Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Jak zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?

4
Podziel się:

Inflacja, czyli wzrost cen, dotyka różnych sfer naszego życia. Drożeją nie tylko produkty spożywcze, ale – może przede wszystkim – paliwa, materiały energetyczne czy energia. Nic więc dziwnego w tym, że obserwujemy również rosnące ceny wody. Dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jak zmniejszyć jej zużycie w gospodarstwie domowym.

Jak zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym?
Oszczędzanie wody. (unsplash.com)

Średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym

Średnie stawki za dostawę wody w 2021 roku wynosiły, zgodnie z publikacją GUS, 4,34 za m3 wody, czyli o 3,6 proc. więcej rok do roku. Najwięcej płacili mieszkańcy woj. śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Na drugim biegunie znajdowały się niskie ceny za wodę w woj. lubelskim i podlaskim. 

Ostatecznie na rachunek za wodę co miesiąc wpływa średnie jej zużycie. GUS szacuje, że w Polsce średnie jej wykorzystanie na osobę wynosi około 150 litrów na dzień, czyli 4500 l miesięcznie i 54 000 l rocznie. Czy to dużo? Niekoniecznie, ponieważ dla porównania jedna osoba zużywa średnio dziennie 575 litrów wody w Stanach Zjednoczonych oraz 200 litrów w Europie. Z drugiej strony mieszkańcy niektórych krajów w Afryce – tylko 10 litrów. 

Kiedy zużywamy najwięcej wody?

Dla wdrożenia odpowiednich sposobów oszczędzania wody w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, kiedy zużywamy jej najwięcej. Szacuje się, że:

  • 36 proc. wody zużywa się do mycia,
  • 30 proc. wody zużywa się do spłukiwania toalety,
  • 15 proc. wody zużywa się do prania,
  • 10 proc. wody zużywa się do mycia naczyń,
  • 6 proc. wody zużywa się do sprzątania,
  • 3 proc. wody zużywa się do picia i gotowania. 

Stąd też w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na zmniejszeniu wykorzystywania wody do mycia się i spłukiwania WC, ponieważ łącznie takie czynności odpowiadają za 66 proc. przeciętnego zużycia wody na osobę w gospodarstwie domowym w Polsce. Jak to zrobić?

Jak można oszczędzać wodę w domu?

Dla niższych rachunków warto wdrożyć w swoim domu odpowiednie sposoby na oszczędzanie wody. Możesz zmniejszyć jej zużycie dzięki kilku metodom.

  • Zamiast codziennej kąpieli weź prysznic, a jeśli jesteś zwolennikiem kąpania – zmniejszaj ilość wody w wannie.
  • Zadbaj o uszczelnienie spłuczek w toaletach i bateriach przy umywalce, wannie czy zlewozmywaku – nieszczelna spłuczka może doprowadzić do wycieku nawet 50 l wody na dobę, a nieszczelny kran kapiący do umywalki czy zlewu oznacza bezpowrotną utratę około 30 l.
  • Stosuj perlatory – to niewielkie nakładki – nasadki na krany, które pozwalają na wytworzenie mieszaniny wodno-powietrznej, która powstaje dzięki mechanizmowi zmniejszającemu przepływ wody i specjalnej dyszy napowietrzającej, która odpowiada za mieszanie wody z powietrzem. Ty sam nie odczujesz tego, że strumień jest mniejszy, ale z pewnością zużyjesz jej o wiele mniej. Stosowanie perlatorów np. w zlewozmywakach generuje o 40 proc. mniejsze zużycie wody wykorzystywanej na zmywanie naczyń, a perlator umywalkowy zmniejsza jej wykorzystanie o połowę. Reduktor przepływu zamontowany do słuchawki prysznicowej daje aż 60 proc. oszczędności. 
  • Zastosuj baterie bezdotykowe – korzystaj z wody tylko wtedy, gdy rzeczywiście jej potrzebujesz i nie trać jej np. w czasie szczotkowania zębów. Baterie bezdotykowe działają w ten sposób, że woda zaczyna z nich płynąć, gdy podłożysz pod kran dłonie. 
  • Zastosuj baterie jednouchwytowe – dzięki nim woda ciepła i zimna mieszają się ze sobą i nie musisz odkręcać dwóch kurków jednocześnie. 
  • Wykorzystaj w toalecie spłuczkę z przyciskami dwudzielnymi – pozwalają one na wybór, jaką ilością wody chcesz spłukać miskę klozetową. Najczęściej istnieje wybór pomiędzy spłukiwaniem 6 litrów lub 9 litrów wody za jednym razem. Spłuczka może też zawierać funkcję stop, która pozwala na zatrzymanie spłukiwania w dowolnie wybranym momencie. 
  • Zakręcaj wodę zawsze wtedy, gdy nie jest Ci ona potrzebna – podczas mycia zębów, golenia się, nakładania szamponu i odżywki na włosy i innych czynności. 
  • Włączaj pralkę czy zmywarkę przy pełnym załadunku.

Ucz swoje dzieci tego, jak powinno wyglądać oszczędzanie wody w domu. Wyrobią sobie dobre nawyki, które pozwolą w przyszłości zmniejszać stopniowo rachunki z tego tytułu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
So3
10 miesięcy temu
A potem kara 5000 za nieużywanie wody do szamba, mi to grozi. 120 litrów dziennie trzeba wylać czy się chce czy nie, bo jak nie to kara
Bzdury
2 lata temu
U nas w mieście na 10000 mieszkańców wypada 65 litrów / dzień /mieszkańca więc te wasze statystyki to lipa komunistyczna.
Rolnik
2 lata temu
Kurcze to krowa tyle nie zużyje wody ,a chcą je likwidować. Ludzie uważajcie na siebie
Pozorovatel
2 lata temu
Pewnie wyobrażacie sobie, że woda wlana do kanalizacji zostaje bezpowrotnie utracona. Otóż tak nie jest. Do kanalizacji trafiają nie tylko Wasze odchody, ale i to co kiedyś zjadały domowe zwierzęta albo trafiało na kompost. Trafia tam więc skwaśniała zupa, resztki żywności, tłuszcz z mycia naczyń, brud z prania odzieży, mycia podłóg, detergenty, podchloryn sodu, antybiotyki, chemioterapeutyki, hormony, herbicydy, pestycydy i inne świństwa. Proces przywracania życiodajnej wody ma w większości charakter biologiczny, w mniejszym stopniu chemiczny i fizyczny. Aby mógł przebiegać bakterie, glony, grzyby i rośliny muszą mieć ścieki rozcieńczone w stopniu pozwalającym i żyć i namnażać się. Ograniczając zużycie wody, wcale nie ograniczymy dopływu do kanalizacji substancji toksycznych. Nasze oczyszczalnie ścieków i cieki wodne do których oczyszczalnie zrzucają częściowo oczyszczone ścieki zaduszą się i nie sprostają oczyszczać wody czyniąc rzeki zatrutymi kanałami odprowadzającymi toksyny do morza. Jeżeli więc mamy mówić o ograniczeniu zużycia wody, to raczej ograniczmy się do zmniejszenia zużycia wody ciepłej.