Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Gowin odpowiada Kaczyńskiemu ws. Polskiego Ładu. "Jest trzech ojców drożyzny"

464
Podziel się:

- Jest trzech ojców "Polskiego Ładu" i polskiej drożyzny - to Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński - powiedział Jarosław Gowin, lider Porozumienia. Odpowiedział w ten sposób na słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził w wywiadzie, że to Gowin odpowiada za "zamieszanie" wokół Polskiego Ładu.

Gowin odpowiada Kaczyńskiemu ws. Polskiego Ładu. "Jest trzech ojców drożyzny"
Jarosław Gowin twierdzi, że jest trzech ojców Polskiego Ładu i drożyzny w Polsce: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński (PAP, Darek Delmanowicz)

Prezes PiS w piątkowym wywiadzie dla "Polski Times" stwierdził pośrednio, że to Jarosław Gowin był osobą odpowiedzialną za "zamieszanie" z Polskim Ładem.

"Plan Polskiego Ładu był nie najgorzej skonstruowany, ale potem dodano do niego ulgę dla klasy średniej. A to był pomysł Jarosława Gowina, który skomplikował ten system i uczynił go fatalnym. Gdzie dziś jest Gowin to państwo wiecie" - ocenił Kaczyński.

Jarosław Gowin odpowiada Kaczyńskiemu ws. Polskiego Ładu

Na słowa te odpowiedział w piątek Jarosław Gowin. "Kilka tygodni temu Jarosław Kaczyński zaczął doszukiwać się spisku wśród urzędników Ministerstwa Finansów, którzy jakoby celowo mieli popsuć Polski Ład" - stwierdził lider Porozumienia.

"Dzisiaj wskazał innego winnego - tą osobą odpowiedzialną za fiasko Polskiego Ładu mam być jakoby ja. No cóż, nie zdziwię się, jeżeli wieczorem dowiem się z telewizji rządowej, że Polski Ład wymyśliliśmy z Donaldem Tuskiem na kolacji u Angeli Merkel" - kpił Gowin.

Gowin podkreślał też, że to on był osobą, która przestrzegała przed efektami wprowadzenia Polskiego Ładu. Jak twierdzi, już po ogłoszeniu przez MF założeń reformy "zorientował się, że nic nie zostało przygotowane i policzone".

"Zacząłem przestrzegać i Jarosława Kaczyńskiego, i Mateusza Morawieckiego jako odpowiedzialnego za gospodarkę, ale też opinię publiczną w licznych publicznych wystąpieniach, że ten projekt doprowadzi do zubożenia wielu rodzin i szalonego wzrostu cen" - podkreślił szef Porozumienia.

Gowin zaznaczył, że dzisiaj Jarosław Kaczyński "nie ma prawa chować się za niczyje plecy". Wskazał też, że jest "trzech ojców" Polskiego Ładu i obecnej drożyzny:

"Ci ojcowie polskiej drożyzny to Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński. Adam Glapiński i Mateusz Morawiecki rok temu zarzekali się, że nie będzie żadnej wysokiej inflacji. Nawiasem mówiąc, w tym samym czasie premier Morawiecki zastępował oszczędności w złotówkach obligacjami skarbu państwa, równocześnie zapewniając Polaków, że ich oszczędności bankowe są bezpieczne. Jeżeli Jarosław Kaczyński chce wyciągnąć konsekwencje wobec twórców i autorów Polskiego Ładu, to powinien zacząć od siebie, premiera Morawieckiego i Adama Glapińskiego - stwierdził Gowin.

Zdaniem Gowina, to "Polski Ład" doprowadził do gwałtownego wzrostu inflacji. "Inflacja jest zjawiskiem globalnym, ale poziom drożyzny w Polsce jest o połowę wyższy niż wynosi średnia europejska. Przyczyną tego dodatkowego wzrostu drożyzny jest właśnie Polski Ład" - zaznaczył b. wicepremier i b. minister rozwoju, pracy i technologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przyznaje się do błędu? Wiceminister o zmianach w ulgach

Szef sejmowego koła Porozumienia Michał Wypij przypomniał, że za krytykę rozwiązań "Polskiego Ładu" dymisją zapłaciła związana z Porozumieniem ówczesna zastępczyni Gowina w MRPiT Anna Kornecka. "Potem okazało się, że winnymi są urzędnicy Ministerstwa Finansów, następnie kolejne dymisje w tym resorcie i w końcu wczoraj dowiedzieliśmy się, że winnym fiaska Polskiego Ładu ma być ta osoba, która przed tym Ładem przestrzegała jego autorów, czyli Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego" - stwierdził poseł.

Zwrócił uwagę, że to właśnie sprzeciw wobec Polskiego Ładu przesądził o wyjściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy. "Po naszym zdecydowanym wecie, zamiast posłuchać głosu ekspertów, woleli przystąpić do przekupywania naszych posłów i rozbijania naszej partii, żeby kupić sobie większość sejmową do przeprowadzenia tego bubla prawnego przez parlament" - powiedział Wypij.

W jego ocenie, słowa prezesa PiS dla "Polski Times" potwierdzają, że nie potrafi on wziąć na siebie odpowiedzialności i nie ma klasy, ponieważ atakuje tych, którzy przestrzegali go przed Polskim Ładem. "Nie ma też honoru, bo nie potrafi przed Polakami przyznać się do błędu" - powiedział polityk Porozumienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(464)
kozka
2 lata temu
teraz sie tlumaczy a z tepakami glosowal
Antek
2 lata temu
Podpisał się Gowin ale się nie cieszył ...
asas
2 lata temu
A ty, gowin jesteś czwarty. Pomogłeś im zdobyć władzę wiedząc, co to za ekipa jest...
max
2 lata temu
po co komentować 190 cm głupoty? facet brał w tym udział a teraz chodzi od stacji do stacji i p.....li głupoty jaki to on prawy.
jestes nikim
2 lata temu
Miales hamie zloty rog ..........
...
Następna strona