Notowania

emerytury Polaków
14.01.2020 07:34

Emerytury rekordowe i groszowe w Polsce. Niektórzy pracują do 81. roku życia

2 gr – to emerytura za jeden przepracowany dzień. Właśnie taką dostaje kobieta, która otrzymała świadczenie po ukończeniu 60. Roku życia. Na drugim końcu skali jest inna pani, która przez 60 lat pełniła funkcję prezesa przedsiębiorstwa. Dziś otrzymuje 22 tys. zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Osoby, które dostają rekordowe świadczenia, były aktywne zawodowo przez wiele lat.

Jak informuje wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna” byłych pracowników, którzy otrzymują w Polsce tak wysokie emerytury w Polsce jest kilkuset. Ich grono będzie się pomniejszać z każdym rokiem z powodu zmian systemowych.

Jak czytamy w dzienniku, ci którzy otrzymują groszowe świadczenia, to margines. Dla nich ważne jest samo pozostanie w systemie, by mieć ubezpieczenie zdrowotne. Nie mają natomiast szans na 13. emeryturę i dodatkowe wypłaty.

Gazeta porównała wysokości świadczeń na podstawie danych ZUS, o które poprosiła. Wnioski są proste: osoby, które dostają rekordowe świadczenia, były aktywne zawodowo przez wiele lat. Dokumentuje to zarówno stać (50, 60 lat) jak i wiek przejścia na emeryturę. Seniorzy o wysokich dochodach przechodzili na garnuszek ZUS sporo po przekroczeniu wieku emerytalnego, od ukończenia 73 lat do nawet 81!

Zobacz także: List z ZUS. Zobacz, jak go czytać

Oni mogą liczyć na emeryturę w wysokości od kilkunastu do 22 tys. zł. Osoby te zwykle zajmowały wysoko płatne stanowiska.

Jak zauważa „DGP” liczba emerytalnych rekordzistów będzie z każdym rokiem malała, ponieważ są wyjątkiem z dwóch system emerytalnych. Większość ich rówieśników otrzymała emerytury ze starego portfela wyliczane na podstawie stażu i pensji z wybranych lat, bez znaczenia było to, ile czasu spędzą na emeryturze.

Oni skorzystali z możliwości przeliczenia emerytury według nowych zasad, co dało im bardzo duży kapitał początkowy, który kolejne waloryzacje znacząco podbijały. A z kolei dłuższa praca powodowała, że skracał się okres, w którym zebrany kapitał miał być wypłacany.

Na drugim biegunie są świadczenia na poziomie kilku groszy. Te emerytury to efekt niskiej odłożonej składki, czyli bardzo krótkich okresów pracy. W skrajnym przypadku to dzień lub kilka dni. To często osoby, które pracowały na umowę zlecenia lub były na stażach. Dane pokazują, że występowały one o świadczenie wkrótce po osiągnięciu wieku emerytalnego, i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W ich przypadku opóźnianie pobrania świadczenia niewiele by zmieniło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

123Ja odliczam każdy dzień do emerytury, a zostało mi jeszcze 14 lat chyba, że poprzednia emipa rządząca wróci do władzy to 21 lat. Ale są oczywiście … Czytaj całość

14-01-2020

nie gojNo tyrac do smierci na kasty uprzywilejowane wojska, policji itp na odprawy dla nich np podobno oficer idac na emeryture w wieku 45-50 lat moze nawet … Czytaj całość

14-01-2020

emerytNIE WALCIE GŁUPA. OBECNIE EMERYTURA JEST UZALEŻNIONA OD UZBIERANEGO KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO ORAZ OD WIEKU PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ. Obecnie nie wiem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (71)