Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Iwona Hartwich została posłanką, ale ma zakaz wstępu do Sejmu. CIS odpowiada, co teraz

375
Podziel się

Iwona Hartwich od 2018 roku ma zakaz wstępu do Sejmu. Powód? Była jednym z uczestników protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jednak urzędnicy sejmowi uspokajają - świeżo upieczona posłanka będzie mogła bez przeszkód pojawić się na Wiejskiej.

Iwona Hartwich wejdzie do Sejmu szybciej niż pierwotnie zakładano.
Iwona Hartwich wejdzie do Sejmu szybciej niż pierwotnie zakładano. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEieCWxx

– Zakaz, co jasne, w momencie wyboru na posła jest uchylony – potwierdził portalowi money.pl Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Iwona Hartwich nie będzie musiała zatem występować o zniesienie zakazu, przestał on obowiązywać w momencie ogłoszenia wyników wyborczych przez PKW. Wcześniej Hartwich zapowiadała, że wystąpi do Kancelarii Sejmu o jego uchylenie.

Pierwotnie zakaz miał trwać do maja 2020 roku. Hartwich jednak wystartowała w wyborach parlamentarnych i uzyskała mandat z okręgu toruńsko-włocławskiego (głosowało na nią 10 865 osób).

bEieCWxz
Zobacz także: Zobacz także: Ekspert o daninie solidarnościowej: "To nie jest głupi pomysł"

Dlatego też pojawiła się wątpliwość, że nie mogłaby wejść na własne zaprzysiężenie. Procedura ta formalnie rozpoczyna kadencję poselską, ale żeby spełnić jej wymogi, trzeba wejść na teren Sejmu.

Hartwich w 2018 roku była uczestniczką protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przez 40 dni demonstranci przebywali na terenie Sejmu i domagali się zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy, a także wprowadzenia dodatku "rehabilitacyjnego" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

bEieCWxF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEieCWya
KOMENTARZE
(375)
eRDe
2 lata temu
smutne że takich mamy parlamentarzystów.
ola
2 lata temu
kretyński artykuł!!!!!!!!!!!
Salomon
2 lata temu
Walka o niepełnosprawnych Protest niepolityczny? Tak mówiła a tak naprawdę obiecali jej stołek każdy kto głosował na tego kołtuna cwaniaka i oszusta jest taki sam.
bEieCWyb
Anna
2 lata temu
<
kawinus
2 lata temu
Do Sejmu powinni byc wybierani ludzie,którzy posiadają tytuł doktora.
...
Następna strona