Notowania

gospodarka
01.08.2019 17:28

Eksperci: Milion samochodów elektrycznych w Polsce mało prawdopodobny

Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, szanse na to, by do 2025 roku po polskich drogach jeździł 1 mln elektrycznych aut są niewielkie. Najwyżej 300 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Jak piszą przedstawiciele stowarzyszenia, elektromobilność w Polsce dotyczyć będzie przede wszystkim transportu publicznego.

"Potwierdza to zaprezentowany niedawno raport +Analiza stanu rozwoju oraz aktualnych trendów rozwojowych w obszarze elektromobilności w Polsce+ opublikowany przez resort przedsiębiorczości i technologii, który określa proces elektryfikacji transportu drogowego jako znajdujący się na wstępnym etapie rozwoju" - czytamy w cytowanym przez PAP komunikacie SDCM.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia, milion elektrycznych samochodów do 2025 roku to cel nierealny. W ciągu najbliższych kilku lat możemy mówić o maksymalnie 300 tys.

Oglądaj też: Tauron inwestuje w e-mobilność, OZE i start-upy. Grzegorczyk: Zmierzamy w kierunku energetyki jutra

"Na razie mamy ich niecałe 4 tys. a doliczając hybrydy typu plug-in, trochę powyżej 6 tys." - wskazuje w komunikacie Alfred Franke, prezes SDCM. "Zatem według urealnionego licznika w Polsce brakuje 296 tys. pojazdów elektrycznych "

Jako przyczynę niskiego tempa wzrostu liczby "elektryków" eksperci podają przede wszystkim cenę elektrycznych aut. W Polsce najtańszy taki samochód kosztuje 120 tys. zł. i to w segmencie zwykłych miejskich pojazdów kompaktowych.

"Przeciętnego Kowalskiego nie stać na pojazd elektryczny i nawet, gdyby Polacy chcieli sobie taki pojazd kupić, to po uwzględnieniu rządowej dopłaty w maksymalnej wysokości 37,5 tys. zł, i tak w najbardziej optymistycznym przypadku muszą dopłacić do elektryka dalsze 70 proc. wartości czyli ok. 90 tys. zł" - czytamy w komunikacie SDCM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: gospodarka, wiadomości, elektromobiliność
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

ArniPołowę Polaków nie stać na nowe auto za 70 tys zł, a tym bardziej na elektryka który jest nadal mało praktyczny że względu na brak punktów ładowania. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)