Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

GDDKiA podsumowuje rok 2019. "Rekordowy rok, drugi w historii najlepszy wynik"

90
Podziel się:

Z ponad 4,1 tys. km dróg ekspresowych i autostrad mogą korzystać kierowcy w Polsce. GDDKiA chwali się, że w 2019 roku oddała kierowcom 460 km nowych dróg i nazywa miniony rok "rekordowym". Drogowcy nie uniknęli jednak problemów z częścią inwestycji.

GDDKiA prezentuje zeszłoroczne wyniki.
GDDKiA prezentuje zeszłoroczne wyniki. (Materiały prasowe, GDDKiA)
bEEqQGCt

"To był rekordowy rok, drugi w historii GDDKiA najlepszy wynik!" - pisze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w oficjalnym komunikacie podsumowującym rok 2019. Ostatni odcinek ekspresowej S5 na północ od Bydgoszczy otwarto 31 grudnia wieczorem - tuż przed Nowym Rokiem. Łącznie Polska stała się "bogatsza" o 460 km dróg ekspresowych i autostrad.

To o 30 km mniej, niż zakładał plan nakreślony na 2019 rok - GDDKiA zakładała, że uda się przekazać kierowcom 490 km dróg. Z realizacji minionego roku rozlicza Dyrekcję wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Gazeta zsumowała wykaz wszystkich nowych tras i wyszło jej, że kierowcy otrzymali ok. 450 km nowych dróg - o 10 km mniej, niż wynika z komunikatu.

Rozbieżności rachunkowych jest dużo więcej. GDDKiA stwierdziła, że na koniec roku kierowcy mieli do dyspozycji 4121,3 km autostrad i dróg ekspresowych. To wzrost o… 390 km w porównaniu z rokiem 2018. Po dodaniu do tego 27 km dróg krajowych niższej kategorii wychodzi, że w ostatnim roku pojawiło się w Polsce 417 nowych tras.

bEEqQGCv
Zobacz także: Obejrzyj: Grygier-Siddons: Polskie firmy nie szukają możliwości za granicą

Te różnice rachunkowe "Wyborcza" tłumaczy tym, że część tras otwartych dla kierowców jest tak naprawdę wciąż w budowie. Powołuje się tu na przykład obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. W połowie roku kontrakt na budowę tej trasy straciła firma Salini, która do tego czasu zdążyła wykonać połowę robót. W tym samym czasie inne firmy wykańczały już swoje odcinki A1 na południe od Częstochowy do Pyrzowic.

bEEqQGCB

Misję dokończenia obwodnicy Częstochowy GDDKiA powierzyła konsorcjom firm Strabag i Budimex. Efekt? Kierowcy mogli wjechać na nową trasę w Boże Narodzenie. Jednak pod pewnymi obostrzeniami: maksymalna prędkość pojazdów mogła wynieść 80 km na godzinę - mniej niż na zwykłej drodze krajowej. Choć droga figuruje jako oddana do użytku, to roboty na niej potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Przez cały rok 2019 GDDKiA zerwała łącznie 11 dużych kontraktów na inwestycje drogowe. Powodem były głównie nadmierne opóźnienia i mała mobilizacja do dokończenia robót. Na dokończenie przerwanych inwestycji, rząd, na wniosek Ministerstwa Infrastruktury, dołożył z budżetu 1,8 mld złotych.

Jednak na ich dokończenie będzie potrzeba więcej czasu. "Wyborcza" wskazuje tutaj budowę drogi ekspresowej S8 od Kaźmierzowa do Lubina na Dolnym Śląsku. GDDKiA wypowiedziała umowę na jej budowę firmie Salini i przekazała kontrakt firmie Mota-Engil. Nowy wykonawca ma oddać trasę do użytku do połowy 2021 roku - trzy lata po pierwotnym terminie.

bEEqQGCC

Część inwestycji została jednak ukończona na czas. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku budowy pięciu odcinków drogi ekspresowej S17 od obwodnicy Kołbieli do Lublina. Ponadto kierowcy mogą przejechać 130-km odcinkiem drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Koszalina, a także drogę ekspresową S8 na trasie od Wrocławia do Białegostoku. Łączna odległość tej trasy wynosi 565 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEqQGCW
KOMENTARZE
(90)
Justysia
2 lata temu
zaoraszam do Krotoszyna. Zero obwodnic dziury i koleiny w krajówkach idących przez te miasto to szok! No i na deser to postoicie godzinę w korku zanim przez Krotoszyn przejedziecie. Acha i nie wychodźcie po zmroku bo burmistrz kazał oszczędzać i wyłączył światła w latarniach. Super co nie?
kaz
2 lata temu
A kiedy dokończą budowę S5 Bydgoszcz- A1 ?!
Adam
2 lata temu
Tak..jest w polsce lepiej ale GDKiA jak zwykle nie mwi prawdy o wielu odcinkach, np S5 w kujawsko-pomorskim nie jest w realizacji, tylko w ponownym przetargu, wszystko juz zaroslo... No i jeszcze jeden szczegol, my nie mamy autostrad tylko drogi szybkiegi ruchu po 2 pasy gdzie co chwile zwalniasz do 90 bo TIR wyprzedza TIR-a!!!!!
bEEqQGCX
rycho
2 lata temu
Najwiecej krytykuja ci co nie jezdza samochodami tylko siedza przed monitorem bo ci co jerzdza to widza ze cos sie dzieje
pbl
2 lata temu
Nie S8 Kaźmierzów - Lubin, a S3.
...
Następna strona