Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Energopol Szczecin nie wyjdzie już na prostą. Sąd ogłosił upadłość

Największa firma budowlana na Pomorzu Zachodnim, współodpowiedzialna m.in. za budowę tunelu w Świnoujściu, nie utrzyma się na powierzchni. Sąd podjął decyzję co do jej przyszłości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Branża budowlana ma poważne problemy ze względu na rosnące koszty i brak możliwości renegocjacji umów (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Sąd ogłosił upadłość Energopolu-Szczecin. Spółka miała poważne problemy już od połowy ubiegłego roku. To wtedy media pisały o ogromnym opóźnieniu przy budowie obwodnicy Wałcza, za którą odpowiadał Energopol. Wszystko przez rosnące koszty budowy, które przewyższały kwoty zapisane w umowach na realizację.

W lipcu 2019 roku firma złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną. Jak przypomina portal wnp.pl, później Energopol złożył jeszcze wniosek o restrukturyzacją i o sanację.

Obejrzyj też: 100 obwodnic w 10 lat. Zobacz na mapach, gdzie konkretnie powstaną drogi

W kolejnych miesiącach GDDKiA zrywała z firmą kontrakty, bo ta nie wywiązywała się z umów. Zaczęły się problemy z wypłatami dla pracowników. Ostatecznie sąd zdecydował się na ogłoszenie upadłości firmy.

Energopol należał też do konsorcjów firm budujących tunele w Świnoujściu i Łodzi. W obu przypadkach liderami konsorcjów obecnie są już jednak inne spółki. Los tej pierwszej inwestycji - podaje wnp.pl - jest niezagrożony, bo Energopol jest tam tylko mniejszościowym członkiem konsorcjum obok silnych kapitałowo i wykonawczo spółek Porr (lider) i Gulermak.

W przypadku tunelu w Łodzi odpowiedzialność za inwestycję będzie musiała zaś wziąć na siebie spółka PBDiM, która przejęła od Energopolu rolę lidera konsorcjum w tym przedsięwzięciu w październiku ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energopol, budowa, inwestycje, drogi w polsce, nowe drogi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

Konie z JanowaPIS wykończy wszystko i wszystkich

11-03-2020

yuik7i po kolejnej polskiej firmie...dziekujemy morawiecki

11-03-2020

KainMamy dobry rząd. Wspaniałych fachowców. Gospodarka się rozwija, a ludziom żyje się coraz lepiej :)

Rozwiń komentarze (66)