Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Inflacja. Bank Anglii nie idzie drogą Polski i nie podnosi stóp procentowych

3
Podziel się:

Inflacja na Wyspach ma za dwa miesiące przekroczyć 5 proc. Jednak Bank Anglii (BoE) zdecydował o utrzymaniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., mimo prognoz, że inflacja w nadchodzących miesiącach może wzrosnąć.

Inflacja. Bank Anglii nie idzie drogą Polski i nie podnosi stóp procentowych
Bank Anglii podał, że spodziewa się, że szczyt inflacji w tym kraju nastąpi w kwietniu 2022 roku. Adobe Stock. (William Barton)

Analitycy spodziewali się, że Komitet Polityki Monetarnej (MPC) już teraz zdecyduje się na podniesienie głównej stopy procentowej do 0,25 proc. Tym bardziej, że nawet gubernator BoE Andrew Bailey sygnalizował takie rozwiązanie w związku z rosnącą presją inflacyjną.

MPC opowiedział się jednak za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie stosunkiem głosów 7:2, czyli takim samym, jak podczas poprzedniego głosowania pod koniec września. Bank jednak zasugerował, że "w nadchodzących miesiącach" podniesie stopy procentowe.

We wrześniu roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wynosiła 3,1 proc., co było spadkiem w stosunku do poziomu z sierpnia - 3,2 proc. - który był z kolei najwyższym od ponad dziewięciu lat. Jednak w związku z rosnącymi cenami energii i paliw analitycy są pewni, że październikowy poziom inflacji będzie jeszcze wyższy.

Zobacz także: Panika w sklepach i na stacjach paliw w Wielkiej Brytanii. Kieruzal: brexit przyczyną tego dramatu

Tymczasem minister finansów Rishi Sunak, przedstawiając projekt budżetu na nowy rok finansowy, poinformował, że według prognoz w 2022 roku stopa inflacji wyniesie blisko 4 proc.

Z kolei Bank Anglii podał, że spodziewa się, że szczyt inflacji nastąpi w kwietniu przyszłego roku, gdy dojdzie ona do 5 proc. To znacznie powyżej celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc.

W 2022 i 2023 roku wzrost cen będzie szybszy niż wzrost płac

Zdaniem Banku Anglii rosnąca presja cenowa jest spowodowana czynnikami "przejściowymi", wynikającymi z ponownego otwarcia się gospodarek na całym świecie po pandemii Covid-19, a w szczególności z rosnących kosztów energii, których nie można kontrolować poprzez zmiany polityki monetarnej.

W ostatnim komunikacie wskazuje zarazem na przejściowość sytuacji i oczekuje, że w drugiej połowie 2022 roku inflacja zacznie do 2 proc. Bank spodziewa się też, że w 2022 i 2023 roku wzrost cen będzie szybszy niż wzrost płac.

Przypomnimy, że główna stopa procentowa została obniżona do historycznie niskiego poziomu w marcu 2020 roku w odpowiedzi na wstrząs gospodarczy wywołany przez pandemię. Bank Anglii obniżył też w czwartek prognozy wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w tym i przyszłym roku. Ma on wynieść odpowiednio 7 proc. i 5 proc., a nie jak do tej pory prognozował 7,25 proc. i 6 proc.

Następne posiedzenie MPC odbędzie się 16 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Ryba
11 miesięcy temu
No to Selavi
victor
11 miesięcy temu
...a nawet jak Brytyjczycy byli w unii niemieckiej to tez czekali wpierw na ruchy w USA.
victor
11 miesięcy temu
Brytania wprawdzie lezy w Europie i nawet niemiec tego nie zaneguje, to sercem jest w in the US economy.