Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Rząd przyjął projekt ustawy

121
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada dopłaty do wynajmowanych mieszkań dla najemców dotkniętych pandemią koronawirusa. Dopłaty wyniosą do 75 proc. czynszu, jednak maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie.

Będą dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku
Będą dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku (money.pl)

Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii koronawirusa utracili dochody - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Projekt zakłada dopłaty do dodatku mieszkaniowego. Będzie to maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie, co ma przekładać się w górnej granicy na 75 proc. wysokości czynszu.

"W tym roku przeznaczymy na to 420 mln zł. Z kolei gminy będą mogły otrzymać większe wsparcie na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Umożliwimy także zgłoszenie robót budowlanych przez internet" - czytamy w rządowym komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Dodatek mieszkaniowy

Jak wyjaśnia rząd, dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu, które będą stanowić część dodatków mieszkaniowych. Co umożliwi najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową.

Dopłaty do czynszu będą wypłacane przez 6 miesięcy. Osoby korzystające z dopłat będą musiały wykazać, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.).

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do końca 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Budownictwo społeczne

Zmieniają się także zasady w budownictwie społecznym. Podwyższone zostanie bezzwrotne wsparcie dla gmin z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Wzrosną z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.

Wsparcie będzie mogło być uruchomione na etapie realizacji inwestycji, żeby środki bezpośrednio pokrywały część kosztów, a nie refinansowały koszty już poniesione. Obecnie pieniądze są wypłacane dopiero po rozliczeniu inwestycji.

Do 50 proc. podwyższona zostanie wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na remont mieszkań komunalnych. Do 50 proc. zwiększone zostaną także nakłady na budowę nowych budynków komunalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(121)
gospodarz
2 lata temu
nie daja -zle, daja-jeszcze gorzej !! ogarnijcie sie ludzie !!!
a wiecie co
2 lata temu
PiS niedługo rozda jeszcze więcej Brawo Panie Premierze. Ciekawe jakie mają na ciebie haki twoi koledzy ??? że Ty człowiek tak inteligentny i wykształcony robisz co ci zagrają. Znów jakieś działeczki czy może jakieś inne szfindle ze wcześniejszych lat??? Raczej to drugie i to chyba na wielką skalę
ok0
2 lata temu
Jak nie stać na czynsz na kolejne mieszkanie niech sprzeda
ok0
2 lata temu
Jak ktoś powiedział [zmień pracę weż kredyt] i po problemie
ok0
2 lata temu
cyt[Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada dopłaty do wynajmowanych mieszkań dla najemców dotkniętych pandemią koronawirusa] Jeśli ktoś kupił kolejne mieszkanie na wynajem to go stać i na czynsz
...
Następna strona