Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Inspektor załatwi nam etat? PIP chce zmian w prawie

50
Podziel się:

Jeśli inspektor uzna, że np. samozatrudniony lub zleceniobiorca zarobkuje w warunkach wskazujących na etat, to wyda decyzję administracyjną zmieniającą jego kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Inspektor załatwi nam etat? PIP chce zmian w prawie
PIP chce przekształcać zlecenia w umowy o pracę - pisze "DGP" (Adobe Stock)

Jak czytamy, takie właśnie rozwiązanie ma się znaleźć w projekcie, który przygotowuje Państwowa Inspekcja Pracy. Zgodnie z nim inspektor będzie mógł wydać odpowiednią decyzję administracyjną, a zatrudniającemu - jeśli się z nią nie zgodzi - pozostanie odwołanie do sądu.

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

PIP chce przekształcać zlecenia w umowy o pracę

"DGP" zwraca uwagę, że zmiany spowodują odwrócenie ról, ponieważ dotychczas inspektorzy PIP, jeśli uznają, że pracownik wykonuje obowiązki charakterystyczne dla etatu, mogą wystąpić do pracodawcy o zmianę umowy, ale poprosić sąd, aby ten ustalił istnienie stosunku pracy

"To, czy nowe regulacje wejdą w życie, będzie zależeć od Sejmu, któremu podlega PIP. Posłowie nie mówią nie, ale podkreślają że nowelizacja ma szeroki zakres i niełatwo będzie ją wdrożyć" - podaje "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Jaja
2 lata temu
Ja jestem taksówkarzem i nie życzę sobie żeby inspektor decydował za mnie. Chce współpracować z korporacją taxi na JDG to moja sprawa. Jakbym chciał to bym poszedł na etat
Zdenerwowany ...
2 lata temu
Pięknie. No to B2B w branży IT przestanie istnieć. Jak i również w innych, gdzie wymagana jest wiedza ekspercka. A mi pozostaje się grzecznie ustawić w kolejce do kontroli.
Jóśó Tyra
2 lata temu
PIP ma kp a tam jest art jak byk który mówi kiedy ma być umowa o pracę wiele razy od 2010 r informowałem PIP i do dzisiaj cisza - brać się do roboty a nie szukać dodatkowych przepisów obecne są wystarczające - Tyle
Grzegorz DE
2 lata temu
Wymuszaną jednoosobową działalność gospodarczą , gdzie świadczy sie pracę tylko dla jednego podmiotu , na jego terenie w większości krajów Europejskich jest zakazane .
Marzena Gdyni...
2 lata temu
Stocznia Crist w Gdyni wymusza na wszystkich samozatrudnienie . Polecam PIP na początek , około 1500 osób powinno być na etatach .
...
Następna strona