Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Eksplozja obaw o przyszłość. Niepokojący wyniki badania wśród Polaków

11
Podziel się:

Ponad połowa przedstawicieli młodszych generacji wierzy, że ich sytuacja finansowa poprawi się w ciągu roku. U starszych wygląda to dużo gorzej. Ogółem trzy czwarte Polaków ocenia źle swoje finanse - pisze "Rzeczpospolita".

Eksplozja obaw o przyszłość. Niepokojący wyniki badania wśród Polaków
75 proc. Polaków jest zaniepokojonych wpływem pandemii na ich finanse - pisze "Rz" (East News, Karol Makurat)

Jak czytamy, z globalnego badani EY, wynika, że 75 proc. Polaków jest zaniepokojonych wpływem pandemii na ich finanse. Co istotne w ciągu czterech miesięcy ich liczba wzrosła o 18 pkt proc.

Łukasz Wojciechowski, lider Sektora Handlu i Produktów Konsumenckich EY, uważa, że sytuację należy wiązać z brakiem dokładnych perspektyw dotyczących końca pandemii, a co za tym idzie - nieustannymi trudnościami w długofalowym planowaniu domowych budżetów. - Przekłada się to na rosnący pesymizm, co w konsekwencji utrwala zmiany w zachowaniach konsumentów - wyjaśnia.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Sytuacja finansowa Polaków

Z badania wynika również, że ponad połowa przedstawicieli młodszych generacji - w przeciwieństwie do starszych - uważa, że ich sytuacja finansowa poprawi się w ciągu roku. "Rz" zwraca uwagę, że młodzi Polacy są jednak o wiele mniej optymistycznie nastawieni do przyszłości niż ich rówieśnicy z innych państw. "W przypadku milenialsów różnica wynosi aż 19 pkt. proc. Może to być reakcja np. na problemy osób rozpoczynających karierę zawodową, takie jak wysokie ceny mieszkań, co nie zmieni się w najbliższym czasie" - podaje gazeta.

Dr Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego ocenia, że obawy Polaków o finanse nie wynikają jedynie z sytuacji pandemicznej. - Jest to splot czynników związanych z koronawirusem oraz bieżącą i prognozowaną sytuacją ekonomiczną, głównie w odniesieniu do inflacji czy realizacji założeń "Polskiego Ładu". Całość powoduje niepokój spowodowany realnym spadkiem siły nabywczej - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
polak
2 lata temu
a jarek kaczynski spi
Wert
2 lata temu
Ja uważam, że czekają nas ciężkie lata. Szczególnie tych zakredytowanych. Finanse światowe dalej tak wyglądać nie mogą, więc czeka nas rewolucja monetarna.
Selek
2 lata temu
Poprawi sie? Nie chce nikogo martwic, ale trzeba wiedziec, ze wiekszosc globalnych zawirowan w dz finansow jest dopiero przed nami. Inflacja i st proc beda rosnac przez np miesiace, na calym swiecie ... . Zyjcie z tego, co zarobicie, jak nasi dziadowie, inaczej zeby w sciane ... .
GUMA ARABSKA
2 lata temu
Czytaj i MYŚL: Afera Cambridge Analytica pokazała, z jaką łatwością można PRAC LUDZIOM MÓZGI na ogromną skalę, zmieniając ich wydawałoby się twarde poglądy, i pozostać do tego niezauważonym. Prezes Cambridge Analytica Alexander Nix zwykł mawiać, że w 6 miesięcy możesz wywrzeć silny wpływ. W 9 miesięcy wywołasz dający się przewidzieć efekt. A jeśli masz 2 lata, to w zasadzie gwarantujesz zwycięstwo w wyborach. Ty
Szkoda młodyc...
2 lata temu
A wystarczyłoby podnieść oprocentowanie i w prowadzić podatek katastralny od kolejnych mieszkań lub jego odpowiednik. Szkoda, że rządzą nami same cwaniaki, którym zależy na takim obrocie sprawy.