Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Seniorzy w coraz gorszej sytuacji finansowej

18
Podziel się

Dzień Babci i Dzień Dziadka może być w tym roku dla wielu seniorów wyjątkowo trudny. Badania pokazują, że co prawda pandemia nie wpłynęła na ich portfele tak mocno jak na inne pokolenia, ale wciąż wielu z nich musi pożyczać pieniądze, by opłacić rachunki.

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Seniorzy w coraz gorszej sytuacji finansowej
Seniorzy nie odczuli finansowo pandemii jak młodsi Polacy. Ale to nie znaczy, że problemów z pieniędzmi nie mają (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJKIVAl

Pandemia koronawirusa najgorzej wypłynęła na sytuację finansową ludzi młodych. To oni drżą o zatrudnienie, muszą walczyć o przetrwanie dla swoich firm i zastanawiać się, jak wyżywić rodzinę.

W przypadku seniorów problem nie jest aż tak głęboki. Tylko 23 proc. osób w wieku 65+ przyznaje, że w pandemii ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Dla porównania w grupie 18-21 takiej odpowiedzi udzieliło aż 63 proc. pytanych. To wnioski z badania European Consumer Payment Report 2020, przeprowadzonego przez firmę Intrum.

Z drugiej strony jednak aż 49 proc. seniorów przyznaje, że obecnie bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie swojego życia martwi się swoją sytuacją finansową. To niemal co drugi Polak w wieku powyżej 65 lat.

bDJKIVAn
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

Prezent na Dzień Babci? Rozmowa o finansach

W efekcie coraz więcej osób w podeszłym wieku stawia na oszczędzanie.

- Przecież potrzeby starszych osób wcale nie są mniejsze niż 30-, 40-latków. Oni także zmagają się z wydatkami. Jednocześnie osoby po 65. roku życia, emeryci nie mają wielu możliwości, by dorobić i podreperować domowy budżet, dlatego stawiają na oszczędzanie - komentuje Dariusz Łupiński, ekspert Intrum.

bDJKIVAt

Choćby z tego powodu warto rozmawiać z naszymi babciami i dziadkami na temat domowego budżetu i sposobów oszczędzania. Świadomość finansowa seniorów jest tym istotniejsza, że to właśnie oni często padają ofiarami oszustów i naciągaczy.

Dane firmy Intrum pokazują, że co trzeci senior musi pożyczać pieniądze, żeby opłacić wszystkie rachunki. Aż 29 proc. z nich przyznaje, że nie ma wystarczających dochodów do samodzielnej egzystencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKIVAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
renka
miesiąc temu
Czy niektórzy komentujący nie mają rodziców, dziadków??? Ludzie, którzy pracowali całe życie, teraz mają przymierać głodem? Wasi rodzice nie pracowali? Dobrze jak mieszkają w dwójkę, ale jak ktoś zostaje sam? Dobrze jak mają dzieci, które im pomogą. Moi rodzice poświęcali wszystko, żebym mogła iść na studia, żebym mogła mieć lepsze życie. A tu "a kuku". Rząd teraz pomiata ludźmi z wyższym wykształceniem, pomiata ludźmi pracującymi. Wspiera nierobów.
ENDRIU
miesiąc temu
W POLSCE NIE BYŁO KOMUNIZMU TYLKO SOCJALZM
filix...
miesiąc temu
nie mają...ja sam nie mam....bo lekką ręką wspomagam budżet Państwa ratując wykształconego bezrobotnego Obywatela .Dałem Mu wykształcenie z własnych funduszy,mieszkanie...etc....etc...Państwo...? ..NIC.
bDJKIVAP
Adam
miesiąc temu
Wystarczy, że babcie i dziadkowie nie bede brac na siebie kredytow na iphony dla 28 letnich wnuczków i juz sporo problemów oddadnie.
urki
miesiąc temu
Komuniści delikatniej traktowali kryminalistów niż przeciwników politycznych. Tych pierwszych zawsze można było użyć jako donosicieli.
...
Następna strona