Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Estoński CIT. Rozpoczęły się prekonsultacje

3
Podziel się:

Projekt ustawy wprowadzającej tzw. estoński CIT trafił do prekonsultacji - informuje resort finansów. Ustawa ma wejść w życie w styczniu.

Rząd chce wprowadzić estoński CIT.
Rząd chce wprowadzić estoński CIT. (money.pl)
bEDtpkXp

"Na styczeń 2021 r. planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą włącza do polskiego systemu podatkowego nowy, proinwestycyjny system opodatkowania, zwany estońskim CIT. Biorąc pod uwagę konieczność przygotowania się przedsiębiorców do nadchodzących zmian w prawie, już teraz chcemy im dać możliwość zapoznania się ze wstępną propozycją przepisów wraz z komentarzami wprowadzającymi" - czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.

Jak zaznacza resort, zawarte w dokumentach propozycje mają charakter konsultacyjny i mogą ulec zmianom.

Tzw. Estoński CIT to rozwiązanie skierowane do małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych). Przychody spółki nie mogą przekraczać 50 mln zł. Kryterium to spełnia niemal 97 proc. wszystkich spółek kapitałowych.

bEDtpkXr

Oglądaj też: Ceny wody. Prezes Wód Polskich tłumaczy, czy trzeba szykować się na podwyżki
tu wstaw treść

Na zasadach estońskiego CIT rozliczać się będą mogły spółki, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Biorąc pod uwagę to kryterium, z rozwiązania może skorzystać zdecydowana większość polskich podatników CIT (ok. 200 tys. firm), w których inwestor jest blisko spółki, a struktura firmy jest transparentna i prosta.

Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwsza to "pełny" model opodatkowania wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów).

Zgodnie z założeniami, podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania, przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria. Przekroczenie przez przedsiębiorcę progu 50 mln zł w trakcie 4-letniego okresu nie wyklucza go z systemu estońskiego.

bEDtpkXx

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDtpkXS
podatki
gospodarka
KOMENTARZE
(3)
za jakieś
rok temu
50 lat będą mieli już założenia ( głownie filozoficzne) do tego podatku.... albo przyjdzie wojna światowa i zmienią się podatki w Polsce albo nie ma co sobie d......y zawracać...
Driver2006
rok temu
Z VAT tak zróbcie to wtedy będzie coś dla przedsiębiorców.
mikrodg
rok temu
Po split paymencie, kasach fiskalnych on line dla fryzjerek, bialych listach, jpkv7 pora na nowe ulepszenie , które jak zawsze od 5lat okaże sie kłodą pod nogi przedsiębiorcom.Kiedy pit zmniejszycie dla małych firm do 3% jak w Rumunii , cit płaci co 5ta firma w PL.
bEDtpkXT