Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dodatkowa waloryzacja. Może wpłynąć na prawo do czternastki i jej wysokość

17
Podziel się:

Rząd szykuje drugą waloryzację emerytur. Jeśli wejdzie w życie, osoby, które będą chciały się na nią załapać, będą musiały przejść na emeryturę do końca sierpnia. Wtedy ZUS zwaloryzuje emeryturę i we wrześniu ustali dla nich wysokość czternastki, która będzie liczona od wyższej, bo zwaloryzowanej kwoty emerytury i renty - informuje prawo.pl.

Dodatkowa waloryzacja. Może wpłynąć na prawo do czternastki i jej wysokość
Rząd szykuje drugą waloryzację emerytur (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Druga podwyżka emerytur będzie miała zatem charakter interwencyjny, mający na celu "ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku" - czytamy w projekcie ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Rząd chce, by druga waloryzacja była przeprowadzana co rok 1 września, o ile wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 105 proc.

W ramach dodatkowej waloryzacji, świadczenia podwyższane będą na okres od 1 września roku, w którym przeprowadzana jest dodatkowa waloryzacja, do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego, tj. do dnia poprzedzającego termin corocznej waloryzacji od 1 marca.

Czternastka liczona od zwaloryzowanej emerytury

Dodatkowa waloryzacja może mieć zatem wpływ na dodatkowe świadczenie, czyli tzw. czternastkę, które jest wypłacane na jesień. Sprawi, że czternastka będzie wyższa.

- W tym roku ona na nic nie wpłynie, bo jeżeli przepisy wejdą w życie w terminie i w kształcie, jak to zaproponowano, to drugiej waloryzacji prawdopodobnie w tym roku nie będzie. Bo półroczna inflacja nie wyniesie 5 proc. - tłumaczy w rozmowie z prawo.pl dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Ale jak już się trafi taki rok, w którym będzie ta druga waloryzacja i nadal będzie czternastka w takiej formie, w jakiej jest obecnie, to dodatkowa waloryzacja sprawi, że będzie wyższa czternastka. Bo skoro podniesiemy wszystkie emerytury, to podniesiemy też najniższą emeryturę ustawową, a tym samym podniesiemy też czternastkę - zaznacza.

Aby skorzystać z dodatkowej waloryzacji skorzystać, trzeba będzie mieć ustalone prawo do emerytury lub renty na koniec sierpnia. Czyli trzeba będzie przejść na emeryturę do końca sierpnia, by mieć na dzień 1 września zwaloryzowane świadczenie i najprawdopodobniej we wrześniu mieć ustaloną czternastkę. Wtedy czternastka liczona będzie od wyższej, już zwaloryzowanej kwoty emerytury i renty - wyjaśnia serwis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
14 …..
4 tyg. temu
Co z 14 mam dość okradania uczciwych emerytów z tego co im się należy ! PIS przez to miedzy innymi przegrał, ze pozbawił uczciwych emerytów 14, a dał tym co mieli niskie emerytury, nie pracowali, nie płacili składek ? Oczekujemy zmiany przepisów w sprawie 14 ! 14 powinny otrzymać tylko ci co przepracowali w Polsce minimum 20 - 25 lat, płacili składki. Mamy dość wspomagania innych tych co nie pracowali, pracowali krótko, pracowali na czarno, nie płacili składek , nie dla przybyszów! Skoro mają niskie emerytury to niech się zgłoszą do MOPSu po zapomogi. Im NIE należą się 14 !
emeryt
4 tyg. temu
Władza emerytom nic nie daje, jedynie zwraca to, co wcześniej zabrała ! Do tej pory NIE zrewaloryzowano progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku ! Mówienie, że władza daje emerytom i rencistom 13-tą i 14-tą emeryturę, jest kłamstwem. Emeryci i renciści już od dawna powinni mieć zrewaloryzowane świadczenia. Władza emerytom i rencistom NIC NIE daje, a jeżeli już, to zwraca im tylko część tych środków które wcześniej zabrała !
14 ~~~~~~
miesiąc temu
Oczekujemy zmiany chorych zapisów dotyczących przyznawania 14 ! 14 otrzymają te osoby które pracowały krótko, nie płaciły składek, pracowały za granica, otrzymają bogaci artyści ponieważ mają niskie emerytury ! Nic dziwnego, że PIS przegrał jak potraktowal emerytów z 14 ! Według prognoz 14 w 2024 roku ma wynieść maksymalnie około 2 650 zł brutto – czyli około 2 200 zł netto. Pełną kwotę 14. emerytury otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe wynosi maksymalnie 2900 zł brutto. Natomiast osobom, których świadczenie wyniesie między 2 900 zł , a 5 500 zł brutto, wysokość "14 i" zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Przykład: jeżeli emeryt ma emeryturę w wysokości 4 000 zł, to 14 zostanie pomniejszona o 1 100 zł jako różnica między 4 000 zł, a 2 900 zł. Więc zamiast otrzymać 2 650 zł, emeryt otrzyma zaledwie 1 550 zł brutto. Natomiast emeryci, których emerytura wyniesie ponad 5 500 zł brutto, nie otrzymają w ogóle 14 – ponieważ według przepisów wysokość 14. emerytury musi wynieść minimum 50 zł brutto. Tak wiec np.: osoba posiadająca świadczenie podstawowe w wysokości 5 490 zł otrzyma zaledwie 60 zł brutto 14 emerytury. Osoba, której emerytura wynosi równo 5 500 zł brutto, otrzyma 50 zł brutto ” 14 ”. Natomiast każdy, kogo emerytura lub renta jest wyższa niż 5 500 zł (nawet o 1 zł), nie otrzyma wcale 14 ! Prawdopodobnie 14 będzie we wrześniu lub październiku 2024 r.
ax ry
miesiąc temu
13. i 14. emerytura jest nieuczciwa dla tych, co pracowali dłużej system emerytalny w Polsce jest oparty na zasadzie zdefiniowanej składki" - czyli wypłacane świadczenia uzależnione są od odprowadzanych przez nas składek w czasie wielu lat pracy. A to oznacza, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę dostaniemy Czy się stoi, czy się leży, 13. emerytura się należy". [...] Jest to nieuczciwe rozwiązanie wobec tych, co pracowali dłużej, bo te osoby wcale nie otrzymają wyższego świadczenia, a wręcz przeciwnie – mogą uznać, że bez sensu pracowali legalnie, bo nie otrzymali tego co byłoby ekwiwalentem zwrotu środków, które by otrzymali, gdyby nie pracowali "na czarno" Najbardziej niesprawiedliwe przy dodatkowych świadczeniach ma być równe potraktowanie tych, co wiele lat odprowadzali składki z osobami, które przepracowały legalnie np. miesiąc. Chociaż emeryt pracujący "legalnie przez 40 lat i mający świadczenie wysokości 4,2 tys. zł "trzynastkę" dostanie, ale na "czternastkę" się nie załapie, przez próg dochodowy Ta osoba jest "sama sobie winna", bo za długo pracowała, legalnie pracowała i nie ma prawa do 14. emerytury
FITA
miesiąc temu
Ta banda 13 grudnia i tak nie dotrzyma słowa, powiedzą ze inflacja w I półr. była 4,9% .