Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią"

115
Podziel się:

Główny Inspektorat Sanitarny bierze się za pracodawców. PIP sprawdzi m.in. jak firmy wykorzystały tarcze antykryzysowe oraz warunki pracy dla zatrudnionych w czasie pandemii.

Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią"
Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią" (East News)

Inspekcja Pracy zapowiada 52 tys. kontroli w tym roku. Chodzi o wyeliminowanie zagrożeń wypadków dla pracowników oraz ich ochronę w czasie pandemii. PIP skupi się również na ograniczeniu naruszeń czasu pracy oraz na wypłacaniu wynagrodzeń.

- Sprawdzimy, jak pracodawcy poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi. Skontrolujemy, czy przekazana im pomoc, mająca na celu utrzymanie miejsc pracy i prawidłową wypłatę świadczeń pracowniczych, została właściwie wykorzystana - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Sanitarny w "Pulsie Biznesu".

Inspekcja zapowiada także więcej działań promocyjnych i prewencyjnych. Na stronie PIP znajdzie się więcej fachowych informacji, m.in. takich, które dotyczą pracy w czasie pandemii. Łażewska-Hrycko chce wprowadzić innowacyjne rozwiązania w BHP.

Do tych celów PIP planuje zaangażować Centralny Instytut Ochrony Pracy, Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Służb BH.

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

- Zdajemy sobie sprawę, że to może wiązać się z kosztami. Natomiast w perspektywie jest życie ludzkie, a wydatki na bezpieczeństwo pracy zawsze się opłacają. Nie chcemy wprowadzać nowych regulacji ani obciążeń - tłumaczy GIP w "Pulsie Biznesu".

PIP będzie promować przedsiębiorców, które stosują wzorcowe rozwiązania w swoich firmach. Mają być przykładem dla innych przedsiębiorstw. Firmy, które stosują się do norm BHP oraz wykorzystują działania innowacyjne, będą wyłanianie w konkursach.

Jak dodaje Łażawska-Hrycko, najwięcej nieprawidłowości ma miejsce w mikroprzedsiębiorstwach. Blisko 93 proc. firm w Polsce to właśnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 9 pracowników.

- Pracodawcy ci nie nadążają za zmianami prawa, są skupieni na przetrwaniu firmy, szczególnie w trudnych czasach epidemii. Nie stać ich na wynajmowanie ekspertów, na usługi prawne, zatrudnienie prawnika na stałe. Problemy organizacyjne i ekonomiczne nie zwalniają jednak z wypełniania obowiązków wobec osób świadczących pracę - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Takaprawda
3 lata temu
Będę musiał zgłosić mojego pracodawcę, za brak szkolenia bhp nowych pracowników, a pracujemy już ponad miesiąc.
zen
3 lata temu
Narodzie ,obudź się,wszelkiej maści urzędasy sa tylko biorcami z budżetu,tzn.pasozytami,namnożyło się tego bez liku,nie wypracowywujaca dochodu narodowego banda bezproduktywnych cepów pluje w oczy tym,którzy ich utrzymują. Dość!!!
ballantines
3 lata temu
O ! to moze skontroluja szpitale i ulza tym lekarzom i pielegniarkom co pracuja non stop po 60 godzin? toz to cyborgi chyba?
To ja
3 lata temu
Czy redaktor wie o czym pisze, bo wygląda na to, że pomylił nazwy instytucji kontrolnych: "Główny Inspektorat Sanitarny bierze się za pracodawców. PIP sprawdzi m.in. jak firmy..."
dsfgsdf
3 lata temu
to towarzystwo zasiedziale jeszcze za prlu powinno sie wymienic dawno albo zlikwidowac bezuzyteczne spolecznie instytucje te smieszne urzedy pracy pipy i innych cwaniaczkow projektowo budowlanych
...
Następna strona