Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Drożyzna zaskoczyła Europę. Co z inflacją w Polsce?

94
Podziel się:

Jeśli wierzyć prognozom ekonomistów, w lutym inflacja w Polsce spadła. Na oficjalne statystyki trzeba poczekać kilka dni. Może się jednak okazać, że znowu podwyżki cen zaskoczą swoją siłą. Tak było w tym tygodniu, gdy najnowsze dane prezentowały inne kraje europejskie. W Czechach inflacja jest już dwucyfrowa.

Drożyzna zaskoczyła Europę. Co z inflacją w Polsce?
GUS za kilka dni opublikuje dane o inflacji w Polsce (Materiały prasowe, biedronka)

We wtorek 15 marca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje najnowsze statystyki dotyczące cen w Polsce. Okaże się, jak na inflację w lutym wpłynęły wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne. Prawdopodobnie nie będzie jeszcze widoczny wpływ wojny w Ukrainie, która wybuchła w ostatnim tygodniu lutego.

Prognozy analityków sugerują, że średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych w lutym był o 8,1 proc. wyższy niż rok wcześniej. Jeśli tak faktycznie się stanie, będzie to oznaczać wyhamowanie inflacji, która w styczniu wyniosła 9,2 proc.

Warto jednak zauważyć, że w ostatnich miesiącach często GUS zaskakiwał. Wskaźnik inflacji przebijał prognozy ekspertów, którzy i tak byli dość odważni w typowaniach. Jak będzie tym razem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Jeśli spojrzymy na dotychczas opublikowane raporty urzędów statystycznych z innych krajów Europy, wychodzi na to, że inflacja znowu może przebić oczekiwania.

Inflacja zaskakuje ekonomistów

Mocno wyróżniają się nasi południowi sąsiedzi. W Czechach padła psychologiczna bariera i inflacja jest tam już dwucyfrowa. Z 9,9 proc. skoczyła do 11,1 proc. Dość znacząco przebiła szacunki ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku w okolicach 10,3 proc.

Ekonomiści PKO BP zauważają, że w Czechach najsilniej rosną koszty użytkowania mieszkania i ceny paliw. Drożyznę widać też w restauracjach.

Także na Węgrzech inflacja daje o sobie znać coraz mocniej. W lutym ceny wzrosły tam o 8,3 proc. wobec prognozowanych 8,1 proc. Tym samym nastąpiło przyspieszenie inflacji, która w styczniu wyniosła 7,9 proc.

Mniej zaskakujące były odczyty inflacji dla Niemiec i Hiszpanii, choć i tam nie ma mowy o wyhamowaniu podwyżek cen. Na tle tych wszystkich krajów Norwegia ma stosunkowo najmniejszy problem, ale sytuacja się pogarsza.

Dane o inflacji z innych krajów Europy

Strefa euro mierzy się z inflacją

Wcześniej wstępne wyliczenia zaprezentowali też Włosi. Tam w lutym inflacja wzrosła z 4,8 do 5,7 proc. wobec prognozowanych 5,3 proc.

Z dużym negatywnym zaskoczeniem mieliśmy do czynienia w danych, które zaprezentował Eurostat dla całej strefy euro. Choć ta instytucja ma nieco inną metodologię liczenia inflacji (wskaźnik HICP zamiast CPI), wyraźne przebicie prognoz (wzrost wskaźnika z 5,1 do 5,8 proc. przy prognozie na poziomie 5,4 proc.) wiele mówi o sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Ada
2 lata temu
Ludzie niedługo zaczną palić śmieciami. I dobrze. Tak wygląda dzisiejsza " ekologia " w Polsce...
Maja
2 lata temu
Dobrze, że akurat teraz mogę nareszcie liczyć na duży wybór pracy na rynku zatrudnienia, dzięki temu, że ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik masażysta.
niestety
2 lata temu
wzrost cen wszystkich nośników energii, wzrost cen nawozów, wzrost cen zbóż co przełoży się na wyższe ceny pasz , itd. Drób, wieprzowina, jajka, pieczywo, oleje roślinne, plus 30-40% w najbliższych miesiącach, nie ma innej opcji.
OPO
2 lata temu
Na dzień dzisiejszy banksterka i spekulanci mają swoje żniwa.
................
2 lata temu
Widać w Czechach rzetelniej informują społeczeństwo. W Polsce GUS tak miesza "koszykiem" dóbr, by nie pokazać dwucyfrowej inflacji. A, że taka jest, nikomu kto chodzi na zakupy udowadniać nie trzeba.
...
Następna strona