Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Huta Częstochowa. Kolejne podejście do sprzedaży majątku

7
Podziel się:

Ogłoszono drugi przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa. W poprzednim nie było ani jednej oferty.

Huta Częstochowa na sprzedaż.
Huta Częstochowa na sprzedaż. (Wikimedia Commons)
bEspQWlN

Cenę wywoławczą zmniejszono z 250 do 220 mln złotych. Oferty można skłądać do 27 lipca.

— 10 czerwca ukaże się ogłoszenie o sprzedaży przedsiębiorstwa Huta Częstochowa i potencjalni nabywcy będą mogli składać oferty w sądzie. Jeśli jego budynek z powodu pandemii zostanie zamknięty, to w biurze syndyka w Katowicach. W poprzednim postępowaniu przewidziano trzy miesiące na finalizację transakcji, w bieżącym dwa od uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu wyboru oferty — mówi "Pulsowi Biznesu" Mateusz Bienioszek, syndyk Huty Częstochowa.

Za 250 mln złotych majątek huty chce kupić jej obecny dzierżawca, Sunningwell. Firma oferuje zapłatę w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, jednak bez przetargu. Na to jednak zgodę musi wyrazić rada wierzycieli.

bEspQWlP
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Firma nie stanęła do przetargu, bo ma prawo pierwokupu. Żeby mogła je zrealizować w procedurze przetargowej, musiałaby zaakceptować warunki zwycięskiej oferty.

— Nie sądzę, że drugi przetarg umożliwi szybką sprzedaż. Pierwszy świadczy o tym, że na rynku nie ma poważnego zainteresowania jej nabyciem. Kolejny może być zagrożeniem dla jej istnienia oraz zachowania miejsc pracy, gdyż nabyciem są zainteresowane tylko te firmy, dla których jest bezpośrednim i najważniejszym konkurentem. Dla nich celem nie jest huta, lecz dostęp do polskiego rynku — mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Marek Frydrych, prezes Sunningwella.

bEspQWlV

Huta Częstochowa powstała jeszcze pod koniec XIX wieku na częstochowskim Rakowie. Przetrwała dwie wojny światowe i okres gospodarki centralnie sterowanej.

Po sprywatyzowaniu Huta Częstochowa znalazła się pod rządami ukraińskiego koncernu Industrialnyj Sojuz Donbas (ISD). Podupadła i praktycznie zbankrutowała. Następnie przejął ją syndyk, który przy aplauzie załogi wydzierżawił firmie Sunningwell.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEspQWmq
KOMENTARZE
(7)
blondynka
rok temu
Ta huta nie ma dzis zadnej wartosci. W 21 wieku huty to przestazala technologia z 20 wieku , ktora ciagle pracuje w krajach malo rozwinietych.
selena
rok temu
Ciekawe, czy to nie kolejna ustawka, aby sprzedać obcym za bezcen...
lekarz
rok temu
Co się dziwicie. Pisowcy wyglądają jak pijak który nie ma już za co pić więc wyprzedaje wszystko co mu jeszcze w domu zostało. Nawet swą godność.
bEspQWmr
Burnett
rok temu
A co pis dy siedza cicho , wyprzedaz majatku narodowego
emeryt
rok temu
Dlaczego pisowcy nie krzyczą że próbują sprzedać hutę poniżej wartości znam takich dwóch jestem ciekaw czy też będą krytykować sprzedających