Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
knf
02.10.2020 14:42

Firma pożyczkowa na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej została wykreślona

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa Fundusz Hipoteczny Yanok o działalność przestępczą i ostrzega przed inwestowaniem w jego produkty. Yanok już raz trafił na listę ostrzeżeń KNF, jednak został z niej wykreślony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
euro pieniądze waluta waluty gotówka (Fot: Rafał Parczewski)

Fundusz udziela krótkoterminowych pożyczek hipotecznych dla firm. „Fundusz Hipoteczny Yanok jest w pełni transparentną firmą” – czytamy na jego stronie internetowej.

Jednak już w 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) miała co do tego pewne wątpliwości i podejrzewała fundusz o działalność przestępczą.

Co nie podobało się Komisji? Urzędnicy podejrzewali, że doszło do naruszenia ustawy Prawo bankowe. Yanok miał przyjmować wkłady pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF. Zarzut podobny jak w przypadku Amber Gold.

Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

KNF przesłała wtedy do prokuratury w Krakowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W związku z tym 2 maja 2018 roku Yanok został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Jednak w grudniu 2018 roku Prokurator Okręgowy w Krakowie poinformował KNF o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie.

Pięć dni później Fundusz złożył wniosek o usunięcie informacji o podmiocie z listy ostrzeżeń publicznych KNF.

"Tym samym spełnione zostały przesłanki określone w przepisach art. 6b ust 7 oraz art. 6b ust. 11 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, uzasadniające usunięcie informacji o podmiocie poprzez wykreślenie podmiotu z Listy ostrzeżeń publicznych KNF” – poinformował money.pl Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego.

Podmiot został usunięty z listy 3 stycznia 2019 roku. Jednak po niecałych dwóch latach, 2 października 2020 roku, trafił na nią ponownie.

Powód? Ten sam, czyli przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF.

Tym razem przewodnicy KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Na listę ostrzeżeń KNF trafiają podmioty, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy jest alarmowanie obywateli o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF znajduje się TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2020

marsRaz wykreślają, raz wpisują na listę. Ciekawe ile trzeba dać w łapę, żeby wykreślili tak definitywnie. Od Czarneckiego chcieli 40 mln, to tu może z … Czytaj całość

02-10-2020

hanprokuratorzy Ziobry nie mają pojęcia o szwindlach bankowych, tak jak pseudo prokurator z Gdańska w szwindlach Amber Gold

02-10-2020

J23Zapłacili komuś za wykreślenie i teraz też wykreślą po otrzymaniu koperty.

Rozwiń komentarze (12)