Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
OPM
|

Gaz zdrożeje jeszcze bardziej. Podwyżki na początku 2022 roku

106
Podziel się:

W 2022 roku ceny gazu jeszcze wzrosną. Jak powiedział prezes PGNiG, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w Unii Europejskiej sytuacja jest niespotykana od wielu lat.

Gaz zdrożeje jeszcze bardziej. Podwyżki na początku 2022 roku
gaz (Adobe Stock)
bEDHTaDF

PGNiG spodziewa się utrzymania wysokich cen gazu w I kwartale 2022 r. i pewnego spadku od II kwartału - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak dodał, obecnie magazyny gazu w Europie są zapełnione w ok. 50-60 proc., podczas gdy zazwyczaj o tej porze roku było to ponad 90 proc.

Majewski zastrzegł, że w Polsce sytuacja jest inna. Jak wynika z danych operatora magazynów Gas Storage Poland - pierwszego września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc., a zapasy przekraczały 3 mld metrów sześciennych.

Prezes PGNiG ocenił, że wzrosty cen gazu w Europie wywołane zostały m.in. ograniczeniem podaży przez Gazprom i przekierowaniem dostaw LNG na rynki azjatyckie. Dodał, że przy rosnącym popycie, mniejszy stopień zapełnienia magazynów i nerwowość wynikająca z konieczności ich zapełnienia przed zimą powodują wzrost cen.

bEDHTaDH

- Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają. Dopiero od drugiego kwartału 2022 r. widzimy w kontraktach terminowych pewien spadek cen gazu - podkreślił prezes PGNiG. Zastrzegł też, że wpływ na zachowanie cen będzie miała pogoda zimą.

Ceny gazu na europejskich giełdach sięgają obecnie 50 euro za MWh. W ubiegłym roku były wielokrotnie niższe, zawierając się w przedziale 5-15 euro.

Zobacz także: Mój Prąd - koniec dopłat. "Rząd tego nie komunikuje, ale 3 tys. zł już nie będzie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDHTaEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Gość
7 dni temu
""""Roziu 2 tyg. temu A coś więcej? Skąd taka temperatura i ciepła woda?"""" -------- Wystarczy niezbyt dziurawy garnek, ognisko (stare meble) i troszkę wody (może być deszczówka.)
Dziaders
2 tyg. temu
Wszyscy rzucają się na podwyżki płacy. Co jest zrozumiałe. Bo nowy Polski ład może przynieść drożyznę. Już powoli to widać a jeszcze nie został wdrożony. Każdy chce najmniej od 500 do 1000 więcej popieram. Pomimo że jestem emerytem i mi wzrośnie rewaloryzacja około 140 zł miesięcznie. Życzę powodzenia.
Zyga PRL
2 tyg. temu
Gaz, prą, usługi publiczne, medyczne wspólne okoliczności. Przerost zatrudnienia w spółkach i instytucjach skarbu państwa zje każdą marżę i każdy podatek. Wyjątki od reguły gdzie praca na państwowym jest przemyślana i sensownie zorganizowana są. Każdy wyjątek od tej reguły ma sowich plechach krzyż pański w postaci niezliczonego zastępu średnio zajętych współtowarzyszy. Wydajność pracy w państwowych koncernach energetycznych jest słaba. Pracuję a właściwie spędza się tam czas w pracy na miarę PRL.
bEDHTaEj
logiczny
2 tyg. temu
Na pewno zdrozeje jak nauczyciele,pielegniarki i ratownicy wyrwa swoje ! ;(((
toro
2 tyg. temu
ceny hurtowe prądu (kupowane z rocznym wyprzedzeniem) na rynku polskim skaczą o 57% 2021 vs 2022, pytanie na ile pozwoli rząd podnieść ceny klientom indywidualnym (żeby nie zatopić zakładów energetycznych)?
...
Następna strona