Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada dopłaty do wynajmowanych mieszkań dla najemców dotkniętych pandemią koronawirusa. Dopłaty wyniosą do 75 proc. czynszu, jednak maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Będą dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku

Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii koronawirusa utracili dochody - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Projekt zakłada dopłaty do dodatku mieszkaniowego. Będzie to maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie, co ma przekładać się w górnej granicy na 75 proc. wysokości czynszu.

"W tym roku przeznaczymy na to 420 mln zł. Z kolei gminy będą mogły otrzymać większe wsparcie na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Umożliwimy także zgłoszenie robót budowlanych przez internet" - czytamy w rządowym komunikacie.

Obejrzyj: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Dodatek mieszkaniowy

Jak wyjaśnia rząd, dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu, które będą stanowić część dodatków mieszkaniowych. Co umożliwi najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową.

Dopłaty do czynszu będą wypłacane przez 6 miesięcy. Osoby korzystające z dopłat będą musiały wykazać, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.).

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do końca 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Budownictwo społeczne

Zmieniają się także zasady w budownictwie społecznym. Podwyższone zostanie bezzwrotne wsparcie dla gmin z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Wzrosną z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.

Wsparcie będzie mogło być uruchomione na etapie realizacji inwestycji, żeby środki bezpośrednio pokrywały część kosztów, a nie refinansowały koszty już poniesione. Obecnie pieniądze są wypłacane dopiero po rozliczeniu inwestycji.

Do 50 proc. podwyższona zostanie wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na remont mieszkań komunalnych. Do 50 proc. zwiększone zostaną także nakłady na budowę nowych budynków komunalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-07-2020

70+Widać posłowie mają mieszkania na wynajem. Muszą zadbać żeby dostać pieniądze za swoje mieszkania.

28-07-2020

NikoA co ja gorszy jestem ??? Mi do kredytu ktoś dopłaci ???

28-07-2020

AnkaTo chyba jakaś porażka ?! Kupowania głosów ciąg dalszy. A ty k...płacz i płać podatki. Dzisiaj nei opłaca się pracować uczciwie. Już Korwin mówił, że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (121)