Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Huta Częstochowa. Kolejne podejście do sprzedaży majątku

Ogłoszono drugi przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa. W poprzednim nie było ani jednej oferty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Huta Częstochowa na sprzedaż.

Cenę wywoławczą zmniejszono z 250 do 220 mln złotych. Oferty można skłądać do 27 lipca.

— 10 czerwca ukaże się ogłoszenie o sprzedaży przedsiębiorstwa Huta Częstochowa i potencjalni nabywcy będą mogli składać oferty w sądzie. Jeśli jego budynek z powodu pandemii zostanie zamknięty, to w biurze syndyka w Katowicach. W poprzednim postępowaniu przewidziano trzy miesiące na finalizację transakcji, w bieżącym dwa od uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu wyboru oferty — mówi "Pulsowi Biznesu" Mateusz Bienioszek, syndyk Huty Częstochowa.

Za 250 mln złotych majątek huty chce kupić jej obecny dzierżawca, Sunningwell. Firma oferuje zapłatę w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, jednak bez przetargu. Na to jednak zgodę musi wyrazić rada wierzycieli.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Firma nie stanęła do przetargu, bo ma prawo pierwokupu. Żeby mogła je zrealizować w procedurze przetargowej, musiałaby zaakceptować warunki zwycięskiej oferty.

— Nie sądzę, że drugi przetarg umożliwi szybką sprzedaż. Pierwszy świadczy o tym, że na rynku nie ma poważnego zainteresowania jej nabyciem. Kolejny może być zagrożeniem dla jej istnienia oraz zachowania miejsc pracy, gdyż nabyciem są zainteresowane tylko te firmy, dla których jest bezpośrednim i najważniejszym konkurentem. Dla nich celem nie jest huta, lecz dostęp do polskiego rynku — mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Marek Frydrych, prezes Sunningwella.

Huta Częstochowa powstała jeszcze pod koniec XIX wieku na częstochowskim Rakowie. Przetrwała dwie wojny światowe i okres gospodarki centralnie sterowanej.

Po sprywatyzowaniu Huta Częstochowa znalazła się pod rządami ukraińskiego koncernu Industrialnyj Sojuz Donbas (ISD). Podupadła i praktycznie zbankrutowała. Następnie przejął ją syndyk, który przy aplauzie załogi wydzierżawił firmie Sunningwell.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: huta częstochowa, hutnictwo, gospodarka, wiadomości, przemysł
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

ozzoA co z repolonizacją? Czy tylko media chcą repolonizować by szerzyć propagandę?

08-06-2020

JarubaNiech dorzuca Ciemna Gore , w cenie, to szybciej pojdzie a korzysc wieksza ?

08-06-2020

BurnettA co pis dy siedza cicho , wyprzedaz majatku narodowego

Rozwiń komentarze (7)