Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Dotacje dla przedsiębiorców. System "kto pierwszy, ten lepszy" budzi duże wątpliwości

55
Podziel się:

- Pierwsze wnioski zostały przyjęte po 5 minutach. Nie ma fizycznej możliwości, żeby ktoś to tak szybko wypełnił - mówi przedsiębiorca Adam Protasiuk, który brał udział w konkursie o dofinansowanie Agencji Rozwoju Pomorza.

Dotacje dla przedsiębiorców. System "kto pierwszy, ten lepszy" budzi duże wątpliwości
Adam Protasiuk z Gdańska uważa, że nie miał szans zmieścić się w czasie, w którym rozdysponowano granty. (Archiwum prywatne)

Po opublikowaniu serii artykułów na temat 100 mln zł grantów, które rozeszły się w konkursie Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w nieco ponad minutę, za pośrednictwem platformy dziejesie skontaktował się z nami czytelnik z Gdańska. Skarży się on na działanie systemu naboru wniosków, w którym o tym, kto dostanie pieniądze, decyduje jedynie kolejność wpływania zgłoszeń.

"W województwie pomorskim pierwsze wnioski zostały zarejestrowane po niecałych 5 minutach. Co było praktycznie niemożliwe w związku z liczbą danych do wypełnienia. Informacja na mieście krąży taka, że 'znajomi króliczka' byli poinformowani, że wystarczyło złożyć aplikację w ramach testów, a następnie w wyznaczonym terminie zalogować się i kliknąć enter" - napisał Adam Protasiuk.

Zobacz także: Dodatek solidarnościowy. Młodzi ponieśli największy koszt kryzysu covidowego

Zawiódł system?

Czytelnik złożył w tej sprawie formalny protest. Jak przekonuje, mogło dojść do sytuacji, w której formularz testowy nie został na czas odłączony i za jego pośrednictwem niektórzy przedsiębiorcy mogli szybciej od innych złożyć wnioski.

Przedsiębiorca skarży się również na niewłaściwe działanie generatora wniosków.

- System nie chciał mi zatwierdzić wniosku i informował, że była tam niezaznaczona komórka. Rzecz jednak w tym, że ona odznaczała się automatycznie. Wszystko miałem dobrze przygotowane, wystarczyło tylko w odpowiednie miejsca powklejać treści, ale i tak nie ma szans, by zrobić to w 5 minut - mówi Adam Protasiuk.

Na dowód pokazuje również "zrzut ekranu" generatora wniosków, z którego wynika, że system nie pozwalał przejść dalej, choć wszystko zostało właściwie odznaczone. Punkt A.10.1, który kazał poprawić system, jest bowiem nieedytowalny.

- Nie można było wybrać innej pozycji. Więc wydawało się, że to jakiś chwilowy błąd. Sprawdziłem wszystko jeszcze raz, ale błąd wracał i nie mogłem iść dalej - relacjonuje Protasiuk.

Szybkie wsparcie

Z pytaniami o ten konkurs zwróciliśmy się do Agencji Rozwoju Pomorza.

- Branża turystyczna w kwietniu i maju informowała nas o swojej katastrofalnej sytuacji. Dlatego zarząd województwa postanowił te środki na inwestycje rozdysponować jak najszybciej. Stąd kryterium kolejności składania wniosków. Dzięki temu pieniądze trafiały do firm już po dwóch tygodniach. W przypadku innych kryteriów zajęłoby nam to miesiące - mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes ARP.

Jak wyjaśnia, przez 2 tygodnie przedsiębiorcy mogli ćwiczyć w wersji próbnej formularza. Ciechowicz zaprzecza, by była jakakolwiek możliwość połączenia próbnej wersji z systemem, w którym ostatecznie składało się wnioski.

- Protest tego przedsiębiorcy oczywiście będziemy rozpatrywać, choć nikt wcześniej nie skarżył się na błędy systemu. Krytykowano fakt, że za szybko to się odbyło, ale nie mieliśmy uwag do sprawności systemu i informacji od informatyków, że pojawiły się błędy - dodaje Ciechowicz.

Warto tu jednak zaznaczyć, że problemy w Wielkopolsce i na Pomorzu są jednak innego formatu. W Wielkopolsce 100 mln zł rozeszło się w ok. minutę, a na Pomorzu 60 mln zł w 36 minut. W tym pierwszym przypadku o sprawie został poinformowany prokurator, w drugiej pojawiły się protesty i wątpliwości.

"Dobra zabawa urzędników"

Wątpliwości pojawiły się również w przypadku grantów w wysokości 50 milionów złotych dla mikro- i małych przedsiębiorstw z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Tam składanie wniosków 17 sierpnia możliwe było przez 11 minut. Później nie było już środków w programie. "Kpina, po prostu kryteria czasowe w takich przypadkach to nie pomoc, tylko dobra zabawa urzędników", "oczywiście, że takie postępowanie jest niesprawiedliwe" - komentowali pod ogłoszeniem o naborze przedsiębiorcy, którzy chcieli skorzystać z pomocy.

- Pierwszy wniosek został wypełniony po 2 minutach. Sprawdzaliśmy to dokładnie i wypełnienie go w tym czasie jest rzeczywiście możliwe - mówi Andrzej Przewoda, szef WUP w Szczecinie. - Wniosek nie jest skomplikowany. Ponadto fakt, że w 11 minut złożono 2007 wniosków, udowadnia, że można było to zrobić w tym czasie - przekonuje Przewoda.

Sprawiedliwe?

Jak dodaje, niektórzy przedsiębiorcy nawet sprawdzali, w których przeglądarkach formularz testowy działa szybciej i przygotowywali się na wszystkie inne sposoby, by złożyć wniosek jak najszybciej.

Jak argumentuje, wszyscy mieli na to czas, bo zarówno regulamin, spis potrzebnych informacji i formularz zgłoszeniowy do testów WUP udostępnił 10 dni przed startem konkursu.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że dopuścimy firmy, które straciły przez pandemię 70 proc. przychodów w porównaniu do zeszłego roku. Jednak ten próg budził emocje i kontrowersje, że jest mocno wykluczający. Potem analizowaliśmy dopuszczanie przedsiębiorców w zależności od branży. Jednak i to nie jest do końca sprawiedliwe. Wsłuchując się w głosy przedsiębiorców, zdecydowaliśmy się na 50 proc. spadku i kolejność zgłoszeń - mówi Przewoda.

WUP w Szczecinie w związku z tym konkursem otrzymał ok. 80 protestów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
UczciwyPolak
4 lata temu
Tak właśnie będzie (znowu) wyglądała Polska, jak "fachowcy" z PO wrócą do władzy. Można sobie teraz porównać środki przekazane przez PiS (dotacje z PFR) ze środkami przekazanymi przez samorządowców z PO(UE) - kombinatorstwo i kasa tylko dla kolesi.
eRDe
4 lata temu
kolejny wałek. Witam w Polsce.
Zobaczymy
4 lata temu
Bardzo nieuczciwe, teraz jest konkurs w ZUS, dotacje, zanim ogłoszono to wiele firm miało już wytyczne, mam wszystko gotowe szczegółowo przygotowane i jak najbardziej potrzebują tego sprzętu moi pracownicy zobaczymy kto i gdzie pójdzie ta dotacja osobiście będę sprawdzać społecznie jeśli jej nie dostanę, będę kontrolować robić zdjęcia czy jest wynajmowany, czy jest wykorzystywany, niektórzy biorą by potem sprzedać
Bandi
4 lata temu
I nastepny przekret PISu
Mg
4 lata temu
Lepiej było ostatnio u nas w swietokrzyskim gdzie zlozylem wnisoek w 39 sekundzie od rozpoczecia i byłem powyżej 5000 miejsca na liście, dotacji oczywiscie nie distalem bo sie nie zalaplem w czasie, to jest dopiero kpina
...
Następna strona