Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Jeśli masz 500+, dostaniesz kolejne 500 zł ekstra. Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym

1120
Podziel się

Pierwotnie miało być 1000 zł dla każdego na etacie, zostało po 500 złotych na dziecko. Sejm w ekspresowym tempie przyjął prezydencki projekt ustawy, zgodnie z którym osoby korzystające ze świadczenia 500+ dostaną kolejne 500 złotych (jednorazowo) do wydania na usługi turystyczne.

Bon turystyczny został uchwalony przez Sejm
Bon turystyczny został uchwalony przez Sejm (Materiały prasowe)
bDHRcMCZ

Sejm w piątek wieczorem zagłosował nad wprowadzeniem bonu turystycznego. Za było 424 posłów, przeciw 16, a 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Pierwotnie bony turystyczne miały mieć wartość 1000 złotych i przysługiwać każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę, zarabiającej mniej niż 5200 zł. Ostatecznie stanęło na 500 złotych dla osób pobierających świadczenie 500+. Opiekunowie rodziców niepełnosprawnych, oprócz bonu turystycznego dostaną także dodatkowe 500 złotych na każde dziecko. W tym przypadku także będzie ono wypłacane w formie bonu. Projekt złożył w Sejmie prezydent, pierwotnie tematem zajmowało się ministerstwo rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz.

Przyjęty właśnie przez Sejm Polski Bon Turystyczny jest zapowiadanym przez polityków ugrupowania rządzącego wsparciem turystyki, osłabionej przez koronawirusowy kryzys. Ostatecznie przyjęło ono formę dodatku w wysokości 500 złotych dla każdej "osoby mającej w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do świadczenia wychowawczego". Czyli bon przysługuje każdemu, kto pobiera 500+ lub substytut tego świadczenia. Bonem będzie można opłacać wyjazdy, wycieczki czy obozy sportowe dla dzieci do marca 2022 roku.

bDHRcMDb
Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6522055623173761v">Bon 500+ na wakacje. "Za mało, by mówić o ratowaniu branży"</a>

- Z bonu turystycznego w wysokości 500 zł na wypoczynek krajowy dzieci i młodzieży skorzysta 6,5 mln osób - poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Bonem będzie można płacić wielokrotnie – czyli nie trzeba będzie wydać całości środków za jednym zamachem. Bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na jakikolwiek inny środek płatniczy. Jednocześnie nie będzie obłożony podatkiem dochodowym.

bDHRcMDh

Z ustawy wynika, że bon może zostać wykorzystany na "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne". Może to być wynajem domku, miejsca na przyczepę kempingową czy pola namiotowego. Nawet rolnicy wynajmujący część pola rolnego (pod namioty) mogą przyjąć bon.

Bon będzie można wykorzystać w blisko 100 tys. punktów w Polsce. Firma turystyczna, która chce przyjmować płatności bonem, będzie musiała się zarejestrować w systemie prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną.

bDHRcMDi

Bon do Polaków trafi za pośrednictwem SMS lub wiadomości e-mail, ale po uprzednim wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Wysyłką zajmie się z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Budowa systemu może być warta nawet 40 mln zł (1 proc. wartości całego programu, szacowanego na 4 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDHRcMDC
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(1120)
aga
8 miesięcy temu
Nic nie dostajesz? To nadal nic nie dostaniesz. Dla ciebie program frajerplus
Księgowa
8 miesięcy temu
Polska jest BANKRUTEM !
Podatnik
8 miesięcy temu
Moja żona jest niepełnosprawna, otrzymuje rentę 700zł pomimo, że przed wypadkiem ukończyła 2 kierunki studiów oraz miała dobrą pracę. Nie możemy mieć dzieci. Nam się nie należy... Sąsiedzi mają 3 dzieci, co godzinę widzę jak latają do sklepu po małpki oraz fajki. Dzieci typowe patusy, za moment będą palić papierosy i pić wódkę. Dlatego nigdy nie zagłosuję na PiS.
bDHRcMDD
Jaca
8 miesięcy temu
A wszyscy uczciwie pracujący na etacie bez dzieci muszą na to wszystko zarobić Gratuluje dobrego samopoczucia i spełnionych obietnic miało być po 1000 dla każdego na etacie. Wyszło jak zawsze
Goska
8 miesięcy temu
Jak zwykle nic nam się nie należy. Dzieci wychowaliśmy bez 500+ i teraz kiedy już dzieci odchowane myślałam że pracując na temacie chociaż na wakacje cos dostaniemy niestety .My pokolenie 50+ musimy teraz zasuwac na wszystkie socjale które rozdaje rząd to jest przykre nic nam się nie należy
...
Następna strona