Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Drewno z lasu trafi do pieców. Przez koronawirusa

270
Podziel się

Resort środowiska chce znowelizować prawo energetyczne w związku z pandemią koronawirusa. Ekolodzy przekonują, że ma to posłużyć temu, by więcej drewna nadawało się do spalania w piecach.

Rząd na ratunek Lasom Państwowym. Drewno będzie palone w piecach
Rząd na ratunek Lasom Państwowym. Drewno będzie palone w piecach (Pixabay)
bErSUSdh

Polskie lasy trafią do pieców przez koronawirusa - czytamy w "Rzeczpospolitej". Larum podnosi Greenpeace, zdaniem ekologów resort środowiska chce zmienić definicję drewna energetycznego tak, by więcej drewna nadawało się do palenia w piecach.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), który zakłada czasową zmianę definicji drewna energetycznego, czyli takiego, które może być spalane m.in. w elektrowniach jako biomasa.

Lasy Państwowe skarżą się na spadek sprzedaży, bo w czasie pandemii mocno spadła produkcja mebli, pogorszyła się koniunktura w budownictwie oraz przemyśle papierniczym, co mocno ograniczyło zamówienia.

bErSUSdj
Zobacz także: Obejrzyj: Mandat za rozpalenie ogniska w lesie

"Nieodbierany surowiec drzewny pozostawiony w lesie będzie ulegał deprecjacji oraz stwarzał zagrożenie dla zrównoważonej gospodarki leśnej oraz pożarowe" - twierdzi ministerstwo. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji dostępny jest już projekt nowelizacji ustawy o OZE.

Ta zmiana umożliwi spalanie w elektrowniach pełnowartościowego drewna, czytamy w "Rzeczpospolitej", a to ma przywrócić duże zamówienia na drewno w Lasach Państwowych. Projekt oprotestowało nawet Ministerstwo Rozwoju, które zgodziło się jedynie na czasową zmianę definicji - do końca 2021 r., ponieważ w innym wypadku zabraknie drewna do budowy palet czy mebli.

bErSUSdp

Zdaniem Marty Grundland z Greenpeace, minister Woś forsuje zmiany w ustawie, które służą wyłącznie wzmocnieniu i tak gigantycznego budżetu Lasów Państwowych. Jak twierdzi ekolożka, minister po raz kolejny udowadnia, że nie rozumie wagi kryzysu ekologiczno-klimatycznego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSUSdK
KOMENTARZE
(270)
ekolożek
rok temu
Ekolożka... Ha ha ha! Ekolożka! Jak to śmiesznie brzmi.
teraz juz wie...
rok temu
a to dlatego kolo mnie wycinaja lasy.
Hardy sweter
rok temu
Wystarczy geniusze zarządzania, przerwać plan cięć.
bErSUSdL
Zbyszek
rok temu
Drzewem z Polskich lasów nie palili nawet hitlerowcy w swoich elektrowniach podczas wojny.
oser
rok temu
Suche drewno spalane w piecach przydomowych jest opałem ekologicznym.Zalecane jest spalanie górne.Jeżeli po załadowaniu drewnem pieca,rozpalimy go od góry to emisję dymu ograniczymy do minimum.
...
Następna strona