jest jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej, trafią do niemal 7 mln gospodarstw domowych.

Projekt zakłada, że jeśli dochody w gospodarstwie domowym przekraczają nieznacznie wyznaczony limit, świadczenie będzie wypłacane w wysokości równej różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach – pierwsza do 31 marca a druga do 2 grudnia 2022 r. Koszt tego rozwiązania ma wynieść nie więcej niż 1,4 mld zł.

Tarcza antyinflacyjna. Tak rząd chce walczyć z drożyzną

Przypomnijmy, oprócz dodatku osłonowego, w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd planuje obniżenie od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma podatek VAT na energię elektryczną.

- Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł - wylicza minister finansów Tadeusz Kościński - A zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to około 8-9 mld zł. Zatem oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji – wyjaśnił szef resortu finansów.

Inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc. To najwyższy odczyt wzrostu cen od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat. Oznacza to, że za szereg towarów i usług płacimy coraz więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(152)
xxx
2 lata temu
Dlaczego ci co palą węglem dostaną więcej niż ci co palą gazem? Ludzie na wsi mają bardzo często swoje drewno więc tak naprawdę wychodzi im mniej za ogrzewanie. Poza tym w ten sposób promujemy kopciuchy...
Karmel
2 lata temu
Dodatki dla tych co ogrzewają węglem.A w wielu miejscach jest zakaz używania węgla jako opału.Co z tymi którzy palą drewnem zgodnie z rozporządzeniami? Metr drzewa to ponad 350-380zł.
Gorg
2 lata temu
Dlaczego do dochodów, na podstawie których mają być przyznawane dodatki, wlicza się każdą uczciwie zapracowaną złotówkę a nie wlicza się 500+ i innych prezentów otrzymywanych od państwa ?!
przedsiębiorc...
2 lata temu
Najpierw mnie ukradnie zeby to wypłacic.
pytanie
2 lata temu
Dlaczego starsi , schorowani ludzie mają się godzić na wchodzenie obcych ludzi , wywiady środowiskowe i dalsze upokorzenie ? Sędziowie , politycy , urzędnicy kradną miliony i nikt ich nie kontroluje...
...
Następna strona