Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Hotelarz nie sprawdzi paszportu covidowego. Branża alarmuje

16
Podziel się:

Z nowymi limitami opłacalność biznesu hotelowego w okresie świątecznym będzie pod znakiem zapytania - ocenił sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Dodał, że hotelarze nadal nie mają prawa sprawdzać certyfikatów covidowych.

Hotelarz nie sprawdzi paszportu covidowego. Branża alarmuje
Weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO (WP, Mateusz Madejski)

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 15 grudnia obniżone zostaną z 50 do 30 proc. limity obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

Rząd decyduje, branża zdumiona

Jak powiedział PAP Mączyński, nowe limity stawiają pod znakiem zapytania opłacalność prowadzenia biznesu w okresie świąteczno-noworocznym.

- Liczymy, że rząd lada dzień przedstawi założenia adekwatnej pomocy dla branży hotelarskiej, która już od początku grudnia funkcjonuje z 50-proc. limitami obłożenia, a za kilka dni będzie mogła w swoich obiektach przyjmować jeszcze mniej gości - powiedział.

Zobacz także: 4. fala pandemii jesienią. Hotelarze już się szykują

Zwrócił uwagę, że branża hotelarska ze zdumieniem przyjęła informację o kolejnych, jeszcze bardziej dotkliwych ograniczeniach swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

- Na sektor, który jest bezpieczny, co wykazały liczne badania naukowe, ponownie zostają nałożone w praktyce bardzo dotkliwe ograniczenia - ocenił.

Według eksperta zasada, że limity dotyczą wyłącznie osób niezaszczepionych, nie ma racji bytu, ponieważ wciąż nie ma odpowiednich przepisów, które pozwalałaby na legalne sprawdzanie certyfikatów covidowych.

RODO zabrania kontrolowania

Weryfikowania i przetwarzania danych medycznych hotelarzom zabrania ustawa o RODO, dlatego branża z niecierpliwością czeka na ustawę, która została zapowiedziana w trakcie konferencji prasowej.

- 2 grudnia zwróciliśmy się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z apelem o zachowanie ciągłości i przewidywalność prowadzenia działalności oraz o pilne wydanie rozporządzenia umożliwiającego hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie. Apelowaliśmy też o pilne doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych. Nie spodziewaliśmy się, że odpowiedź przyjdzie tak szybko i z zupełnie odwrotną od oczekiwanej wiadomością, czyli jeszcze większymi restrykcjami dla hotelarzy - powiedział.

Dodał, że do grudniowego apelu IGHP dołączyła dane z najnowszej ankiety przeprowadzonej w hotelach w dniach od 25 do 29 listopada br., z której wynika, że w ponad 52 proc. obiektów w pełni zaszczepiło się ponad 80 proc. pracowników, a w kolejnych 36 proc. hoteli – odsetek ten mieści się w przedziale od 51 proc. do 80 proc.

- Liczby te świadczą o bardzo dużej odpowiedzialności hotelarzy i o ich właściwym przygotowaniu do bezpiecznej obsługi gości - ocenił Mączyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Wer
3 lata temu
Fałszywa pandemia fałszywe testy fałszywi eksperci.
Witam
3 lata temu
Fałszywa pandemia fałszywe testy fałszywi eksperci.
oppo
3 lata temu
ja wam sprawdzę, tylko spróbujcie a będę waszym wrogiem na zawsze. Tylko bedę notował który się odważył. Do końca życia nie zapomnę i nie odpuszczę.
Tomek
3 lata temu
Podziękuję hotelarzom...nie dprzedawajcie danych osobowych,,!!!! Sprzedaż danych to grube pieniądze,!
Otwarte dane
3 lata temu
dlaczego nie mozna sprawdzic twego adresu? otwarte dane na wszystko wiec. Dochodh adres telefon i.numeey w KW tez.No i choroby zarazne tez i rejestr palaczy i alkoholikow i pedofilow tez