Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Firma pożyczkowa na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej została wykreślona

12
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa Fundusz Hipoteczny Yanok o działalność przestępczą i ostrzega przed inwestowaniem w jego produkty. Yanok już raz trafił na listę ostrzeżeń KNF, jednak został z niej wykreślony.

Firma pożyczkowa na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej została wykreślona
euro pieniądze waluta waluty gotówka (money.pl, Rafał Parczewski)

Fundusz udziela krótkoterminowych pożyczek hipotecznych dla firm. „Fundusz Hipoteczny Yanok jest w pełni transparentną firmą” – czytamy na jego stronie internetowej.

Jednak już w 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) miała co do tego pewne wątpliwości i podejrzewała fundusz o działalność przestępczą.

Co nie podobało się Komisji? Urzędnicy podejrzewali, że doszło do naruszenia ustawy Prawo bankowe. Yanok miał przyjmować wkłady pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF. Zarzut podobny jak w przypadku Amber Gold.

Zobacz także: Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

KNF przesłała wtedy do prokuratury w Krakowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W związku z tym 2 maja 2018 roku Yanok został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Jednak w grudniu 2018 roku Prokurator Okręgowy w Krakowie poinformował KNF o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie.

Pięć dni później Fundusz złożył wniosek o usunięcie informacji o podmiocie z listy ostrzeżeń publicznych KNF.

"Tym samym spełnione zostały przesłanki określone w przepisach art. 6b ust 7 oraz art. 6b ust. 11 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, uzasadniające usunięcie informacji o podmiocie poprzez wykreślenie podmiotu z Listy ostrzeżeń publicznych KNF” – poinformował money.pl Jacek Barszczewski z Komisji Nadzoru Finansowego.

Podmiot został usunięty z listy 3 stycznia 2019 roku. Jednak po niecałych dwóch latach, 2 października 2020 roku, trafił na nią ponownie.

Powód? Ten sam, czyli przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF.

Tym razem przewodnicy KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Na listę ostrzeżeń KNF trafiają podmioty, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy jest alarmowanie obywateli o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF znajduje się TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Tomek
4 lata temu
Prokuratura, mimo usilnych starań Ziobry, nie ma żadnych dowodów na przestępczą działalność Yanoka. Tyle na ten temat.
Bgyu78oijjjhh
4 lata temu
A kiedy ostrzeżenia przed banksterami????????????!!!! Robią co chcą w Polsce
chomik
4 lata temu
Fundusz przyjmował wkłady pieniężnych - a co oni na to?
plomka
4 lata temu
Jeżeli firma prywatna pobiera wkłady i obciąża je ryzykiem jest nazywana piramidą finansową, to jak nazwać Pracowniczy Program Emerytalny - który robi dokładnie to samo? Wielkość wypłaty zależy od zysków z inwestycji o ile takie są. Więc nici z emerytury, jeśli ktoś inwestuje nieudolnie, albo świadomie inwestuje tak by nic z tego nie wyszło - i tak 7% Twojego dochodu rocznie pójdzie do finansjery. A wszystko popiera rząd bo to uchwalił i KNF która jest narzędziem rządu!
ArsenL
4 lata temu
Brak informacji czy Fundusz udziela pożyczek hipotecznych korzystając z pieniędzy swoich czy tez z pieniędzy innych Banków jako pośrednik. Wtedy dla Banków zabezpieczeniem jest hipoteka budowli danej firmy powstała za kredyt a wkłady pieniężne zabezpieczają co? Fundusz upada ,wkłady znikają a Bank licytuje właściciela firmy?? Przecież tu przekręt czuć na kilometr ale no cóż -podobno w Polsce tak jest ,że Prokurator może zadziałać dopiero po zaistnieniu przestępstwa bo udowodnić zamiar jego popełnienia jest niezmiernie trudno a przy wiedzy bankowej Prokuratorów prawie niemożliwe.