Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
15.06.2010 11:47

Wciąż trudno o pracę, ale sytuacja się poprawia

W lipcu bezrobocie spadnie dzięki robotom publicznym przy usuwaniu skutków powodzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wrangler/Dreamstime)

W pierwszym kwartale zatrudnionych było o jeden procent mniej, niż rok temu. Tymczasem w ostatnim kwartale ubiegłego roku już odnotowywaliśmy spadek niższy - w wysokości 0,8 proc. w w ujęciu rocznym - wynika ze wstępnych szacunków unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

W I kwartale 2010 roku w całej Unii Europejskiej zatrudnienie spadło o 1,5 proc., zaś w strefie euro - o 1,2 procent.

W ujęciu kwartalnym, zatrudnienie w całej _ 27 _ spadło o 0,2 proc., a w strefie euro nie uległo zmianie. Danych kwartalnych dla Polski nie podano.

Wzrost w ujęciu rocznym w I kwartale tego roku odnotowały jedynie Malta - 0,6 proc. oraz Austria - 0,2 procent. Największe spadki odnotowały natomiast: Łotwa - o 14,2 proc. i Estonia - o 9,9 procent.

Resort pracy spodziewa się w czerwcu stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 12 proc. lub jej nieznacznego spadku. W lipcu powinno dojść do bardziej zdecydowanego obniżenia się stopy bezrobocia - ocenia wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

_ - Jednak już w lipcu można się spodziewać bardziej zdecydowanego spadku bezrobocia, gdyż ruszą na dużą skalę roboty publiczne związane m.in. z usuwaniem skutków powodzi. Dzisiaj zostanie uruchomione 90 mln zł, które będzie rozdysponowane dla uruchomienia robót publicznych, kolejne transze pomocy będą przekazywane, jak ustawa przejdzie przez parlament _ - dodała.

Stopa bezrobocia w maju obniżyła się do 12 proc. z 12,3 proc. w kwietniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz