Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Emerytury. Rząd zastawił pułapkę na dziedziczących składki OFE

318
Podziel się:

OFE mają zniknąć w najbliższych trzech miesiącach, ale ustawy to regulujące nadal są niedopracowane - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak inaczej wyjaśnić, że przepisy przewidują, że jeśli ubezpieczony umrze w określonym terminie, to spadkobiercy będą musieli zapłacić od tych pieniędzy zarówno 15 proc. "podatku Morawieckiego", jak i opłatę przekształceniową?

Emerytury. Rząd zastawił pułapkę na dziedziczących składki OFE
Rząd PiS likwiduje OFE (KPRM Twitter)

Jeszcze przed wakacjami zlikwidowane zostaną otwarte fundusze emerytalne. Trwają prace nad tym, jak nasze emerytalne oszczędności mają wyglądać po tym czasie. Im bardziej wczytamy się w ustawę regulującą tę kwestię, tym bardziej na usta ciśnie się pytanie, dla kogo faktycznie są one korzystne.

Kto zdecyduje się przenieść oszczędności do IKE, na starcie zapłaci 15 proc. opłaty przekształceniowej. Przez niektórych została ochrzczona jako "Podatek Morawieckiego", ale rząd stanowczo odżegnuje się od nazywania jej podatkiem. Zyskamy jednak gwarancję, że jeśli nie dane nam będzie dożyć emerytury, to z pieniędzy skorzystają bliscy. Środki z IKE są dziedziczone.

Przenosząc pieniądze do ZUS nie zapłacimy opłaty przekształceniowej, ale też spadkobiercy nie będą mieć do nich prawa.

Zobacz także: ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"

W ustawie przekształceniowej jest luka, która może sporo Polaków kosztować – ostrzega "Gazeta Wyborcza".

- Luka w ustawie przekształceniowej pojawia się w odniesieniu do spadkobierców. Na czym polega? Otóż jeśli ktoś wybierze IKE, ale umrze między 3 a 28 stycznia 2022, to jego spadkobiercy (żona, mąż, dzieci, ale też dowolnie wskazana osoba) zapłacić będą musieli podwójną opłatę – wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, dziś główny ekonomista Pracodawców RP.

Jak mogło dojść do tak niekorzystnego nałożenia obowiązków? Problem w tym, że 3 stycznia 2022 r. od osób, które wybiorą IKE, ma zostać ściągnięta opłata przekształceniowa. Mowa o 15 proc. W ustawie napisano, że przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjne nastąpi 28 stycznia 2022 r. Do tego czasu od wypłat dla spadkobierców naliczany jest 19-proc. podatek PIT.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jeśli więc uczestnik OFE umrze między 3 a 28 stycznia, to jego spadkobiercy będą musieli się liczyć z potrąceniem zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-proc. ryczałtowy podatku PIT.

"GW" poprosiła o komentarz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje likwidację OFE. Zapewniło ono, że "rząd jasno komunikuje zamiary dotyczące jednokrotnego opodatkowania środków po przekształceniu". W piśmie resort wyraził przekonanie, że w toku prac parlamentarnych kwestia naliczenia opłaty przekształceniowej, jak i podatku PIT w odniesieniu do tych samych środków zostanie uregulowana.

Z czego wynika reforma OFE?

Ma to być już druga reforma OFE. Pierwszą przeprowadził rząd PO-PSL, który przeniósł środki do ZUS. Część pieniędzy jeszcze w OFE jednak zostało. Problem w tym, że nie wiadomo co z nimi dalej. Projekt Otwartych Funduszy Emerytalnych de facto jest już martwy.

Rząd PiS chce to uregulować, ale jednocześnie zadbać o budżet państwa. Szacuje się, że może to być nawet kilkanaście miliardów złotych z jednorazowej opłaty.

Za transfer środków z OFE na IKE Polacy zapłacą 15-procentową opłatę przekształceniową (nazwaną w mediach też opłatą Morawieckiego). Jeżeli podzielimy łączny kapitał przez liczbę oszczędzających, to wychodzi, że jeden oszczędzający na koncie OFE zgromadził 9 tys. 630 zł. Po odliczeniu opłaty zostanie mu z tego ok. 8,1 tys. zł.

Alternatywnym rozwiązaniem jest transfer oszczędności do ZUS-u. Wtedy unikniemy opłaty przekształceniowej, ale naszych oszczędności nie odziedziczy rodzina lub bliscy. Jeżeli wybierzemy ZUS, będziemy musieli złożyć w urzędzie stosowny wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(318)
dojna zmiana
3 lata temu
to ile razy będziemy płacić podatek od zgromadzonych środków? 15%, 19% i jaki jeszcze? A może to jest okazja na pozew zbiorowy i zabranie środków z odsetkami ustawowym z tego hipotetycznego z konta z którego ciągle coś znika?
przeprosić
3 lata temu
Tuska
pluli
3 lata temu
na Tuska, a trolle razem z nimi - macie swojego wodza i jego świtę - co wnukom zapewniliście, oprócz wystawiania rąk do całowania - ani rybki, ani akwarium środki z OFE też miały być dziedziczone - nie wierzę Kaczyńskiemu, zobaczcie, jak dzisiaj żyją jego ludzie, a jak przy nich emeryci
POLA
3 lata temu
W POLSCE UCZCIWIE NIE OPŁACA SIĘ PRCOWAĆ .. WYSTARCZY BYĆ PASOŻYTEM I ŻYĆ NA WYSOKIM POZIOMIE. UCZCIWY PŁACI PODATKI, OPŁATY, PAŃSTWO OKRADA GO Z ODŁOŻONYCH PIENIĘDZY NA EMERYTURĘ. TAK NAS SZANUJĄ .
kol
3 lata temu
Szukają kasy na 500+ i inne rozdawanie
...
Następna strona