Notowania

inflacja
10.10.2008 12:50

Inflacja w dół. Poniżej 2,9 proc. w 2009 roku?

Zdaniem ministra finansów są na to spore szanse.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*_ - Średnioroczna inflacja w 2009 roku może być nawet niższa od zapisanych w przyszłorocznym budżecie 2,9 procent _-  wynika z wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. *

Szef resortu finansów nie widzi na razie potrzeby zmian wskaźników, ale w przyszłości tego nie wyklucza._ - Inflacja zaczyna spadać i w przyszłym roku będzie na poziomie 2,9 proc., a może nawet niższym _ - powiedział Rostowski .

W ocenie ministra, jest to jeden z nielicznych obecnie wskaźników, o których już dziś można powiedzieć, że mogą odbiegać od założeń zapisanych w przedstawionym w czwartek w Sejmie budżecie na 2009 r. Pozostałe wydają się właściwie, czyli bardzo konserwatywnie oszacowane.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ Gomułka: Wzrost PKB o 4,8 procent to założenie zbyt optymistyczne ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;wzrost;pkb;o;4;8;procent;to;zalozenie;zbyt;optymistyczne,240,0,375792.html )
* [ Nadciąga "agresywna" obniżka prognoz dla Polski ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nadciaga;agresywna;obnizka;prognoz;dla;polski,93,0,374877.html )

Szef resortu finansów zapewnił także, że gospodarka oraz system finansowy w Polsce są w bardzo dobrej kondycji i są w pełni przygotowane na obecne czasy.

_ - Polska ma kilka ważnych atutów - ma szybki wzrost gospodarczy, względnie zrównoważone wskaźniki makroekonomiczne, deficyt obrotów bieżących, który mieści się w akceptowalnych normach, oraz deficyt finansów publicznych. Ważny jest także niski dług publiczny na poziomie ok. 45 proc. PKB. Te atuty równowagi makroekonomicznej będą w najbliższej, ale i dłuższej perspektywie bardzo ważne _ - powiedział Rostowski.

Minister powtórzył też, że Polska jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej i najlepiej przygotowanym na ewentualny kryzys. Mamy bowiem niezależny bank centralny, organy kontrolne np. Komisję Nadzoru Finansowego czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz bardzo dobrze zabezpieczone banki komercyjne

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Aktualne ceny surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Zobacz notowania giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: inflacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz