Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

KE przeciwko pomocy dla firm, które uciekają do rajów podatkowych

1
Podziel się:

Komisja Europejska wydała zalecenie, by nie udzielać wsparcia firmom, które unikają płacenia podatków dzięki tzw. rajom podatkowym.

Komisja Europejska przeciwko wspieraniu firm, które uciekają do rajów podatkowych.
Komisja Europejska przeciwko wspieraniu firm, które uciekają do rajów podatkowych. (Getty Images)

"Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której z powodu pandemii koronawirusa przedsiębiorstwom przyznaje się wyjątkowo dużą pomoc państwa. Zwłaszcza w tym kontekście nie wolno się godzić na to, aby przedsiębiorstwa, które korzystają z publicznego wsparcia, stosowały praktyki unikania opodatkowania z udziałem rajów podatkowych" - powiedziała wiceszefowa KE ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Zdaniem komisji, firmy przyłapane na oszustwach finansowych, korupcji czy niepłaceniu podatków i zobowiązań z tytułu zabezpieczeń społecznych, nie powinny dostawać pieniędzy z tarcz antykryzysowych i innych rządowych programów.

"Byłoby to nadużycie budżetów krajowych oraz budżetu UE kosztem podatników i systemów zabezpieczenia społecznego. Wraz z państwami członkowskimi chcemy sprawić, aby takie sytuacje nie miały miejsca" - powiedziała Vestager.

Zobacz także: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Komisja podkreśla, że jej stanowisko nie jest wiążące. Decyzję o tym, do kogo będzie skierowana publiczna pomoc, samodzielnie podejmują władze krajów członkowskich.

KE rekomenduje jednak, by firmy będące rezydentami krajów znajdujących się na unijnej czarnej liście rajów podatkowych nie dostawały pomocy z budżetów.

"Unijny wykaz jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy stanowi najlepszą podstawę stosowania takich ograniczeń, ponieważ umożliwi on wszystkim państwom członkowskim spójne działanie i pozwoli uniknąć indywidualnych środków, które mogłyby naruszać prawo Unii" - czytamy w stanowisku KE.

Na czarnej liście są m.in. Kajmany, Panama, Seszele, Palau, Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Oman, Samoa, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Vanuatu.

Jeszcze w kwietniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do dużych firm trafi 25 mld złotych, na ratowanie miejsc pracy. Warunkiem otrzymania pieniędzy będzie to, czy firma płaci podatki w Polsce.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
med.
4 lata temu
Brawo Mateusz.