Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
JCK
|

Drastyczny wzrost cen. Drewno i płyty MDF w górę nawet o 130 proc.

157
Podziel się

Od kilkunastu miesięcy drożeją wszystkie podstawowe surowce i komponenty służące do produkcji mebli – pisze "Puls Biznesu". Podwyżki sięgają nawet 130 proc.

Drastyczny wzrost cen. Drewno i płyty MDF w górę nawet o 130 proc.
Cena MDF czy drewna może przesądzać o opłacalności produkcji. (Adobe Stock)
bEhJxWXV

Jak wymienia gazeta, cena pianki tapicerskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła nawet o 130 proc., płyty drewnopochodne, będące podstawowym surowcem do produkcji mebli, a także m.in. drzwi wewnętrznych – o około 100 proc., oraz samo drewno – o 50-60 proc. Drożeją też okucia i inne elementy ze stali, tkaniny i materiały opakowaniowe.

Branży doskwiera nie tylko skala, ale też tempo wzrostu. Od września 2020 r. do kwietnia 2021 r. cena płyt drewnopochodnych (czyli MDF) zwiększyła się o ponad 70 proc., a tylko w tym roku – o 50 proc.

Podwyżki cen mebli

Cena MDF może przesądzać o opłacalności produkcji. Koszt płyty to prawie połowa ogólnych kosztów wytworzenia wielu typów drzwi. Nie lepiej jest w meblarstwie.

bEhJxWXX

Zdaniem ekspertów cytowanych przez "Puls Biznesu" wytwórcy mogą próbować przenieść na klienta końcowego podwyżki cen surowców, jeśli sięgają one 5-7 proc., ale jeśli jest to kilkadziesiąt procent, nie ma takiej możliwości.

Zobacz także: Uwaga! Tam dają podwyżki. "Znacząco podniesiono stawki"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhJxWYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
Rynek
4 tyg. temu
Większość komentujących chyba nie wie, że ceny drewna na świecie zdrożały jak żaden inny surowiec. Popyt jest tak wielki, że nawet wycięcie wszystkich lasów w Polsce nie zmieniłoby cen. Wszystko i tak się sprzeda. Ceny nie zmieniłoby też wstrzymanie się od zakupu drewna. No chyba że cały świat się powstrzyma.
Prawda
4 tyg. temu
Polska jest doskonałym miejscem do tego aby tanio wyprodukować, wykorzystać zasoby naturalne i sprzedać na inne rynki. U nas pozostaje podnieść cenę. Kto zarabia? Zachodnie korporacje, bo w tej branży żadna fabryka nie jest Polska, banki, bo one zawsze zarabiają i nasz rząd, bo wpływy z podatku są zdecydowanie większe. Powoli stajemy się niewolnikami układu, konsumentami przysłowiowej „miski ryżu„ beneficjentami programu pętla.
brawo !
miesiąc temu
To teraz będziemy kupować materiały budowlane "ekologiczne" Czyli zrobione z odpadów chemicznych.
bEhJxWYz
Observ
miesiąc temu
Pismafia wycina co się da łącznie z parkami narodowymi,ale drewno sprzedaje za granicę. Port w Gdyni pełny dłużyzn bukowych z kilku puszcz...druk pustego pieniądza przez NBP winduje inflację, spadek stóp % robi swoje, ludziska inwestują w nieruchomości co przekłada się na ceny materiałów budowlanych i działek. Obecnie kupując trzeba być idiotą...za parę lat z licytacji komorniczych i zwykłej demografii będzię to można kupić za bezcen..
molinek
miesiąc temu
ale brednie , po przeczytaniu tych wypocin dzwoniłem do tartaku w którym się zaopatrzam, cena wzrosła zdrewnia konstrukcyjnego wzrosła z 750 na 870 czyli 120 zł, cena suszarni bez zmian 750 zł
...
Następna strona