Notowania

E-recepty obowiązkowe. Aptekarze: "Dramatu nie ma"

Od 8 stycznia niemal wszystkie recepty mają być wystawiane w formie elektronicznej. W aptekach wciąż oczywiście można zrealizować papierową, ale większość ma już formę e-recepty. Jak informują aptekarze dramatu nie ma, a problemy zdarzają się sporadycznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
NFZ: Brak leków w aptekach. Uruchomiono infolinię Narodowego Funduszu Zdrowa. Zadzwoń, by dowiedzieć się, gdzie kupić podstawowe medykamenty

Od środy 8 stycznia niemal wszyscy pacjenci w Polsce będą otrzymywali recepty w formie elektronicznej. Ta jest wysyłana przez lekarza mailem lub SMS-em, albo przekazywana w formie wydruku. Tradycyjną papierową receptę lekarz może wystawić tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, np. przy braku prądu czy dostępu do internetu.

Obawy związane z przejściem na obowiązkową e-receptę się nie potwierdziły. Apteki przygotowywały się do cyfrowej rewolucji od kilkunastu miesięcy.

Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy
E-recepty obowiązkowe już w styczniu. "Nie ma szans, żeby się udało"

- E-recepty realizowane są przez apteki już od ponad roku. Apteki są dobrze przygotowane do tego procesu, ze względu na wysoki stopień informatyzacji. Wielu farmaceutów przeszło też specjalistyczne szkolenia. - mówi money.pl Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

O to, jak wygląda to w praktyce zapytaliśmy w paru aptekach w Polsce. Tam również usłyszeliśmy, że środa wbrew obawom nie stała się czarnym dniem dla aptekarzy i pacjentów.

- Dziś 3 na 4 recepty, które realizowaliśmy miały formę elektroniczną. W większości przypadków realizacja e-recept idzie sprawnie. Głównie pojawiają się problemy z przepustowością systemu, czy wieszaniem się połączania – zapewnia w rozmowie z money.pl mgr Michał Polakowski, farmaceuta pracujący we wrocławskiej aptece sieci Lekosfera przy ul. Świeradowskiej.

Jak dodał również błędy związane z ich wypełnieniem praktycznie się nie pojawiają. – Dramatu nie ma – uspokaja.

Z e-zleceń pacjenci skorzystają dopiero od kwietnia.
E-zlecenie dopiero od kwietnia. Choć miało wejść w życie przed e-receptą

Podobną opinię usłyszeliśmy w PZF Cefarm-Warszawa S.A. mieszczącej się na stołecznym placu Hallera. - Dla nas nic się nie zmieniło. Realizujemy e-recepty od stycznia 2019 roku. Jesteśmy przygotowani do zmian i dzisiejszy dzień nie jest specjalnie wyjątkowy – mówi nam farmaceuta.

E-recepty od stycznia. Wiceminister tłumaczy, o co chodzi w tej rewolucji

Przyznał, że ich liczba w ostatnich miesiącach się zwiększała, ale o trudno mówić o jednodniowym skoku.
Jak dodaje, w praktyce papierowe druczki będą się jeszcze pojawiać. Wciąż w mocy pozostają tradycyjne recepty wystawione w grudniu. - Do lipca, do momentu kiedy lekarzy obejmą sankcje za nieprzystąpienie do systemu, z papierową receptą się nie pożegnamy - zaznaczył.

Samo przejście na obowiązkowe e-recepty uważa za burzę w szklance wody. Przypomina, że zarówno aptekarze jak i lekarze przygotowywali się do tej zmiany na kursach organizowanych m.in. przez Ministerstwo Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2020

AdamApteki sa przygotowane ale osrodki zdrowia na wsiach juz nie. rodzice dzis spedzili 2,5h u lekarza bo system sie wieszal, bo nie mozna bylo … Czytaj całość

08-01-2020

A tymczasem w USA....Kilka dni temu w USA bylem z dzieckiem u lekarza ktory dal recepte : kawalek papieru z wydrukowanym nzawiskiem lekarza z adresem gabinetu i telefonem … Czytaj całość

08-01-2020

DrCiekawe gdzie i kiedy ktokolwiek mnie szkolił z e recept.... Munisterstwo jak zwykle zakłamuje rzeczywistość.

Rozwiń komentarze (17)