Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Wielka Brytania dogania Polskę? Na Wyspach inflacja wkrótce wyniesie 5 procent

34
Podziel się:

Prezes Banku Anglii Andrew Bailey przyznał, że Bank musi działać. Inflacja na Wyspach ma za dwa miesiące sięgnąć, a nawet przekroczyć 5 proc. Czy szykuje się więc wzrost stóp procentowych już na początku listopada? Tego Bank nie potwierdził. Na razie stopy są na historycznie niskim poziomie 0,1 proc. Tymczasem aż 48 proc. Brytyjczyków uważa, że drożyzna w sklepach dopiero się rozkręca.

Wielka Brytania dogania Polskę? Na Wyspach inflacja wkrótce wyniesie 5 procent
Unilever, który produkuje produkty do pielęgnacji skóry PG Tips, Cornetto, Marmite i Dove, powiedział, że podniósł ceny i spodziewa się, że utrzyma się to w przyszłym roku, gdyż koszt oleju palmowego, którego firma używa w mydłach i środkach nawilżających, wzrósł aż o 82 proc. w ciągu dwóch lat z powodu braku siły roboczej w Indonezji.
bETYrHHF

Nowy główny ekonomista Banku Anglii Huw Pill ostrzegł, że inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnie lub przekroczy na początku przyszłego roku 5 procent. Bank będzie miał tym samym silny impuls do podjęcia decyzji w sprawie stóp procentowych już 4 listopada.

Z ostatnich wypowiedzi prezesa Banku Anglii Andrew Baileya, wynika, że bank "będzie musiał działać" w sprawie inflacji. Od marca 2020 r. stopa procentowa w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na historycznie niskim poziomie 0,1 proc. Ostatnie dane pokazały, że wzrost inflacji zwolnił do 3,1 proc. w stosunku do września, ale inflacja wzrośnie z powodu rosnących kosztów energii oraz wymuszania wyższych płac.

Zobacz także: Drożyzna bije kolejne rekordy. Co dalej? Wiceminister finansów: Sprawa nie jest oczywista
bETYrHHH

Pill, który w zeszłym miesiącu zastąpił byłego głównego ekonomistę Banku Anglii, Andy'ego Haldane'a, powiedział, że "nie będzie zszokowany", jeśli inflacja osiągnie w nadchodzących miesiącach 5 proc. lub więcej. - To bardzo niewygodne dla banku centralnego, którego celem jest ograniczenie inflacji do 2 proc. - powiedział w rozmowie z "Financial Times".

Pill odmówił odpowiedzi, w jaki sposób zagłosuje, gdy na początku przyszłego miesiąca zbierze się Komitet Polityki Pieniężnej Banku ustalający stopy procentowe. Zapewnił jednak, że skład Komitetu jest "doskonale zrównoważony".

bETYrHHN

Tymczasem z badań konsumenckich przeprowadzonych w październiku przez GfK wynika, że duża część Brytyjczyków spodziewa się wzrostu inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Aż 48 proc. badanych uważa, że inflacja przyspieszy. We wrześniu twierdziło tak mniej, bo tylko 34 proc. badanych.

- Coraz więcej kupujących spodziewa się, że koszty towarów i usług drastycznie wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ten szybki wzrost wpłynie na naszą zdolność do robienia zakupów i oszczędzania oraz naszą gotowość do wydawania pieniędzy w czasie, gdy nasze dochody przewyższają inflację – skomentował Joe Staton, dyrektor ds. strategii klienta w GfK.

Z kolei Tony Brown, dyrektor naczelny New Start 2020, który jest właścicielem domów towarowych Beales, powiedział BBC Today, że detaliści borykają się z wyższymi kosztami, z których część jest przerzucana na kupujących.

Koszt kontenera do wysyłki towarów do Wielkiej Brytanii wzrósł z około 2 tys. dolarów (1450 funtów) do 18 tys. dolarów w ciągu roku. - Hurtownicy przerzucają te koszty na nas – powiedział Brown i podał przykład. Koszt odkurzacza wzrósł z 49 funtów w zeszłym roku do 79 funtów. - Różnica ta musi zostać przerzucona na konsumentów, nie możemy jej wziąć na siebie – powiedział Brown.

bETYrHHO

Niektórzy z największych światowych producentów żywności również zapowiedzieli, że podniosą ceny swoich produktów, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami surowców, a także wyższymi cenami energii i trudnościami w łańcuchu dostaw.

Unilever, który produkuje produkty do pielęgnacji skóry PG Tips, Cornetto, Marmite i Dove, powiedział, że podniósł ceny i spodziewa się, że utrzyma się to w przyszłym roku, gdyż koszt oleju palmowego, którego firma używa w mydłach i środkach nawilżających, wzrósł aż o 82 proc. w ciągu dwóch lat z powodu braku siły roboczej w Indonezji.

Mniejsza produkcja roślinna oleju sojowego w Brazylii, który jest wykorzystywany w żywności, również doprowadziła do wzrostu cen. Kraft Heinz, który produkuje keczup pomidorowy i fasolkę po bretońsku, ostrzegł niedawno, że ludzie będą musieli przyzwyczaić się do wyższych cen żywności.

bETYrHHP

W tym tygodniu również Nestle poinformowało, że również podniosło ceny, które w trzecim kwartale 2021 r. wzrosły o 2,1 proc. Producent produktów dla zwierząt Kit-Kats, Nescafé i Purina powiedział, że ceny wzrosły w wyniku wyższych kosztów energii i surowców, a także transportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETYrHIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Sędzia
3 tyg. temu
Polska najlepsza.
birdtrusser
miesiąc temu
"Unilever, który produkuje produkty do pielęgnacji skóry PG Tips, Cornetto, Marmite" od kiedy skórę pielęgnuje się herbatą i lodami to chyba jakaś nowatorska metoda 😄
Ezop z Frygi
miesiąc temu
No ale co to tam też rządzi Kaczyński.
bETYrHIj
www
miesiąc temu
przecież ! jeszcze latem 2021 w UK mieli obniżać stopę procentową i miała być ujemna co jest grane ! ?
podatnik
miesiąc temu
W PRLu bis inflacja już dawno przekroczyła 10% a na wyspach dopiero zbliża się do 5%!
...
Następna strona