Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Hotelarz nie sprawdzi paszportu covidowego. Branża alarmuje

16
Podziel się:

Z nowymi limitami opłacalność biznesu hotelowego w okresie świątecznym będzie pod znakiem zapytania - ocenił sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Dodał, że hotelarze nadal nie mają prawa sprawdzać certyfikatów covidowych.

Hotelarz nie sprawdzi paszportu covidowego. Branża alarmuje
Weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO (WP, Mateusz Madejski)
bFeylETF

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 15 grudnia obniżone zostaną z 50 do 30 proc. limity obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

Rząd decyduje, branża zdumiona

Jak powiedział PAP Mączyński, nowe limity stawiają pod znakiem zapytania opłacalność prowadzenia biznesu w okresie świąteczno-noworocznym.

- Liczymy, że rząd lada dzień przedstawi założenia adekwatnej pomocy dla branży hotelarskiej, która już od początku grudnia funkcjonuje z 50-proc. limitami obłożenia, a za kilka dni będzie mogła w swoich obiektach przyjmować jeszcze mniej gości - powiedział.

bFeylETH
Zobacz także: 4. fala pandemii jesienią. Hotelarze już się szykują

Zwrócił uwagę, że branża hotelarska ze zdumieniem przyjęła informację o kolejnych, jeszcze bardziej dotkliwych ograniczeniach swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

- Na sektor, który jest bezpieczny, co wykazały liczne badania naukowe, ponownie zostają nałożone w praktyce bardzo dotkliwe ograniczenia - ocenił.

bFeylETN

Według eksperta zasada, że limity dotyczą wyłącznie osób niezaszczepionych, nie ma racji bytu, ponieważ wciąż nie ma odpowiednich przepisów, które pozwalałaby na legalne sprawdzanie certyfikatów covidowych.

RODO zabrania kontrolowania

Weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO, dlatego branża z niecierpliwością czeka na ustawę, która została zapowiedziana w trakcie konferencji prasowej.

- 2 grudnia zwróciliśmy się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z apelem o zachowanie ciągłości i przewidywalność prowadzenia działalności oraz o pilne wydanie rozporządzenia umożliwiającego hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie. Apelowaliśmy też o pilne doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych. Nie spodziewaliśmy się, że odpowiedź przyjdzie tak szybko i z zupełnie odwrotną od oczekiwanej wiadomością, czyli jeszcze większymi restrykcjami dla hotelarzy - powiedział.

bFeylETO

Dodał, że do grudniowego apelu IGHP dołączyła dane z najnowszej ankiety przeprowadzonej w hotelach w dniach od 25 do 29 listopada br., z której wynika, że w ponad 52 proc. obiektów w pełni zaszczepiło się ponad 80 proc. pracowników, a w kolejnych 36 proc. hoteli – odsetek ten mieści się w przedziale od 51 proc. do 80 proc.

- Liczby te świadczą o bardzo dużej odpowiedzialności hotelarzy i o ich właściwym przygotowaniu do bezpiecznej obsługi gości - ocenił Mączyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeylEUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Wer
miesiąc temu
Fałszywa pandemia fałszywe testy fałszywi eksperci.
Witam
miesiąc temu
Fałszywa pandemia fałszywe testy fałszywi eksperci.
oppo
miesiąc temu
ja wam sprawdzę, tylko spróbujcie a będę waszym wrogiem na zawsze. Tylko bedę notował który się odważył. Do końca życia nie zapomnę i nie odpuszczę.
bFeylEUj
Tomek
miesiąc temu
Podziękuję hotelarzom...nie dprzedawajcie danych osobowych,,!!!! Sprzedaż danych to grube pieniądze,!
Otwarte dane
miesiąc temu
dlaczego nie mozna sprawdzic twego adresu? otwarte dane na wszystko wiec. Dochodh adres telefon i.numeey w KW tez.No i choroby zarazne tez i rejestr palaczy i alkoholikow i pedofilow tez