Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kanał La Manche otwarty. Brytyjczycy z UE mogą wrócić do domów

5
Podziel się:

W połowie grudnia rząd w Paryżu zadecydował, że w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa do kraju nie będą wpuszczani obywatele Wielkiej Brytanii, chyba że mają zezwolenie na stały pobyt we Francji lub udokumentowanego powodu przyjazdu. W praktyce zakaz dotyczył przekraczania kanału La Manche.

Kanał La Manche otwarty. Brytyjczycy z UE mogą wrócić do domów
Eruotunel przez kanał la Manche. (Twitter.com, @LeShutlte)

"Obywatele Wielkiej Brytanii, o ile nie posiadają francuskiego obywatelstwa, są w obecnej sytuacji uważani za obywateli państw trzecich i nie mogą przejeżdżać przez Francję" - przekazała w środę na Twitterze spółka Eurotunnel, zarządzająca tunelem kolejowym pod kanałem La Manche.

Wielka Brytania domaga się wyjaśnień

Rząd brytyjski domagał się od francuskiego rządu pilnego wyjaśnienia nowych ograniczeń pandemicznych mających wpływ na obywateli Wielkiej Brytanii - podało BBC.

W odpowiedzi, władze francuskie wskazały, że Brytyjczyków rezydujących w innych krajach UE uważa się za "obywateli państw trzecich" i z tego powodu nie mogą przejeżdżać przez Francję.

Przyznały jednak, że "duża liczba obywateli brytyjskich mieszkających w UE w dobrej wierze wyjechała na święta do Wielkiej Brytanii i ma trudności z powrotem do kraju ich stałego pobytu".

Zobacz także: Tragedia na kanale La Manche. Iracka rodzina ofiary: służby ich zignorowały, czekali aż zamarzną

Powrót możliwy

W zaistniałej sytuacji funkcjonariusze straży granicznej na granicy z Wielką Brytanią otrzymali zalecenie, by "zezwalać tym osobom na przejazd przez Francję podczas podróży powrotnej do kraju stałego pobytu w UE" - poinformowało MSW Francji w oświadczeniu.

Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał, że obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli wrócić do swoich domów w krajach UE w okresie noworocznym "bez przeszkód".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
dziadek
5 miesięcy temu
....kto pisze takie "knoty" ..... wstyd, KANAŁ OTWARTY!!!!! .......
Podolczak
5 miesięcy temu
Ale tylko dla tych pływających crawlem.
victor
5 miesięcy temu
Money nie jest w stanie udzwignac prawdy w obawie przed telefonem, ktory stawia na bacznosc?
victor
5 miesięcy temu
Kanal przy predkosci 350 km/h pokonuje sie w dwadziescia minut. A swoja droga jak Francuzi szczelali do Amerykanow, ktorzy chcieli Farancje wyswobodzic podczas pamietnej ostatniej wojny...to czy moze jeszcze cos zdziwic?
przyczyną jes...
5 miesięcy temu
otwarcie kanału !