Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Gowin leci do Brukseli. "Wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców"

12
Podziel się

Gospodarki, wsparciu przedsiębiorców i rozwoju nowoczesnych technologii będą dotyczyły spotkania wicepremiera Jarosława Gowina z sześcioma unijnymi komisarzami w Brukseli. Rozmowy mogą zejść też na budżet unijny.

Gowin leci do Brukseli. "Wizyta ma służyć wsparciu polskich przedsiębiorców"
wicepremier Jarosław Gowin (East News, Grzegorz Banaszak, REPORTER)
bDzPAplx

Jarosław Gowin w czwartek leci z jednodniową wizytą do Brukseli. Spotka się tam z sześcioma komisarzami UE, w tym trzema wiceprzewodniczącymi Komisji Europejskiej: Margrethe Vestager, Valdisem Dombrovskisem oraz Maroszem Szefczoviczem.

- Będę z nimi rozmawiał o sprawach gospodarczych, m.in. relacjach Unia Europejska - Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska – Chiny, a także o nadchodzącym brexicie, który w szczególny sposób może dotknąć również polskich przedsiębiorców – zapowiedział wicepremier Gowin w rozmowie z PAP. - Poruszę też temat dyskryminacji niektórych polskich branż, która jest związana z protekcjonistycznymi praktykami państw Zachodu. Mam tu na myśli m.in. przemysł meblowy czy problem pracowników delegowanych - dodał.

Rozmowy z komisarzem Szefczoviczem będą dotyczyć rozwoju nowoczesnych technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o obszar baterii elektrycznych, a z Nicolasem Schmitem wynagrodzeń minimalnych w Unii. Wśród rozmówców znajdzie się też francuski komisarz Thierry Breton odpowiedzialny za rynek wewnętrzny oraz komisarz odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski.

bDzPAplz
Zobacz także: Obejrzyj także: Obostrzenia. Kaucja za wejście do galerii handlowej? "To żart"

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że gospodarka europejska pod wpływem epidemii Covid-19 znalazła się w poważnym kryzysie. Konieczne jest przygotowanie planu odbudowy europejskiej gospodarki, skrócenia łańcucha dostaw, unowocześnienia wielu branż - zwrócił uwagę Gowin.

Wizyta ma też służyć wsparciu polskich przedsiębiorców na europejskim rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę przemysłową.

bDzPAplF

W rozmowach zapewne pojawi się wątek powiązania praworządności z przyszłym budżetem UE.

- Podejmę próbę przekonania naszych europejskich partnerów, że w interesie całej Unii Europejskiej leży wypracowanie kompromisowej formuły dotyczącej zasady praworządności. To, co pod wpływem Parlamentu Europejskiego zaproponowała ostatnio prezydencja niemiecka, niesie ryzyko, że te mgliste zapisy mogą być wykorzystywane do ograniczania dostępu poszczególnych państw do funduszy unijnych – uważa Gowin. - Dzisiaj jest mowa o Węgrzech i Polsce, ale w przyszłości może to dotyczyć innych państw - dodał.

Na uwagę, że to nie unijni komisarze, ale prezydencja prowadzi negocjacje, Gowin odparł, że z całą pewnością przed przyszłotygodniowym szczytem UE, "konsultacje będą prowadzone bezustannie na linii państwa członkowskie - Rada Europejska - Komisja Europejska i Parlament Europejski".

bDzPAplG

- Stanowisko Polski i Węgier jest znane. Ono jest jednoznaczne, ale ono też daje cały czas szansę na wypracowanie dobrego porozumienia - twierdzi Gowin.

bDzPApma
Źródło:
KOMENTARZE
(12)
Palu
2 miesiące temu
Gowin leć na Marsa...o wsparciu przedsiębiorców nie masz pojęcia. Nie działaj pod publikę i tak nie nasz żadnych mocy.
Plum
2 miesiące temu
Wieści o gey-party rozchodzą.się szybko!
ByłyPolityk
2 miesiące temu
Znam to środowisko. Banda krętaczy, która poszła do polityki bo dużo można tam ugrać. Ludzie myślą, że oni dostają tyle ile formalnie się podaje. Nie - oni serio mają dziesiątki metod na dodatkowe korzyści np. poprzez udział ich znajomków (obowiązanych w stosunku do nich) w różnych spółkach. Ci obsadzeni są lojalni - inaczej będą strąceni ze stanowiska. Dzielą się łupami. Porozumienie to prawdziwa przystawka PiS, która wyciera swoją gębę hasłem: "przedsiębiorczość" itd. itp. Prowadzą pozorowane działania. Jak większość w polityce. Każda opcja polityczna to robi - z lewa, centrum i z prawa. Większość jest tam umoczona, tylko ludzie pracujący w resortach itp. - specjaliści z różnych dziedzin całą robotę odwalają.
bDzPApmb
Karol
2 miesiące temu
Ostatnio jeden Węgier pojechał do Brukseli. Też na spotkanie grupy przedsiębiorców. I podobno dokładnie analizował ich potrzeby.
buahahahah
2 miesiące temu
polscy przedsiębiorcy dostaną 5000 jednorazowo z "tarczy nr. 2137" podczas gdy cywilizowana część unii podzieli między siebie 750 MILIARDÓW z funduszu odbudowy. ale dopóki 40% kraju łyka bzdury o tym że "nie sprzedamy suwerenności za lgbt" to niestety druga połowa kraju będzie przez nich głodować