Trwa ładowanie...
bEhpJilh

Notowania

Hotelarze – Wszystkie wiadomości

4. fala pandemii jesienią? Hotelarze już się szykują
2
16.06.2021 16:59

HOTELE
 / 
4. fala pandemii jesienią? Hotelarze już się szykują

Jesienią czwarta fala koronawirusa jest bardzo możliwa, hotele już się na nią przygotowują. - Czwarta fala wydaje się być nieunikniona, poziom zaszczepienia jest niewystarczający, mamy kolejne warianty wirusa, po rozmowach z wirusologami, jestem święcie przekonany, że pod koniec września będzie kolejna fala pandemii. Pytanie, jak głęboka? Czarny scenariusz, który jest realny, to kolejne miesiące zamknięcia branży. Musimy być na to przygotowani, a my mamy takie rozwiązania - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. - Chodzi o to, żeby hotele i sanatoria przygotowały się na przyjmowanie gości w ścisłym reżimie sanitarnym, by prowadziły zabiegi lecznicze i rehabilitacje. Koronawirus to nie wszystko, chorujemy na inne choroby - fizyczne i psychiczne, a takie wyjazdy mogą podreperować nasze zdrowie - dodał.

Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?
4
07.05.2021 16:25

HOTELE
 / 
Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?

Hotele otwierają się 8 maja, zbliża się kolejny długi weekend, tak zwana czerwcówka. Co z restauracjami, nie tylko tymi hotelowymi? Zostaną otwarte? - Przypomnę, że w zakresie zwalniania z obostrzeń na razie mówimy o optyce do 29 maja. Tego dnia restauracje będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc w danym lokalu. Jeżeli mówimy o imprezach okolicznościowych, w lokalu będzie mogło przebywać do 50 osób - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Tym samym, jeśli mówimy o restauracjach w hotelach, również będą mogły przyjmować gości, do 50 proc. obłożenia. Musimy odróżnić imprezę okolicznościową od zwykłego wyjścia do restauracji. W przypadku imprez obowiązywał będzie limit 50 osób, a przy wyjściu do restauracji - limit 50 proc. miejsc w lokalu - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie
2
05.05.2021 14:59

WAKACJE
 / 
Wakacje 2021. Hotele szykują się na pełne otwarcie

8 maja odmrożone zostaną hotele, ale tylko częściowo, będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc. A co z wakacjami? Branża zwarta i gotowa, szykuje się na pełne odmrożenie? - Na pewno w maju nie otworzymy wszystkich hoteli, dlatego że nie ma takiego popytu. Ten jest głównie w weekendy, poza nimi jest bardzo niskie obłożenie. Czekamy na otwarcie rynku zagranicznego i na wakacje. Wtedy mamy zamiar otworzyć się w pełni - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Ograniczenie do 50 proc. jest bezsensowne, bo w niektóre dni mogłoby być dużo wyższe obłożenie, a w niektóre jest dużo poniżej 50 proc. Dlatego mówię, że jest to bezsensowne i nic nie daje. Mobilności to nie zmniejszy, bo ci, którzy chcą wyjechać i tak wyjadą, znajdą sobie prywatne kwatery. Jednak to nie ci ludzie są winni, winni są ci, którzy podejmują decyzje, które nie mają uzasadnienia, są dla nas krzywdzące i niesprawiedliwe - dodał.

Otwarcie hoteli. Ceny drastycznie wzrosną? Hotelarz odpowiada
3
05.05.2021 14:47

WAKACJE
 / 
Otwarcie hoteli. Ceny drastycznie wzrosną? Hotelarz odpowiada

Od 8 maja hotele mogą ponownie przyjmować gości, jednak z limitem 50 proc. miejsc. Hotelarze, chcąc odrobić miesiące strat, drastycznie podniosą ceny noclegów? - Naturalną rzeczą będzie walka o klienta, więc ceny będą atrakcyjne. Wiadomo, że w wakacje będzie duże obłożenie, więc im szybsza rezerwacja, tym lepsza cena. Oczywiście będzie dużo taniej niż za granicą - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. Był też pytany o testowanie gości na obecność COVID-19. - Po co się testować, skoro w hotelach ludzie się nie zakażają? Do restauracji nie można pójść, a na spacerze ryzyko jest znikome. Po to są ograniczenia, maseczki, szczepienia, a na zewnątrz ludzie się nie zarażają - odpowiedział Wróblewski.

Hotele na sprzedaż, są ich setki. "Desperacja, brak pieniędzy, rozczarowanie"
89
05.05.2021 12:02

TURYSTYKA
 / 
Hotele na sprzedaż, są ich setki. "Desperacja, brak pieniędzy, rozczarowanie"

Właściciele hoteli wyprzedają majątek, nie wytrzymali lockdownu. - Aktualnie setki hoteli są na sprzedaż, od mniejszych po większe. Nawet Polski Holding Hotelowy publicznie mówi, że dostał kilkadziesiąt ofert hoteli na sprzedaż od zdesperowanych właścicieli. Ludzie mają dość, część podmiotów nie dostała dofinansowania, część jest rozczarowana, bo pomoc jest za mała - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Połączenie desperacji, braku pieniędzy, zadłużenia, rozczarowania i rozgoryczenia powoduje, że jest bardzo dużo hoteli na sprzedaż - dodał.

bEhpJilj
Turyści omijają Polskę. Ruch spadł o prawie 95 procent
6
23.03.2021 15:11

KORONAKRYZYS
 / 
Turyści omijają Polskę. Ruch spadł o prawie 95 procent

Na początku roku sytuacja epidemiczna w Polsce była dużo lepsza niż teraz, ale i tak statystyki pokazują, że obywatele innych krajów szerokim łukiem omijali nasz kraj. Liczba turystów spadła w styczniu poniżej 25 tys., a rok wcześniej było ich grubo ponad 400 tys. więcej.

Zakopane. Hotelarze błagają turystów, by nie robili imprez
306
20.02.2021 14:50

ZAKOPANE
 / 
Zakopane. Hotelarze błagają turystów, by nie robili imprez

Zakopane znów jest oblężone przez turystów. Na ulicach i w sklepach są tłumy, maseczki, jak oceniają hotelarze, nosi jakieś 30 proc. gości. - Fiesta wróciła. Tak to powinno wyglądać, ale z punktu widzenia pandemii jest naganne - mówi Karol Wagner, hotelarz z Zakopanego. – Reżimów nie jesteśmy w stanie utrzymać. Właściciele hoteli obawiają się, że jeśli sytuacja się utrzyma i turyści będą się zachowywać nieodpowiedzialnie, rząd wprowadzi kolejny lockdown. Czy kolejny weekend w Zakopanem będzie przypominał karnawał w Rio? - Błagam, nie powtarzajcie tego procederu – mówi Wagner. – Nie róbcie imprez, za które hotelarze zostaną ukarani.

Ograniczenia w hotelach. Nie obejmą jednak wszystkich
5
11.02.2021 14:43

OBOSTRZENIA
 / 
Ograniczenia w hotelach. Nie obejmą jednak wszystkich

Zgodnie z projektem rozporządzenia ograniczenia związane z pandemią nie będą obowiązywać obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Luzowanie obostrzeń. Przecieki dotyczące hoteli. Branża się na to nie zgadza
101
04.02.2021 14:17

LOCKDOWN
 / 
Luzowanie obostrzeń. Przecieki dotyczące hoteli. Branża się na to nie zgadza

Rząd chce otworzyć hotele, ale tylko częściowo - ma być limit osób, a restauracje i inne usługi będą nadal zamknięte. Takiego rozwiązania nie rozumieją hotelarze. - Niech pomysłodawcy analogicznie pracują za połowę wynagrodzenia - oburza się Jan Wróblewski.

bEhpJilp
Lockdown. Nie pracują, bo nie mogą. Odłączono im prąd
5
03.02.2021 12:48

KORONAWIRUS
 / 
Lockdown. Nie pracują, bo nie mogą. Odłączono im prąd

Rodzina prowadząca pensjonat na Kaszubach nie była w stanie regulować wszystkich rachunków, więc dostawca energii odłączył jej prąd. Dopiero interwencja posła i dziennikarzy sprawiła, że firma cofnęła decyzję.

Konferencja o obostrzeniach. Hotelarze są załamani. "To już nie ma sensu"
507
28.01.2021 13:59

HOTELE
 / 
Konferencja o obostrzeniach. Hotelarze są załamani. "To już nie ma sensu"

Hotele, restauracje i kluby fitness nadal zamknięte. Rząd wydłużył narodową kwarantannę co najmniej do 14 lutego. Dla branży hotelarskiej to fatalna wiadomość. "Decyzje na podstawie intuicji, a nie dowodów naukowych" - oburza się hotelarz.

Hotelarze się buntują. "W Polsce obowiązują najbardziej surowe restrykcje"
19
15.01.2021 15:50

PANDEMIA
 / 
Hotelarze się buntują. "W Polsce obowiązują najbardziej surowe restrykcje"

- W Niemczech, gdzie sytuacja pandemiczna jest gorsza, wyjazdy służbowe są dozwolone – powiedział w programie Money. To się Liczy. Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Jak mówi prezes PIH, niektórzy wirusolodzy uważają, że hotele powinny być otwarte. Przedstawiciele branży opracowali dokument zawierający procedury sanitarne, które miałyby iść w parze z „odpowiedzialnym otwarciem” hoteli. - Powinniśmy usłyszeć albo, że otwieramy, albo że wprowadzamy stan wyjątkowy, zamykamy do kwietnia, ale wtedy dostajemy godziwe rekompensaty. Nie da się dłużej ciągnąć tego dziwnego stanu, który mamy teraz – powiedział Marek Łuczyński.

Hotelarze otwierają biznesy. Będą pozywać Skarb Państwa
36
15.01.2021 15:15

TURYSTYKA
 / 
Hotelarze otwierają biznesy. Będą pozywać Skarb Państwa

Polska Izba Hotelarzy zachęca przedsiębiorców do kontaktu i składania pozwów, w celu uzyskania odszkodowania od Skarbu Państwa. Na razie zgłosiło się 30 podmiotów. Są to małe i średnie firmy. Duże, jak mówi prezes PIH, jeszcze czekają. - Zgłaszają się do nas ludzie, którzy nie mają wyjścia. Polityka rządu dla branży HoReCa jest dramatyczna. My nie znamy żadnej mapy drogowej. Kiedy zostaniemy otwarci? – powiedział prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński w programie Money. To się Liczy. – Porównałbym to do ucinania psu ogona w kawałeczkach i jeszcze posypywania solą. Co dwa tygodnie dostajemy jakieś informacje od rządu, że może nas otworzą, a potem słyszymy, że jesteśmy na samym końcu planów otwarcia pana wicepremiera Gowina. To jest skandal. Odszkodowania, o jakie wnioskują przedsiębiorcy, do zwykle od 400 do 500 tys. złotych. Izba zachęca do składania takich pozwów i zapewnia, że będzie pomagać. - Myślimy o stworzeniu infolinii, dzięki której hotelarze będą mogli natychmiastowo skontaktować się z kancelariami adwokackimi – powiedział Marek Łuczyński.

bEhpJilq
Górale są wściekli. Boją się zamrożenia do maja
71
15.01.2021 10:40

GASTRONOMIA
 / 
Górale są wściekli. Boją się zamrożenia do maja

- Myślę, że protesty uliczne to ostateczność. To dobrze, że te działania są lokalne. Liczę na to, że kolejne regiony będą organizować referenda, wtedy te działania mają szanse powodzenia. Im więcej podmiotów, które będą się otwierać (tym lepiej - przyp. red.). Polska Izba Hotelarzy będzie broniła tych podmiotów, także kancelarie regionalne będą nawet pro bono pomagały restauratorom i hotelarzom. Nie bójmy się powiedzieć dość tej bezsensownej polityce rządu i zamknięciu branży HoReCa - mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Gość skomentował też możliwość protestu branży podczas zawodów w skokach narciarskich w Zakopanem w najbliższy weekend. - Takie głosy do mnie doszły, możliwe, że coś takiego się wydarzy, takich informacji będzie więcej z każdym dniem, takie pomysły będą się rodzić. Ta akcja oddolna będzie coraz szersza i mocniejsza. W kuluarach mówi się: jak się nie postawicie, p. Gowin otworzy was po majówce. Do majówki p. Gowin zapali świeczkę na grobie nieznanego hotelarza - przekonywał Marek Łuczyński.

"Money. To się liczy". Nowy wskaźnik dla gospodarki. Niepokojące dane
8
15.01.2021 8:50

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Nowy wskaźnik dla gospodarki. Niepokojące dane

Dziś w programie pytamy o stan gospodarki i nowy wskaźnik, który ma pomóc szybciej wychodzić z koronakryzysu. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o zaostrzającym się proteście hotelarzy mówi Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Zapraszamy od 9.15.

Narodowa kwarantanna, hotele zamknięte. "Jesteśmy w szoku"
247
17.12.2020 16:15

TURYSTYKA
 / 
Narodowa kwarantanna, hotele zamknięte. "Jesteśmy w szoku"

Od 28 grudnia do 17 stycznia potrwa narodowa kwarantanna. Hotele zostały całkowicie zamknięte - nie będzie można jeździć ani na wyjazdy służbowe, ani na sportowe. - Od marca jesteśmy chłopcem do bicia, pozostawieni bez wsparcia - mówi nam hotelarz Jan Wróblewski.

Narodowa kwarantanna, hotele i galerie zamknięte. Rząd zdecydował
238
17.12.2020 15:09

PANDEMIA
 / 
Narodowa kwarantanna, hotele i galerie zamknięte. Rząd zdecydował

Brak wyjazdów służbowych, nie będzie nawet wyjazdów sportowych - branża hotelarska zostaje całkowicie zamrożona. Galerie handlowe zostaną ponownie zamknięte, tak samo stoki narciarskie. A w Sylwestra zakaz przemieszczania się. To decyzja rządu, która wejdzie w życie tuż po świętach - 28 grudnia.

Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował
1
30.11.2020 17:50

TURYSTYKA
 / 
Sposób na otwarcie hoteli. Branża nie rozumie, dlaczego rząd się na to nie zdecydował

Pomysł branży hotelarskiej na otwarcie obiektów przed zimowymi feriami - obowiązkowe testy na obecność COVID-19, finansowane przez właścicieli hoteli. To dobre rozwiązanie? - Generalnie jest to dobre rozwiązanie, tak na przykład funkcjonują hotele na niektórych wyspach europejskich. Jeżeli gość ma test i jest on negatywny, to może spędzić tam wakacje. To samo mogłoby funkcjonować w przypadku, gdy dana osoba już przeszła koronawirusa i wytwarza przeciwciała. Nie rozumiemy, dlaczego takie rozwiązania nie są wprowadzane - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. - Co do finansowania, widać niektórzy hotelarze są w super sytuacji finansowej, że chcą finansować takie testy. My na pewno nie będziemy się przychylali do takiego rozwiązania. Dlaczego wszystkie rozwiązania pomocne turystyce są przerzucane na koszt hotelarzy? To państwo wprowadza te ograniczenia, dlaczego więc my mamy ponosić tego koszt? Gdyby pozwolono nam normalnie funkcjonować, tak jak centrom handlowym, to byłoby inaczej - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.