Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
25.02.2020 16:17

Horała: Scenariusze dla Lotniska Chopina poznamy w połowie roku

W połowie roku mają być gotowe analizy dotyczące przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie w kontekście planowanej budowy Centralnego Portu Lotniczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Co dalej z lotniskiem Chopina? Scenariusze poznamy w połowie roku.

"Prawdopodobnie w czerwcu powinny zakończyć się analizy, które odpowiedzą na dwa pytania: co z Lotniskiem Chopina do czasu uruchomienia CPK i co później. To, co później, to - myślę - będzie przedmiotem dłuższej dyskusji, w której przedstawimy kilka wariantów" - powiedział dziennikarzom Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, po konferencji "Zrównoważony rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce".

"Będziemy rozmawiać z mieszkańcami Warszawy i całej Polski i wszystkimi interesariuszami. Port na pewno nie zostanie w takim kształcie i funkcji, jak teraz. Nie będą to dwa porty konkurencyjne, oferujące dużo połączeń długodystansowych" - dodał.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2019 r. port obsłużył 18,86 mln pasażerów, tj. o 6,2% więcej niż rok wcześniej. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Oglądaj też: Budowa CPK i kontrowersyjny projekt kolejowy. "Powinni to lepiej narysować"

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, logistyka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2020

SmPrezesy od paru lat juz miliny wzieli a nawet łopaty w ziemie nie wbili

25-02-2020

iwZdaje się ,że jeszcze nie ma dokładnej lokalizacji tego cuda wielkiej pisobolszewickiej budowy a prezesów i vice z zacnymi apanażami( … Czytaj całość

26-02-2020

lechuChopina zamienią na Zenka Martyniuka.

Rozwiń komentarze (4)