Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Kara dla Polski od TSUE? Unijny komisarz: Powinna wynieść 1 mln euro dziennie

156
Podziel się:

Nawet 1 milion euro dziennie kary możemy zapłacić za dalsze działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. O taką karę wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska, a poinformował o tym Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

Kara dla Polski od TSUE? Unijny komisarz: Powinna wynieść 1 mln euro dziennie
Kara dla Polski od TSUE może wynosić 1 mln euro dziennie. Czy rząd się ugnie? (Flickr, KPRM)
bEKYUEjV

- Muszę przyznać, że jesteśmy u kresu tzw. dialogu z Polską. Próbowaliśmy go nawiązać, wysyłaliśmy listy i dokumenty, próbowaliśmy przed Trybunałem. Ale Polska nie ma zamiaru działać w pełni zgodnie z orzeczeniami TSUE. Kolejnym krokiem są więc kwestie finansowe - stwierdził Didier Reynders w rozmowie z "Financial Times", cytowany przez portal next.gazeta.pl.

We wtorek Komisja Europejska wystąpiła do TSUE o ukaranie Polski za to, że ta nie chce zastosować środka zabezpieczającego, jakim jest wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

KE wezwała również polskie władze do usunięcia uchybień w związku z faktem, że nasz kraj nie dostosował się do wyroku TSUE z 15 lipca. Trybunał uznał wtedy, że część zmian w systemie sądownictwa dyscyplinarnego sędziów są niezgodne z prawem unijnym. Następnym krokiem w tym wypadku również może być kara finansowa.

bEKYUEjX
Zobacz także: Wiemy, o czym Morawiecki będzie rozmawiał z Merkel

Jaka kara od TSUE?

O jaką karę zatem wystąpiła KE? W rozmowie z "Financial Times" Didier Reynders zdradził, że ta kwota to 1 milion euro dziennie.

Jak wylicza portal next.gazeta.pl, miesięcznie zatem dałoby to 136 milionów złotych (uwzględniwszy aktualne kursy). Rocznie - aż 7,7 miliardów złotych.

bEKYUEkd

Dotychczas karę za niezastosowanie się do środków tymczasowych TSUE nałożył tylko raz. Otrzymała ją w 2017 roku Polska za dalszą wycinkę Puszczy Białowieskiej, choć Trybunał nakazał jej wstrzymanie działań.

- W przypadku Puszczy Białowieskiej wynosiła 100 tysięcy euro za każdy dzień, ale w tym przypadku może być znacznie wyższa. Dlaczego? Ponieważ tym razem mamy do czynienia nie z lokalnym czy mniej znaczącym zagadnieniem, tylko z łamaniem fundamentalnych zasad Unii Europejskiej - wyjaśniał w rozmowie z money.pl mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

Polska będzie ukarana również za Turów?

Nadmienić w tym przypadku trzeba, że Polska nie dostosowuje się do środków tymczasowych nie tylko w przypadku sądownictwa. Rządzący zdecydowali także, że będziemy kontynuować wydobycie w kopalni odkrywkowej w Turowie, choć TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKYUEky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
Przekorny
2 tyg. temu
Zniewoleni byli Polacy w swej historii dosyć długo. Ten sposób postępowania ze strony UE nie może nam tego serwować ponownie bo jesteśmy narodem który w takich sytuacjach się jednoczy a nie poddaje. Chyba, że inne państwa członkowskie boją się naszego rozwoju i korzystając z wiarołomców czy wręcz zdrajców realizują politykę odsunięcia. Bo przykładów na takie tematy z innych państw wspólnotowych jest aż za wiele. I co, im wolno zachować własne prawa wewnętrzne.
Bolek
miesiąc temu
Gdzie w traktacie o funkcjonowaniu UE jest mowa o karach finansowych za niestosowanie się do środków tymczasowych? Karać można za niewykonywanie wyroków, ale nie środków zabezpieczających.
poznaniak
miesiąc temu
4,5 mln zł dziennie x 365 dni = 1 miliard 642 miliony zł żadne studia nie zastąpią dobrej szkoły podstawowej
bEKYUEkz
csp
miesiąc temu
oby szybko !!!
xela
miesiąc temu
Te sądy trzeba było zdelegalizować zaraz po 89 roku
...
Następna strona