Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Jak naliczany jest urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego?

8
Podziel się:

Podstawowym prawem pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę jest skorzystanie z płatnego urlopu wypoczynkowego. Powinien być udzielony zgodnie z planem urlopowym, w wymiarze 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym. Jednak jak wygląda kwestia naliczania urlopu po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego w związku z wychowywaniem i sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem? Jakie są związki pomiędzy nimi?

Jak naliczany jest urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego?
Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego po powrocie z wychowawczego. (unsplash.com)

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Czas trwania zależny od stażu pracy. W przypadku gdy wynosi co najmniej 10 lat, zatrudnionemu przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni będzie się należało przy mniejszym wymiarze stażu? Tylko 20 dni. 

Co wlicza się do stażu urlopowego?

Staż urlopowy niekoniecznie jest tym samym co staż w pracy. Wlicza się do niego także okres nauki w konkretnych szkołach. W celu ustalenia ile wynosi, należy zsumować okresy zatrudnienia u dotychczasowego i innych, wcześniejszych pracodawców oraz wziąć pod uwagę wykształcenie. Do stażu urlopowego dolicza się okres nauki w:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – dolicza się tyle lat, ile trwał przewidziany programem nauczania czas nauki, nie więcej niż 3 lata;
  • średniej szkoły zawodowej – dolicza się tyle lat, ile trwał przewidziany programem nauczania czas nauki, nie więcej niż 5 lat;
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (i równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  • szkoły policealnej – 6 lat;
  • szkoły wyższej – 8 lat, bez względu na uzyskany tytuł. 

Trzeba zaznaczyć, że do stażu urlopowego można zaliczyć tylko te okresy nauki, które są potwierdzone dyplomami ukończenia szkół lub innymi dokumentami. Pod uwagę bierze się najkorzystniejszy, czyli najdłuższy okres. 

Ponadto przy ustalaniu stażu pracowniczego do urlopu wypoczynkowego wlicza się:

  • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • odbytą czynną służbę wojskową,
  • zawodową służbę wojskową,
  • pełnienie służby w charakterze policjanta lub funkcjonariusza,
  • prowadzenie gospodarstwa rolnego lub wykonywanie pracy w gospodarstwie współmałżonka,
  • przypadający przed 1 stycznia 1984 roku okres pracy po ukończeniu 16 lat w gospodarstwie rodziców lub teściów, poprzedzający objęcie tego gospodarstwa,
  • urlop bezpłatny, udzielony na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy,
  • urlop bezpłatny,
  • bezpłatny urlop szkoleniowy, który został udzielony pracownikowi bez skierowania pracodawcy, podnoszącemu kwalifikacje zawodowe,
  • zatrudnienie u pracodawców zagranicznych,
  • wykonywanie pracy nakładczej,
  • okres, za który pracownik otrzymał odszkodowanie z tytułu skrócenia mu okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • okres, za który pracownikowi przyznano wynagrodzenie w związku z orzeczeniem sądu przywracającym go do pracy albo odszkodowanie z powodu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez przedsiębiorcę.

Czym jest urlop proporcjonalny i kiedy się należy?

W pełnym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 20 lub 26 dni. W niektórych przypadkach zatrudnionemu będzie jednak należało się udzielenie urlopu proporcjonalnego, który zdefiniowano na mocy art. 1551 Kodeksu pracy. Uregulowano nim warunki jego udzielania.

Stanowi on, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z uprawnionym do kolejnego urlopu, zatrudnionemu będzie przysługiwać urlop:

  • u dotychczasowego pracodawcy, ale w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przedtem zatrudniony wykorzystał już przyznany mu urlop lub w wymiarze wyższym,
  • u nowego pracodawcy, w wymiarze:
  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego;
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku. 

Urlop proporcjonalny i powyższe zasady jego ustalania obowiązują również w przypadku powrotu do pracy zatrudnionego po urlopie wychowawczym. 

Nabycie urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik rozpoczyna wychowawczy

Z przedstawionych przepisów wynika, że urlop wypoczynkowy zostanie pomniejszony, jeśli dotyczy pracownika powracającego do aktywności zawodowej po urlopie wychowawczym w ciągu trwania roku kalendarzowego. Nie dotyczy przy tym sytuacji, gdy zatrudniony rozpoczyna w danym roku korzystanie z urlopu wychowawczego. 

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z góry, z początkiem roku. Dlatego w roku, w którym dopiero rozpoczyna się urlop wychowawczy, pracownikowi będzie przysługiwał cały urlop wypoczynkowy – w wymiarze 20 lub 26 dni i nie zostanie on pomniejszony, nawet jeśli 2 stycznia pracownik pójdzie na urlop wychowawczy. 

Urlop wypoczynkowy po powrocie z wychowawczego

Po powrocie z urlopu wychowawczego urlop wypoczynkowy ulegnie pomniejszeniu w roku, w którym dana osoba wraca do pracy. Obniżenie wymiaru następuje z upływem każdego pełnego miesiąca kalendarzowego – za każdy miesiąc wychowawczego w ciągu roku urlop wypoczynkowy zmniejsza się o 1/12. Pomniejszenie realizowane jest zawsze wtedy, gdy na dzień 1 stycznia danego roku pracownik przebywał na urlopie wychowawczym. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Pchelka
3 dni temu
15 kwietnia 2021 urodziłam dziecko. Byłam na macierzyńskim a potem 2 lata wychowawczego. 4 lipca powinnam wrócić do pracy. Czy za tamte lata należy mi się urlop wychowawczy? Czy tylko za ten rok ?
Biedroneczka
3 miesiące temu
Do 18 lutego 2024 będę na urlopie rodzicielskim, potem do maja wykorzystam urlop wypoczynkowy zaległy, ile dni urlopu bieżącego mogę wykorzystać za rok 2024 skoro planuję w maju przejść na urlop wychowawczy?
Pracodawca
3 miesiące temu
Do 10 stycznia 2024 pracownica była na zwolnieniu lekarskim (wcześniej była na urlopie urlopie macierzyńskim, następnie wykorzystywała urlop wypoczynkowy, w trakcie którego przeszła na zwolnienie lekarskie), następnie złożyła wniosek o urlop wychowawczy do 20 lipca 2024, czy po tym czasie może od razu wnioskować o urlop wypoczynkowy - zakładamy, że ma uprawnienia tylko do urlopu bieżącego ( w jakim wymiarze , będzie przysługiwał) i czy pracodawca musi w żądanym terminie urlopu udzielić?
Werka97
4 miesiące temu
Przechodzę na urlop wychowawczy 2lutego 2024 chcę go wziąć do 31 grudnia 2024 czy będzie mi się należał dodatkowo urlop wypoczynkowy po tym wychowawczym?
ktoś
4 miesiące temu
Czy od grudnia będąc na wychowawczym w styczniu mogę ubiegać się o urlop wypoczynkowy?