Jeszcze przed wakacjami zlikwidowane zostaną otwarte fundusze emerytalne. Trwają prace nad tym, jak nasze emerytalne oszczędności mają wyglądać po tym czasie. Im bardziej wczytamy się w ustawę regulującą tę kwestię, tym bardziej na usta ciśnie się pytanie, dla kogo faktycznie są one korzystne.
Kto zdecyduje się przenieść oszczędności do IKE, na starcie zapłaci 15 proc. opłaty przekształceniowej. Przez niektórych została ochrzczona jako "Podatek Morawieckiego", ale rząd stanowczo odżegnuje się od nazywania jej podatkiem. Zyskamy jednak gwarancję, że jeśli nie dane nam będzie dożyć emerytury, to z pieniędzy skorzystają bliscy. Środki z IKE są dziedziczone.
Przenosząc pieniądze do ZUS nie zapłacimy opłaty przekształceniowej, ale też spadkobiercy nie będą mieć do nich prawa.
W ustawie przekształceniowej jest luka, która może sporo Polaków kosztować – ostrzega "Gazeta Wyborcza".
- Luka w ustawie przekształceniowej pojawia się w odniesieniu do spadkobierców. Na czym polega? Otóż jeśli ktoś wybierze IKE, ale umrze między 3 a 28 stycznia 2022, to jego spadkobiercy (żona, mąż, dzieci, ale też dowolnie wskazana osoba) zapłacić będą musieli podwójną opłatę – wyjaśnia prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, dziś główny ekonomista Pracodawców RP.
Jak mogło dojść do tak niekorzystnego nałożenia obowiązków? W ustawie zapisano, że 3 stycznia 2022 r. od osób, które wybiorą IKE, będzie ściągnięta opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. Dalej napisano, że przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjne nastąpi 28 stycznia 2022 r. Do tego czasu od wypłat dla spadkobierców naliczany jest 19-proc. podatek PIT.
Jeśli więc uczestnik OFE umrze między 3 a 28 stycznia, to jego spadkobiercy będą musieli się liczyć z potrąceniem zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-proc. ryczałtowy podatku PIT.
"GW" poprosiła o komentarz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje likwidację OFE. Zapewniło ono, że "rząd jasno komunikuje zamiary dotyczące jednokrotnego opodatkowania środków po przekształceniu". W piśmie resort wyraził przekonanie, że w toku prac parlamentarnych kwestia naliczenia opłaty przekształceniowej, jak i podatku PIT w odniesieniu do tych samych środków zostanie uregulowana.