Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę – o czym warto pamiętać?

2
Podziel się:

Zakończenie stosunku pracy odbywa się na wiele różnych sposobów. Najprostsze jest wygaśnięcie umowy w dniu, który w niej wskazano. Można jednak zakończyć ją wcześniej – poprzez wypowiedzenie. Jak tego dokonać i o czym należy pamiętać?

Wypowiedzenie umowy o pracę – o czym warto pamiętać?
Wypowiedzenie umowy o pracę to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. (Getty Images, Helen King)

Wypowiedzenie umowy o pracę 

Każda umowa o pracę, bez względu na to, czy jest terminowa, czy zawarto ją na czas nieokreślony, może zostać rozwiązana:

  • za porozumieniem stron;
  • przez oświadczenie jednej ze stron – z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia;
  • z upływem czasu, na jaki została zawarta. 

Możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika lub przez pracodawcę, ponieważ mamy tu do czynienia z jednostronnym oświadczeniem woli, które nie wymaga zgody dwóch stron. Przedsiębiorca, który zwalnia zatrudnionego za wypowiedzeniem, może zwolnić go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Inflacja lubi się utrwalać". Prof. Orłowski przestrzega przed scenariuszem tureckim

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Jeśli umowa o pracę jest rozwiązywana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, do czasu jego upływu zatrudniony pozostaje w stosunku pracy z przedsiębiorcą. Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. 

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i określony jest uzależniony od stażu zatrudnienia w danej firmie. Ile wynosi? Sprawdź, ile wynosi okres wypowiedzenia adekwatny do stażu pracy pracownika:

  • staż pracy krótszy niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
  • staż pracy wynoszący od 6 miesięcy do 3 lat – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
  • staż pracy powyżej 3 lat – okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

Przy tym do stażu pracownika w danej firmie zalicza się jednocześnie:

  • okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (przejęcie firmy);
  • okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę pomiędzy zatrudnionym a tym samym przedsiębiorcą, bez względu na to, jaka była liczba umów i jakie były przerwy występujące pomiędzy nimi. 

Jeśli wypowiedzenie umowy przez pracownika dotyczy umowy zawartej na okres próbny, wówczas wypowiedzenie wynosi:

  • 3 dni – jeśli okres próbny zatrudnienia wynosił nie dłużej niż 2 tygodnie;
  • 1 tydzień – jeśli okres próbny wynosił dłużej niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie – jeśli okres próbny wynosił 3 miesiące.

Okresy wypowiedzenia określone w prawie pracy są skuteczne na koniec tygodnia lub miesiąca. 

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Zakończenie współpracy pomiędzy pracodawcą a zatrudnionym może odbywać się za porozumieniem stron. To polubowny sposób rozwiązania stosunku pracy, polegający na tym, że na zamknięcie umowy wyrażona jest obopólna zgoda, a pracownik i pracodawca wspólnie podpiszą dokument potwierdzający termin i zasady zakończenia współpracy przez strony. 

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę jest składane zatrudniającego, zobowiązany jest on do wskazania przyczyn takiego kroku. Zasadniczo trzeba wiedzieć, jak napisać wypowiedzenie o pracę, by spełniało wymagania wskazane w Kodeksie pracy. Wypowiedzenie za porozumieniem stron powinno zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • dane pracownika wraz z adresem,
  • dane pracodawcy wraz z adresem siedziby,
  • prośbę o rozwiązanie umowy i propozycję terminu jej rozwiązania,
  • podpisy pracownika i pracodawcy. 

W podobny sposób przedstawia się wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem lub nie okresu wypowiedzenia. Konieczne jest wskazanie w takim piśmie informacji o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem daty jej zawarcia, jej numeru, stron, pomiędzy którymi została podpisana oraz okresu wypowiedzenia. Pracodawca musi wpisać też w takie oświadczenie woli powód zakończenia współpracy. 

O czym należy pamiętać, składając wypowiedzenie umowy o pracę?

Otóż wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika możliwe jest:

  • w każdym momencie trwania stosunku pracy;
  • z każdego powodu, który nie musi być ujawniony;
  • przez złożenie na ręce pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem.

Przy rozwiązaniu umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia konieczne jest zachowanie formy pisemnej, dokumentowej. Pracownik może wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę osobiście zatrudniającemu lub przesłać taki dokument na adres siedziby firmy listem poleconym.

Pracodawca, który oświadcza rozwiązanie umowy o pracę poprzez jej wypowiedzenie lub bez wypowiedzenia, powinien zawrzeć w takim dokumencie pouczenie o przysługującym zatrudnionemu prawie odwołania się do sądu pracy

Nie ma możliwości dokonania wypowiedzenia umowy w czasie nieobecności pracownika spowodowanej opieką nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku oraz w przypadku odosobnienia zatrudnionego ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. 

Czy wypowiedzenie umowy o pracę można wysłać drogą mailową?

Obecnie nie ma już konieczności doręczania wypowiedzenia osobiście pracodawcy czy zatrudnionemu. Możliwe jest wysłanie go e-mailem, choć lepiej mieć potwierdzenie skutecznego dostarczenia takiego pisma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
sdvsdv
2 lata temu
Pracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy… Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
............
2 lata temu
Jest jeszcze jedna opcja rozwiązania umowy. Mianowicie nie podpisanie aneksu, np z podwyżką. Ja tak miałem. Szef wręczył mi podwyżkę. Ze śmiesznych pieniędzy, na nieco mniej śmieszne, ale dalej śmieszne w porównaniu do konkurencji. Nie podpisałem tego aneksu, co wiązało się z brakiem akceptacji nowych warunków, co z kolei skutkowało rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym :)