Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kara dla Polski od TSUE? Unijny komisarz: Powinna wynieść 1 mln euro dziennie

157
Podziel się:

Nawet 1 milion euro dziennie kary możemy zapłacić za dalsze działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. O taką karę wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska, a poinformował o tym Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Kara dla Polski od TSUE? Unijny komisarz: Powinna wynieść 1 mln euro dziennie
Kara dla Polski od TSUE może wynosić 1 mln euro dziennie. Czy rząd się ugnie? (Flickr, KPRM)

- Muszę przyznać, że jesteśmy u kresu tzw. dialogu z Polską. Próbowaliśmy go nawiązać, wysyłaliśmy listy i dokumenty, próbowaliśmy przed Trybunałem. Ale Polska nie ma zamiaru działać w pełni zgodnie z orzeczeniami TSUE. Kolejnym krokiem są więc kwestie finansowe - stwierdził Didier Reynders w rozmowie z "Financial Times", cytowany przez portal next.gazeta.pl.

We wtorek Komisja Europejska wystąpiła do TSUE o ukaranie Polski za to, że ta nie chce zastosować środka zabezpieczającego, jakim jest wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

KE wezwała również polskie władze do usunięcia uchybień w związku z faktem, że nasz kraj nie dostosował się do wyroku TSUE z 15 lipca. Trybunał uznał wtedy, że część zmian w systemie sądownictwa dyscyplinarnego sędziów są niezgodne z prawem unijnym. Następnym krokiem w tym wypadku również może być kara finansowa.

Zobacz także: Wiemy, o czym Morawiecki będzie rozmawiał z Merkel

Jaka kara od TSUE?

O jaką karę zatem wystąpiła KE? W rozmowie z "Financial Times" Didier Reynders zdradził, że ta kwota to 1 milion euro dziennie.

Jak wylicza portal next.gazeta.pl, miesięcznie zatem dałoby to 136 milionów złotych (uwzględniwszy aktualne kursy). Rocznie - aż 7,7 miliardów złotych.

Dotychczas karę za niezastosowanie się do środków tymczasowych TSUE nałożył tylko raz. Otrzymała ją w 2017 roku Polska za dalszą wycinkę Puszczy Białowieskiej, choć Trybunał nakazał jej wstrzymanie działań.

- W przypadku Puszczy Białowieskiej wynosiła 100 tysięcy euro za każdy dzień, ale w tym przypadku może być znacznie wyższa. Dlaczego? Ponieważ tym razem mamy do czynienia nie z lokalnym czy mniej znaczącym zagadnieniem, tylko z łamaniem fundamentalnych zasad Unii Europejskiej - wyjaśniał w rozmowie z money.pl mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

Polska będzie ukarana również za Turów?

Nadmienić w tym przypadku trzeba, że Polska nie dostosowuje się do środków tymczasowych nie tylko w przypadku sądownictwa. Rządzący zdecydowali także, że będziemy kontynuować wydobycie w kopalni odkrywkowej w Turowie, choć TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
kik
2 lata temu
Super Mateusz Morawiecki! On wie co robi, niech nas wywalą z UE, będziemy wolni od tych lewackich urzędasów z KE . Po co czekać i tak prędzej czy później wojna była nieunikniona. Polacy w większości siedzą cicho, ale w razie głosowania, zagłosują za POLEX ITEM. Brawo Mateusz dasz nam wolność !!!
Przekorny
2 lata temu
Zniewoleni byli Polacy w swej historii dosyć długo. Ten sposób postępowania ze strony UE nie może nam tego serwować ponownie bo jesteśmy narodem który w takich sytuacjach się jednoczy a nie poddaje. Chyba, że inne państwa członkowskie boją się naszego rozwoju i korzystając z wiarołomców czy wręcz zdrajców realizują politykę odsunięcia. Bo przykładów na takie tematy z innych państw wspólnotowych jest aż za wiele. I co, im wolno zachować własne prawa wewnętrzne.
Bolek
2 lata temu
Gdzie w traktacie o funkcjonowaniu UE jest mowa o karach finansowych za niestosowanie się do środków tymczasowych? Karać można za niewykonywanie wyroków, ale nie środków zabezpieczających.
poznaniak
2 lata temu
4,5 mln zł dziennie x 365 dni = 1 miliard 642 miliony zł żadne studia nie zastąpią dobrej szkoły podstawowej
csp
2 lata temu
oby szybko !!!
...
Następna strona