Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Inflacja wyniesie prawie 19 proc.? "To będzie szczyt"

285
Podziel się:

- Zakładamy, że inflacja w lutym wyniesie 18,7 proc. To będzie szczyt i kolejne miesiące powinny przynieść jej żwawy spadek. Sądzimy, że inflacja we wrześniu spadnie poniżej 10 proc., a na koniec roku będzie wynosić 7-8 proc. - oceniła w rozmowie z PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.

Inflacja wyniesie prawie 19 proc.? "To będzie szczyt"
Do końca roku inflacja ma być jednocyfrowa - twierdzą eksperci (flickr, Narodowy Bank Polski)

W styczniu inflacja wg GUS wyniosła 17,2 proc., jednak ze względu na zmianę koszyka, używanego przez urząd do obliczania wskaźnika wzrostu cen, można się spodziewać rewizji wyniku styczniowego.

- Spadek inflacji będzie duży w tym roku, jednak będzie to o tyle łatwe, że wynikać będzie z odwrócenia szoku kosztowego z początku ubiegłego roku. Ale głębsze spadki inflacji będzie już trudniej osiągnąć i do poziomu celu inflacyjnego - czyli do 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc. - inflacja będzie spadała długo. Jednym z powodów jest trwale podwyższony wzrost cen energii - zaznaczyła Urszula Kryńska.

Prezes NBP o inflacji

- Mam dobre wiadomości. Płaskowyż się kończy i będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji w kierunku celu, czyli 2,5 proc. plus minus 1 proc. Na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa - ocenił prezes NBP. - Oczywiście, jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego – dodał. Jako przykład podał inwazję Chin na Tajwan.

Prof. Glapiński powiedział, że "nasza sytuacja jest typowa, jeśli chodzi o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, choć my jesteśmy dużą gospodarką z silną walutą". W jego opinii "polska inflacja, jak jeszcze raz podkreślę, nie wynika przy tym z jakiejś lokalnej specyfiki czy winy rządu. Tak mogą twierdzić tylko ludzie o złej woli."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(285)
Mark
rok temu
Szczyt nieodpowiednie osoby na stanowiskach to nie inflacja tylko głupota która zniszczy kraj razem z ludźmi na bank
Mark
rok temu
To jest koniec kraju i bankrutuje w oczach
Remigiusz
rok temu
Bzdury jaki wygadują wielcy eksperci to głowa boli.Przepowiadaja spadek inflacji już w marcu jak w kwietniu są święta i producenci wiedzą że okazja jeszcze zarobić .Uważaja że inflacja na koniec roku spadnie 11-12%.nastepna bzdura .Jak się łeb inflacji ukręci to GUS ogłosi inflację nawet 10%tak jak zrobili z rewolaryzacja inflacja konsumencka wyniosła 21%a GUS inflację ogłosił 14,8%.i tak zadbał o emerytów że ich okradł na 7%..
R55
rok temu
inflacja spada to po co drukujemy 500-setki, niedługo będziemy zarabiać miliony
Obiektywny
rok temu
Za nierządu PiS siła nabywcza pieniądza spadła o ponad 6% to drugi co do wielkości spadek na świecie. Mimo rosnących pensji i emerytur, mimo tarczy inflacyjnych i 500+ zarabiamy mniej a wydajemy więcej. Jest to drugi co do wielkości spadek realnych dochodów na świecie po Nikaragua 7.2%. Nawet w Turcji przy inflacji rzędu 75% siła nabywcza liry Tureckiej jest wyższa niż Polskiej złotówki.
...
Następna strona