Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

Dogoniliśmy sąsiadów. Na stacjach paliw podrożał zwłaszcza diesel

321
Podziel się:

Ceny benzyny Pb95 wzrosły o 8 proc., a oleju napędowego o 10 proc. w ciągu miesiąca. "Nadrobiliśmy już zaległości do rynków bazowych" - wyliczają analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem w najbliższych dniach zobaczymy obniżki cen na stacjach paliw.

Dogoniliśmy sąsiadów. Na stacjach paliw podrożał zwłaszcza diesel
Ceny paliw wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca. W przypadku diesla o 10 proc. (Agencja Wyborcza.pl, Roman Bosiacki)

Benzyna na stacjach w Polsce nie jest już najtańsza w Unii Europejskiej. Wydłuża się lista krajów, w których kierowcy tankują ją za mniejsze pieniądze. To Malta, Cypr, Bułgaria i Rumunia.

Jak wynika z ostatnich danych Komisji Europejskiej, "doganianie" państw sąsiednich następuje szybciej w przypadku diesla. Za to paliwo kierowcy płacą już średnio tyle samo, co tankujący na Litwie. Taniej olej napędowy można kupić w Bułgarii, Rumunii i na Malcie.

Najdroższa benzyna Pb95 jest w Holandii, gdzie litr kosztuje średnio 2 euro. Niewiele taniej jest w Danii - 1,94 euro za litr i Finlandii - 1,91 euro. Diesel przeciętnie najwięcej kosztuje w Szwecji - 2,05 euro za litr i Finlandii - 1,99 euro za litr.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Mateusz Morawiecki o "cudzie na Orlenie"

W pierwszym powyborczym wywiadzie premier Mateusz Morawiecki odniósł się do tzw. cudu na Orlenie. To sytuacja, w której na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi paliwa w Polsce wyraźnie taniały, mimo że w krajach sąsiednich obserwowano wzrost cen. "Odbicie" nastąpiło w okolicy wyborów parlamentarnych.

Jak widać na poniższym wykresie, średnie ceny paliw na polskim rynku zachowywały się wyraźnie w kontrze do tego, co działo się na sąsiednich rynkach.

- Rozumiem, że jak paliwo było tanie to źle? Przyznam czasem, że nie rozumiem naszej opozycji… Ceny paliw to polityka koncernów paliwowych. Dziś mamy regularną wojnę na Bliskim Wschodzie, która pcha ceny w górę, a my nadal mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie. Czekam z niecierpliwością, aż opozycja doprowadzi do tego, że ceny paliwa zbliżą się do 5 zł - powiedział szef rządu.

Orlen konsekwentnie zaprzeczał "upolitycznieniu" cen przed wyborami i ich zaniżaniu. Podkreślał wielokrotnie za to, że jednym z jego celów jest dbanie o stabilność cen paliw na polskim rynku.

Na chwilę przed wyborami parlamentarnymi również prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiadał, że po wyborach ceny paliw nie wzrosną. - W Orlenie na politykę cenową patrzymy długoterminowo. Stabilizacja cen opłaca się zarówno Orlenowi, bo zapewnia stabilną sprzedaż, ale także korzystnie wpływa na gospodarkę i sytuację klientów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, pragnę poinformować, że w najbliższych tygodniach nie przewidujemy wzrostu cen na stacjach paliw - mówił Obajtek.

Ile zapłacimy za tankowanie paliwa? Najnowsza prognoza

Z badania "Consumer Signals" Deloitte wynika, że aż 76 proc. Polaków obawia się wzrostu cen benzyny, oleju napędowego i gazu. Trzy miesiące temu odsetek ten był o 15 pkt. proc. niższy.

Jednak widmo 7 zł za litr standardowego paliwa w Polsce oddaliło się. Piątkowa prognoza e-petrol.pl na tydzień od 20 do 26 listopada przewiduje średnie ceny paliw w Polsce na poziomie:

  • 6,39-6,51 zł za litr benzyny Pb95,
  • 6,99-7,14 zł za litr benzyny Pb98,
  • 6,65-6,76 zł za litr oleju napędowego ON,
  • 3,04-3,10 zł za litr autogazu LPG.

Obecnie za litr benzyny Pb95 w kraju trzeba zapłacić średnio 6,54 zł, a za litr diesla 6,72 zł. Benzyna Pb98 kosztuje przeciętnie 7,14 zł za litr, a autogaz LPG 3,09 zł/l. To dane z ostatniego raportu datowanego na środę 15 listopada. Notowania benzyny Pb95 w ciągu ostatniego tygodnia nie zmieniły się, a diesla poszły w górę o 3 gr na litrze.

"To duża ulga dla kierowców, którzy jeszcze w pierwszej połowie listopada obserwowali wzrost cen tego paliwa z tygodnia na tydzień o 20-30 groszy" - napisali dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl w ostatnim komentarzu.

W polskich rafineriach ceny paliw idą cały czas w dół. Jak pisaliśmy w money.pl, pod koniec października nastąpił rozjazd w średnich cenach hurtowych benzyny Pb95 i diesla. Obecnie benzyna Pb95 i diesel w rafineriach wróciły mniej więcej do poziomu z ostatniego tygodnia października.

- Tak właśnie powinno być. Ceny benzyny i oleju napędowego nie powinny być na tym samym poziomie. "Urynkowienie" cen sprawiło, że urealniają się także różnice między poszczególnymi rodzajami paliw - mówił money.pl Dawid Czopek, ekspert rynku paliw, zarządzający Polaris FIZ.

E-petrol.pl: nadchodzą obniżki cen paliw

"Na przestrzeni miesiąca detaliczne ceny 95-oktanowej benzyny wzrosły o 8 proc., a oleju napędowego o 10 proc. Dzięki temu nadrobiliśmy już zaległości do rynków bazowych i na stacjach zobaczymy w najbliższych dniach odwzorowanie spadków notowanych w ostatnim czasie na giełdach paliwowych w Europie" - podkreślają eksperci e-petrol.pl.

"Dogonienie" cen paliw na sąsiednich rynkach, przeceny w hurcie i mocniejszy złoty, według analityków, to dobry prognostyk dla kierowców na najbliższe dni.

"Kierunek zmian na rynku naftowym oraz umocnienie złotówki wskazują na to, że przecena na rynku hurtowym powinna być kontynuowana także na początku przyszłego tygodnia" - piszą analitycy e-petrol.pl w piątkowej prognozie. Ich zdaniem ulgę dla portfela odczują szczególnie kierowcy tankujący benzynę.

Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(321)
Olo
6 miesięcy temu
Pensje też powinny być uśrednione w UE. Niemcy płacą po niecałe 2 euro za litr to tak jak u nas było by paliwo po 2 zł. Pracujemy tak samo zarabiając kilkukrotnie mniej - kolonializm czy niewolnictwo?
Leo
6 miesięcy temu
Jestem zadowolony.Nie podobały mi się ceny na stacjach po 6 zł.Aktywnie krytykowałem na tym portalu niskie ceny.Teraz mogę wreszcie spać spokojnie
Kitty
6 miesięcy temu
No wreszcie benzyna nie jest za tania. Spełniły się marzenia niektorych
alex
6 miesięcy temu
Przecież od początku było wiadomo dla myślących Polaków, że PiS za pomocą cen paliw manipulował swoją kampanią wyborczą.
Janek
6 miesięcy temu
A odwrócony egzorcyzm to jak diabeł każe księdzu wyjść z dziecka...
...
Następna strona