Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Jeden adres i kilka dodatków węglowych? Nadal to możliwe

23
Podziel się:

Dodatek węglowy dla kilku gospodarstw domowych pod tym samym adresem jest możliwy w świetle interpretacji przepisów o dodatku węglowym. Wymagać to będzie m.in. wywiadu środowiskowego i decyzji administracyjnej. Dotyczy to sytuacji, w której do końca listopada nie udało się uzyskać nowego adresu dla gospodarstwa domowego.

Jeden adres i kilka dodatków węglowych? Nadal to możliwe
Dodatek węglowy ma odciążyć polskie rodziny w trakcie sezonu grzewczego (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Okazuje się, że istnieje możliwość otrzymania dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania – informuje serwis prawo.pl. Oczywiście ma to wynikać z przyczyn obiektywnych – np. ograniczona możliwość nadania adresu w określonym terminie (czyli do końca listopada). Dodatek w tym wypadku przyznany zostanie na drodze decyzji administracyjnej i wywiadu środowiskowego.

Potrzebny jest wywiad środowiskowy

Wywiad środowiskowy ma na celu potwierdzenie faktu, że pod jednym adresem znajduje się więcej niż jeden lokal mieszkalny. Jak zauważa ekspert prawo.pl – "jeżeli wykorzystywane źródło ogrzewania nie było wcześniej zgłoszone do CEEB, to gmina dokonuje jego wpisania do tej bazy z urzędu – bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji przez zarządcę/właściciela budynku".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd pod ścianą. Pod nóż mogą iść wydatki, które odczuje każdy Polak

Istotne jest to, że mają to być gospodarstwa, które samodzielnie zaspokajają swoje potrzeby. Nie zachodzi to w przypadku mieszkania w jednym lokalu, choć sztucznie podzielonym.

Dodatek dostanie pierwszy wnioskodawca

Regulacje dotyczące dodatku węglowego stanowią, że w sytuacji, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem – informuje serwis prawo.pl.

W przypadku większej liczby wniosków dodatek przyznany zostanie wnioskodawcy, który złożył dokumenty jako pierwszy. Dlatego jak zauważą ekspert – istotne jest ustalenie pojęcia odrębnego lokalu. Definicja została określona w ustawie z 24 czerwca 1994 roku.

Oddzielną kwestią jest sprawa uzyskania adresu, bo jak zwraca uwagę serwis prawo.pl – "podjęcie jakichkolwiek kroków formalnych" w celu nadania adresu lokalowi mieszkalnemu nie ma podstaw prawnych i musi się skończyć odmową nadania adresu". Dlatego też interpretacja przepisów w tym zakresie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska "dotycząca odrębnego adresu miejsca zamieszkania jest błędna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(23)
Bzdura
rok temu
Co za bzdury nie ma drugiego dodatku mamie mojej odmówili chociaż mamy dwa osobne piece dwa osobne gospodarstwa domowe . Wykręcili się tym że mamy wspólną łazienkę ale do płacenia za śmieci itp to już odrębne gospodarstwa domowe się liczą
Uciwy Polak
rok temu
I co z tego jak mi wniosku nie przyjęli . Każdy interpretuje jak mu pasuje.
zimnica
rok temu
Dodatek , dodatkiem... ale gdzie ten WĘGIEL ? dodatkiem nie napalisz...
ForestForeste...
rok temu
Przepisy ustalają ludzie ograniczeni, celem nadrzędnym jest pozbawienie wielu ludzi dopłaty. Jest wiele domów, w których mieszkają dwie rodziny, prowadzące odrębne gospodarstwa. Najczęściej jest tak, że na dole mieszkają starsi rodzice. Piętro(poddasze) zajmują np.syn z synową i dziećmi. Do domu prowadzi jedno, wspólne wejście. Obie rodziny prowadzą odrębne gospodarstwa ale posiadają jeden piec. W takim wypadku niemożliwe jest wyodrębnienie dwóch adresów. Czy czynnikiem decydującym ma być drugie niezależne wejście? Proszę mi powiedzieć czym to się różni od domu z jednym wejściem ? Zadaniem wysokiej komisji powinno być stwierdzenie czy faktycznie w danym domu są dwa odrębne gospodarstwa ! Może mniej zmieniania i grzebania w ustawie, a więcej myślenia ?
EWF
rok temu
podobno OBJAJTEK DOSTAJE DOTACJE NA 100 NIERUCHOMOSCI
...
Następna strona