Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią"

115
Podziel się:

Główny Inspektorat Sanitarny bierze się za pracodawców. PIP sprawdzi m.in. jak firmy wykorzystały tarcze antykryzysowe oraz warunki pracy dla zatrudnionych w czasie pandemii.

Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią"
Inspekcja Pracy skontroluje pracodawców. "Rozszerzymy zadania związane z pandemią" (East News)

Inspekcja Pracy zapowiada 52 tys. kontroli w tym roku. Chodzi o wyeliminowanie zagrożeń wypadków dla pracowników oraz ich ochronę w czasie pandemii. PIP skupi się również na ograniczeniu naruszeń czasu pracy oraz na wypłacaniu wynagrodzeń.

- Sprawdzimy, jak pracodawcy poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi. Skontrolujemy, czy przekazana im pomoc, mająca na celu utrzymanie miejsc pracy i prawidłową wypłatę świadczeń pracowniczych, została właściwie wykorzystana - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Sanitarny w "Pulsie Biznesu".

Inspekcja zapowiada także więcej działań promocyjnych i prewencyjnych. Na stronie PIP znajdzie się więcej fachowych informacji, m.in. takich, które dotyczą pracy w czasie pandemii. Łażewska-Hrycko chce wprowadzić innowacyjne rozwiązania w BHP.

Do tych celów PIP planuje zaangażować Centralny Instytut Ochrony Pracy, Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Służb BH.

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

- Zdajemy sobie sprawę, że to może wiązać się z kosztami. Natomiast w perspektywie jest życie ludzkie, a wydatki na bezpieczeństwo pracy zawsze się opłacają. Nie chcemy wprowadzać nowych regulacji ani obciążeń - tłumaczy GIP w "Pulsie Biznesu".

PIP będzie promować przedsiębiorców, które stosują wzorcowe rozwiązania w swoich firmach. Mają być przykładem dla innych przedsiębiorstw. Firmy, które stosują się do norm BHP oraz wykorzystują działania innowacyjne, będą wyłanianie w konkursach.

Jak dodaje Łażawska-Hrycko, najwięcej nieprawidłowości ma miejsce w mikroprzedsiębiorstwach. Blisko 93 proc. firm w Polsce to właśnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 9 pracowników.

- Pracodawcy ci nie nadążają za zmianami prawa, są skupieni na przetrwaniu firmy, szczególnie w trudnych czasach epidemii. Nie stać ich na wynajmowanie ekspertów, na usługi prawne, zatrudnienie prawnika na stałe. Problemy organizacyjne i ekonomiczne nie zwalniają jednak z wypełniania obowiązków wobec osób świadczących pracę - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Takaprawda
rok temu
Będę musiał zgłosić mojego pracodawcę, za brak szkolenia bhp nowych pracowników, a pracujemy już ponad miesiąc.
zen
rok temu
Narodzie ,obudź się,wszelkiej maści urzędasy sa tylko biorcami z budżetu,tzn.pasozytami,namnożyło się tego bez liku,nie wypracowywujaca dochodu narodowego banda bezproduktywnych cepów pluje w oczy tym,którzy ich utrzymują. Dość!!!
ballantines
rok temu
O ! to moze skontroluja szpitale i ulza tym lekarzom i pielegniarkom co pracuja non stop po 60 godzin? toz to cyborgi chyba?
To ja
rok temu
Czy redaktor wie o czym pisze, bo wygląda na to, że pomylił nazwy instytucji kontrolnych: "Główny Inspektorat Sanitarny bierze się za pracodawców. PIP sprawdzi m.in. jak firmy..."
dsfgsdf
rok temu
to towarzystwo zasiedziale jeszcze za prlu powinno sie wymienic dawno albo zlikwidowac bezuzyteczne spolecznie instytucje te smieszne urzedy pracy pipy i innych cwaniaczkow projektowo budowlanych
...
Następna strona