Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Elżbieta Witek nowym marszałkiem. Zyska przywileje, prezenty, pensję. Plus mieszkanie do dyspozycji

12
Podziel się

Marszałek zarabia niczym premier, ma darmowe mieszkanie, lata za darmo. Sprawdziliśmy, co na nominacji może zyskać Elżbieta Witek.

Elżbieta Witek właśnie została wybrana na nowego marszałka Sejmu.
Elżbieta Witek właśnie została wybrana na nowego marszałka Sejmu. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)
bEiUxmHp

Elżbieta Witek właśnie została wybrana na nowego marszałka Sejmu. To nie tylko prestiż, ale też wymierne korzyści przysługujące drugiej osobie w państwie.

Zacznijmy więc od pensji, która znacznie przebija zarobki szeregowego posła. Jak już pisaliśmy w money.pl,, marszałek zarabia około 16 tys. zł miesięcznie, czyli mniej więcej tyle co premier.

bEiUxmHr

Na pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pełnioną funkcję oraz dodatek za wysługę lat. Przysługuje mu również dieta parlamentarna, czyli nieco ponad 2 tys. zł.

Jak szacowaliśmy w money.pl, w ciągu roku na konto każdego marszałka wpada zatem około 30 tys. zł diet parlamentarnych oraz blisko 190-200 tys. zł uposażenia. W ciągu pełnej kadencji daje to więc dochód około miliona złotych.

Mieszkanie i służbowy samochód

Stanowisko marszałka to również liczne przywileje. Do jego dyspozycji pozostaje ochrona, służbowy samochód i oczywiście darmowe loty tak samolotami rejsowymi jak i samolotem rządowym.

Zobacz także: Obejrzyj: Były kolega Kuchcińskiego ostro komentuje loty marszałka
bEiUxmHx

Marszałek otrzymuje również mieszkanie. Kancelaria Sejmu opłaca rachunki za warszawską nieruchomość. Od kiedy urząd ten pełnił Marek Kuchciński, był to prestiżowy adres - prezydencka willa przy ul. Bacciarellego w Warszawie.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w budynku mieści się sześć mieszkań. W każdym z nich jest kuchnia i łazienka. Za miejsce Kancelaria płaci ponad 4 tys. zł.

Cenne prezenty

Praca marszałka to nie tylko przewodniczenie obradom Sejmu i obowiązki w gabinecie, ale też podróże po kraju i za granicę. Podczas tych wyjazdów nierzadko druga osoba w państwie obdarowywana jest cennymi upominkami.

bEiUxmHy

Jak cennymi? Łatwo to sprawdzić w rejestrze korzyści - publikowanym na stronach Sejmowych. Biorąc za przykład marszałka Kuchcińskiego, który ustąpił z funkcji, jedna podróż może obfitować w prezenty wartości około 7 tys. zł – o czym więcej pisaliśmy w money.pl.

Przykłady? Otóż może być to np. turecki szklany dzban, którego wartość oszacował były marszałek na około 1 tys. zł., ozdobny kafel o wartości około 500 zł, komplet porcelany za około 1 tys. zł, szklana butelka z korkiem za około 600 zł albo węgierski tokaj wyceniany na blisko 5 tys. zł.

bEiUxmHz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiUxmHS
KOMENTARZE
(12)
Emerytka
2 lata temu
Teraz wiem dlaczego Kuchciński nie chciał ustąpić ze stanowiska.Mam nadzieję,że opuści też służbowe mieszkanie , w którym rozgościł się jego syn.
Jerry
2 lata temu
Ludzie, ocknijcie się, jeszcze nie zdążyła rozpocząć pełnienia funkcji, a wy już judzicie. Widać, kto jest chory z nienawiści, szatan was opętał
jacku
2 lata temu
Chcecie, żeby druga osoba w 38 milionowym państwie zarabiała mniej niż właściciel kiosku?
bEiUxmHT
Marek
2 lata temu
Jakby wrociło Po do włądzy co jest obecnei zupełnie neirelalne to dopiero byłoby latanie ajk Tuska całymi rodzinami .Tylko że za PO po ujawnieniu takich naduzyc zaden polityk nie podął sie i nie poda do dymisji a to juz wielka różnica.
kkk
2 lata temu
Dziwna ta demokracja. Naprawde nauczycielka historii to optymalny wybor jezeli chodzi o kwalifikacje w niemal 40mln kraju?