Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Wnioski o dodatek węglowy z poślizgiem. "To nie zależy od nas, proszę mi wierzyć"

32
Podziel się:

Niektóre gminy ze znacznym poślizgiem zaczną przyjmować wnioski o dodatek węglowy. Na stronach urzędów pojawiają się informacje tłumaczące opóźnienie - zbieg świadczeń, problemy organizacyjne czy oczekiwanie na zatwierdzony wzór wniosku.

Wnioski o dodatek węglowy z poślizgiem. "To nie zależy od nas, proszę mi wierzyć"
W niektórych gminach wniosek o dodatek węglowy zostanie przyjęty z opóźnieniem (Agencja Wyborcza.pl, Urząd Miasta i Gminy Środa Śląska, Jakub Wlodek)

- To nie od nas zależy, proszę mi wierzyć. Opóźnienie jest spowodowane tym, że organizacyjnie musieliśmy wszystko ogarnąć. Dopiero wczoraj osoba odpowiedzialna za przyjmowanie wniosków została przeszkolona. W piątek zawoziliśmy do punktu biurka, dokumenty - mówi w rozmowie z money.pl urzędniczka ze Środy Śląskiej, gdzie podano, że przyjmowanie wniosków zostanie przesunięte na późniejszy termin.

Rozporządzenie ogłoszone, wzór już nie

Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl, problemem było również późniejsze ogłoszenie wzoru wniosku o dodatek węglowy.

- Problem polegał na tym, że było rozporządzenie - ale nas samorządowców obowiązuje i rozporządzenie, i wzór wniosku. Ten wzór owszem był pokazany, ale nie był podpisany i ogłoszony. Wzór pojawił się z opóźnieniem. Hipotetycznie – gdyby trzysta osób złożyło wniosek, który różniłby się kropką lub przecinkiem od tego ogłoszonego, musielibyśmy dotrzeć do tych trzystu osób, aby ponownie wypełnili zatwierdzony dokument - tłumaczy.

Jak podało Radio Katowice, Bytom przyjmował wnioski na wzorach niezatwierdzonych rozporządzeniem. Mieszkańcy byli jednak informowani, że może nastąpić konieczność wprowadzenia poprawek.

O problemach związanych z oficjalnym wzorem wniosku pisaliśmy już na łamach money.pl.

Urząd Miasta i Gminy w Środzie Śląskiej wydał komunikat w tej sprawie, a opóźnienie wynikało również z konieczności przystosowania miejsca do przyjmowania wniosków. "Jednocześnie informujemy, że nie będą przyjmowane wnioski na dodatek węglowy w siedzibie GOPS w ratuszu z uwagi na trwający wzmożony okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych" - podano na stronie urzędu.

Reorganizacja pracy urzędu

Nie jest to ogólnopolski problem, ale sama Środa Śląska nie należy do wyjątków. Na stronach niektórych urzędów pojawiają się informacje o podobnych poślizgach z wnioskami o dopłaty do węgla.

"Termin rozpoczęcia składania wniosków o dodatek węglowy wynika z konieczności zatwierdzenia przez tarnowskich radnych zmian w statucie Centrum Usług Społecznych, które pozwolą tej miejskiej instytucji na przyjmowanie wniosków i wypłatę dodatków. Formularze wniosków można pobrać z internetu, wydrukować i wypełnić, osoby, które nie mają takiej możliwości, otrzymają je w CUS", czytamy na stronie tarnowskiego urzędu. Podobnie od 26 sierpnia przyjmowanie wniosków rozpocznie urząd w Warce.

Urząd Gminy Karczmiska podał natomiast, że rozpocznie przyjmowanie wniosków od 22 sierpnia z uwagi na "reorganizację pracy urzędu". Pojawiają się również problemy techniczne związane z organizacją miejsca.

"Z uwagi na ograniczone możliwości lokalowe Ośrodka prosimy o składanie w Ośrodku już wypełnionych wniosków. Brak możliwości wypełniania wniosków na miejscu" - informuje GOPS w Lipnicy Murowanej.

Inni potrzebowali czasu na przeszkolenie pracowników.

- Obecnie nasi pracownicy zajmujący się dodatkiem węglowym przechodzą szkolenie. Czekamy na potrzebne środki i przyjmowanie wniosków zaczniemy od 22 sierpnia - informuje jedna z pracownic Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach zapytana przez portal echodnia.eu

Wniosek o dodatek węglowy

Przypomnijmy, że wniosek o przyznanie dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 roku.

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Ech
7 miesięcy temu
Uwielbiam kiedy nikt nic nie wie, wszyscy kręcą się wokół osi a Moraw ogłasza sukces! I jeszcze za to dostają wypłatę!
Teo
7 miesięcy temu
Urzędy gminy to inny świat, znajomości, znajomości a fachowości za grosz. W większości urzędnicy nie znają podstaw prawa w oparciu o które wykonują swoje obowiązki służbowe. Dno i 3 metry mułu.
wysylajnami o...
7 miesięcy temu
Elektrociepłownie i rząd kupują węgiel z kopali po 200 zł/tonę. Polska grupa PGG sprzedaje węgiel po 1200 zł bo to jest realna cena. I tak rząd grabi polaków a następnie udaje że im coś daje. Już ponad pół roku nie dostaliśmy kasy za wymianę pieca. Ładnie to wygląda w dużych miastach lecz wystarczy 100 km odjechać od stolicy i zapytać się o prawdę. W biedniejszych rejonach ludzie kupują chleb na kromki.
Urzędnik
7 miesięcy temu
Chciałbym uświadomić pińcetplusowy motłoch, że wniosek do urzędu można złożyć zawsze, w dowolnej sprawie. Urząd nie ma możliwości, aby go nie przyjąć. Co najwyżej rozpatrzy negatywnie albo zwróci do uzupełnienia.
midkar
7 miesięcy temu
Zanim ludzie kupią węgiel ,to wydadzą na opłaty i jedzenie
...
Następna strona