Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Dodatki i płatna kwarantanna. Rząd dosypie do pensji lekarzy, ale będą też kontrole

29
Podziel się:

Rząd szykuje przepisy mające zachęcić lekarzy do pracy na oddziałach covidowych. Będą elementy motywujące, np. dodatki za pracę i obietnica pełnego wynagrodzenia w razie kwarantanny, ale z drugiej strony – kontrole zwolnień, które okazują lekarze.

Dodatki i płatna kwarantanna. Rząd dosypie do pensji lekarzy, ale będą też kontrole
(PAP)
bECjRzhh

W poniedziałek rząd chce przedstawić projekt ustawy, która ma doprowadzić do tego, że więcej lekarzy będzie pracowało na oddziałach zakaźnych.

To z jednej strony elementy zachęcające medyków do podjęcia pracy z zakażonymi coronawirusem: 175 proc. wynagrodzenia, klauzula dobrego samarytanina, czyli zniesienie odpowiedzialności za nieumyślne błędy lekarskie, wypłata pełnego wynagrodzenia dla lekarza, który z oddziału zakaźnego trafi na kwarantannę oraz lepsza koordynacja ratownictwa medycznego.

To ostatnie ma położyć kres sytuacjom, gdy karetka z zakażonym jeździ między różnymi szpitalami, tłumacząc że nie ma miejsca dla acjenta – wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

bECjRzhj

Z drugiej strony ustawa ma wprowadzać bardziej restrykcyjna kontrolę zwolnień, które przedstawiają lekarze, odmawiający zgody na przenoszenie ich na pierwszy front walki z epidemią.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kolejki przed punktami pobrań. "Jesteśmy na granicy"

Co jeszcze? Cały czas rosnąc ma liczba łóżek dla chorych na COVID -19. Obecnie jest ich 15 tys., z których do niedzieli zajęta była połowa. Do końca tygodnia ma ich być 20 tys., częściowo dzięki przekształceniu – decyzją wojewodów – kolejnych oddziałów w covidowe. W każdym województwie powstanie szpitali koordynacyjny, a w nim – dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla zakażonych.

bECjRzhp

W większym stopniu ma być wykorzystywany potencjał lecznic powiatowych. Nie jest też wykluczone powstanie szpitali polowych. Pierwszy z nich powstaje już w Warszawie na Stadionie Narodowym.

Gazeta informuje również, że w rządzie trwają dyskusje nad modyfikacjami obostrzeń. Ostatni ich pakiet został wprowadzony i czwartek i dotyczy m.in. zamknięcia siłowni w strefie czerwonej (z niewielkimi wyjątkami).

Branża protestuje i podkreśla, że rozsadnikami wirusa wcale nie są uczestnicy jogi, lecz szkoły, które w ogromnej mierze pozostały otwarte (w czerwonej strefie tylko szkoły ponadgimnazjalne i wyższe działać będą w trybie zdalnym). Informatorzy "DGP" przekazali, że rząd rozważa poluzowanie obostrzeń dla klubów fitness, jeśli liczba zakażonych będzie spadała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECjRzhK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
ŚmiechuWartr
11 miesięcy temu
A jednak reszta personelu to nie drugi sort.... Komuś się o nich przypomniało, szkoda że tylko w kwestii tego żeby to im z najniższego wynagrodzenia w szpitalach odprowadzać składkę kapitałową na dodatki dla personelu którym się ten dodatek "należy".... Brak słów....
SzkodaGadać
11 miesięcy temu
A reszta personelu, tak.... Drugi sort... Lekarz który widzi pacjenta 2 razy w ciągu dnia na obchodzie zgarnie niezłą pulę, ale już na przykład salowy czy salowa jest personelem nie medycznym i za 2 tysia będzie sprzątać wokół zarażonych i opóźniać im pojemniki na mocz... BRAWO za sortowanie ludzi...
painlessdoc
11 miesięcy temu
Szkoda, że wynagrodzenia nie przysługują lekarzom, którym ich macierzysty szpital przekształcono z dnia na dzień w szpital "covidowy"; bo oczywiście spółki muszą oszczędzać na ludziach. Ale skoro taki szpital nie otrzymuje wraz z przekształceniem żadnych leków do leczenia pacjentów z COVID-19, to i wynagrodzenie się nie należy - rozumiem.
bECjRzhL
www
11 miesięcy temu
a Pielęgniarki za nich cała pracę odrabiają, a lekarz przez szybę na monitor tylko patrzy ...
Tag
11 miesięcy temu
W Sejmie i Senacie jest łącznie 29 lekarzy( dekowników z różnych opcji, najwięcej z PIS), na czas pandemii do szpitali. Służę listą nazwisk jakby co.
...
Następna strona