Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ekonomiści podnoszą prognozy dla Polski, ale wskazują na "wąskie gardła"

5
Podziel się:

Ekonomiści PKO BP podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce na 2021 rok. Wskazują jednak na dwa istotne czynniki ryzyka. Pierwszy to wariant delta koronawirusa i niewystarczający odsetek zaszczepionych w wielu krajach. Drugi to "wąskie gardła”.

Ekonomiści podnoszą prognozy dla Polski, ale wskazują na "wąskie gardła"
- Poziom wyszczepienia przeciw SARS-CoV-2 jest niewystarczający, aby skutecznie przerwać łańcuch zakażeń przed jesienią, uważa premier Mateusz Morawiecki. (PAP, PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK)

"Naszym zdaniem wystąpienie jesiennej fali epidemii w Polsce powinno być traktowane jako scenariusz bazowy, lecz obecnie trudno ocenić, czy i jakie obostrzenia epidemiczne zostaną wprowadzone. Tym niemniej, to już prawdopodobnie koniec podwyżek prognoz PKB dla Polski na ten rok" - napisali ekonomiści Pekao.

Jednak ekonomiści PKO BP podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 rok o 0,3 pkt. proc. do 5,4 proc. Przewidują, że najbliższe 6-8 kwartałów to okres boomu w krajowej gospodarce, napędzanego przez wszystkie trzy silniki wzrostu: eksport, konsumpcję prywatną i inwestycje. Dodają, że prognoza wzrostu PKB na 2022 może być bliżej 6 proc., jeśli w życie wejdzie Polski Ład.

Wraz z uodparnianiem populacji coraz bardziej odporna staje się gospodarka, co winduje prognozy wzrostu i kreśli scenariusz gospodarczego boomu. Są jednak co najmniej dwa istotne czynniki ryzyka.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

"Pierwszy to nadal pandemia (niepokoi m.in. wariant delta i niewystarczający odsetek zaszczepionych w wielu krajach). Drugi to "wąskie gardła”, które pokazały jak łatwo z gospodarki nadmiaru można przejść do gospodarki niedoboru. Te czynniki ryzyka są istotne dla perspektyw wzrostu PKB, inflacji i normalizacji polityki pieniężnej" - oceniają ekonomiści PKO BP.

Zdaniem premiera Mateusz Morawiecki, który dzisiaj uczestniczył w posiedzeniu zespołu ds. wirusa Delta, poziom wyszczepienia przeciw SARS-CoV-2 jest niewystarczający, aby skutecznie przerwać łańcuch zakażeń przed jesienią.

Prognozę zrostu gospodarczego dla Polski odnieśli także ekonomiści Banku Millennium. Obecnie oczekują, iż gospodarka w 2021 roku urośnie o 5,3 proc. i w zbliżonym tempie wzrośnie w 2022 roku.

"Kolejne kwartały przyniosą wyraźną odbudowę aktywności ekonomicznej w sektorach, które dotychczas były objęte obostrzeniami. Ze względu na bardzo niską bazę odniesienia z ubiegłego roku wzrost PKB w II kw. osiągnie wartości dwucyfrowe i zapewne po II kw. polska gospodarka odrobi pandemiczne straty" - prognozują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Antyszepionko...
rok temu
Niedzielski jak wprowadzisz przymus szczepień TRUCIZNĄ to wiedz że wyjadę z rodziną z tego patologicznego kraju i podam was do trybunału w strasburgu
Antyszepionko...
rok temu
Morawiecki, niedzielski kiedy weżmiecie na siebie odpowiedzialność za szczepionki z trucizną i za eksperyment medyczny. MACIE KREW POLAKÓW NA RĘKACH
victor
rok temu
...gdzie konczy sie gra opada maska totalitaryzmu.
victor
rok temu
Nie pekajcie z tym covidem, Niedzielski glowkuje nad przymusowymi szczepieniami w Polsce...bo doszlicie jak twierdzi do szklanego sufitu i nic juz was nie przekona aby sie szczepic. A jak jest w komunistycznych Chinach?
zzz
rok temu
tez bym byl optymista jakby moja posada zalezala od widzimisie PiS