Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Holandia dopłaci do rachunków. Kościoły założyły fundusz, na który można wpłacać pieniądze od rządu

91
Podziel się:

Grupa kościołów z Holandii stworzyła specjalny fundusz, na który można wpłacać pieniądze otrzymane z dotacji rządowych na prąd. Duchowni stwierdzili, że nie wszyscy mieszkańcy Holandii potrzebują takiego wsparcia i mogą je przekazać najuboższym. Holenderski rząd zapowiedział wsparcie w wysokości 400 euro, które ma zamortyzować podwyżki energii.

Holandia dopłaci do rachunków. Kościoły założyły fundusz, na który można wpłacać pieniądze od rządu
Ceny energii w Holandii poszły w górę (Adobe Stock, ©Patrick J. - stock.adobe.com)

W Holandii rząd zrekompensuje każdemu gospodarstwu domowemu 400 euro w związku z wysokimi cenami energii. Grupa kościołów (wśród nich Kościół katolicki) zaproponowała wiernym, że jeżeli nie potrzebują dopłaty od rządu, to mogą ją wpłacić na specjalnie powstały fundusz. Pieniądze zostaną przekazane dla najuboższych.

Spontaniczna decyzja holenderskiego pastora

"To była spontaniczna akcja" – powiedział portalowi NOS pastor Kest Jelsma z Ommen. Zdaniem duchownego wielu mieszkańców Niderlandów nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy od rządu, bo stać ich na płacenie wysokich rachunków za energię.

Jest jednak część mieszkańców Holandii, która może mieć problemy z wypłacalnością. Dlatego pojawił się pomysł utworzenia funduszu, wyjaśnia pastor Jelsma.

Zobacz także: Firmy nie dostały odszkodowań. Premier nie odpowiada. "To się nie godzi!"

Holenderski rząd poza obniżeniem podatku energetycznego, co przyniesie oszczędności rzędu 400 euro na gospodarstwo domowe, rząd zamierza przeznaczyć 200 mln euro na wsparcie najuboższych Holendrów w płaceniu rachunków za gaz i prąd. Pieniądze zostaną przekazane samorządom, które rozdysponują je za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(91)
apa
5 miesięcy temu
uwaga w Hollandii ogrzewanie 75 metrowego mieszkania wzrosło o 10 euro miesięcznie
Tom
5 miesięcy temu
Przytula 90% na "wydatki bieżące".
cynik
5 miesięcy temu
Oczywiście najuboższe będą kościoły nieustannie naprawiające swoje dachy.
Równość
5 miesięcy temu
W Holandii każdy równy a w Polsce dopłaty tylko dla niezaradnych życiowo. Wiedzie Ci się lepiej to masz pecha i płać na tych, którym się nie chce!
Jags.
5 miesięcy temu
A to w holandi są jeszcze kościoły?
...
Następna strona