Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KWY
|
aktualizacja

Klienci zasypali bank wnioskami o maksymalnie długie wakacje kredytowe

24
Podziel się:

Wakacje kredytowe wystartowały w ubiegły piątek, a klienci ruszyli do banków z wnioskami. W przypadku ING Banku Śląskiego duży odsetek kredytobiorców chce zawieszenia spłaty rat kredytów mieszkaniowych przez 8 miesięcy. Bank spodziewa się, że z ulgi skorzysta 70 proc. uprawnionych, co będzie kosztować 1,7 mld zł. Na tym etapie instytucja nie widzi pola do skorygowania tego szacunku.

Klienci zasypali bank wnioskami o maksymalnie długie wakacje kredytowe
ING Bank Śląski ocenia, że obecna sytuacja makroekonomiczna sprawi, że na rynku pogorszy się spłacalność kredytów gotówkowych i kredytów dla przedsiębiorców. Dodaje, że dzięki wakacjom kredytowym do końca 2023 r. nie powinna pogorszyć się jakość kredytów hipotecznych. (GETTY, Bloomberg)

Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego zapytany podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej wyników za drugi kwartał tego roku o zainteresowanie klientów ustawowymi wakacjami kredytowymi odpowiedział, że duży odsetek klientów składa wnioski o wakacje kredytowych na 8 miesięcy.

- Mamy stosunkowo duży odsetek klientów, którzy składają już wnioski na wszystkie osiem rat, które dopuszcza ustawa. To duży odsetek. Możemy wysnuć wniosek, że pewnie w okolicach września, kiedy klienci wrócą z wakacji, będziemy mieć trochę większą pewność, ile tego jest. Na razie, nie mamy żadnych podstaw do korekty wskaźnika 70-procentowego - powiedział Bartkiewicz.

Wakacje kredytowe będą kosztować bank 1,7 mld zł

ING Bank Śląski szacował wcześniej, że program wakacji kredytowych obniży wynik brutto za lipiec 2022 roku o ok. 1,7 mld zł. Szacunku tego bank dokonał przy założeniu odsetka klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat na poziomie 70 proc.

Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, w których skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezesi banków biją na alarm. Analitycy prognozują straty

Zainteresowanie tą formą pomocy jest ogromne. Systemy niektórych banków w piątek rano (29 lipca tego roku), czyli w dniu startu wakacji kredytowych, zawieszały się. Bank PKO BP ze względu na duże zainteresowanie postanowił otworzyć placówki sobotę 30 lipca.

Klienci mają wiele wątpliwości dotyczących ustawowego rozwiązania. Pomimo ostrzeżeń urzędu stojącego na straży praw konsumentów, że pociągnie on banki do odpowiedzialności, jeśli te będą robić kredytobiorcom pod górkę, narasta obawa o dostępność finansowania w przyszłości. Negatywne emocje wśród kredytobiorców podgrzewają wypowiedzi osób związanych z tym sektorem. O komentarz poprosiliśmy biura prasowe banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Tom
2 lata temu
Witam, a co powiecie na temat ubezpieczenia kiedy kredyt jest na wakacjach. Jest to normalne aby brać ubezpieczenie od kredytu którego nie splacam
Kredytobiorca
2 lata temu
Pieniądze zaoszczędzone na wakacjach kredytowych wpłacę na nadpłatę kredytu. Zapłacę kapitał a nie odsetki. Najgorzej jak ktoś te pieniądze wyda na głupoty.
booo
2 lata temu
banki stracily haha podniosa stopy jeszcze kilka razy i zwroci im sie z nawiazka
Zenek
2 lata temu
Głupie gadanie że bank będzie to kosztowało ,a co jak podnieśli stopy i kosztowało to kredytobiorce czasami nawet 100% to dobrze,po prostu bank mniej zarobi i tyle,nie piszcie głupot.
Adman
2 lata temu
Banki nic to nie będzie kosztować to jest tylko przesunięcie ich zarobku w czasie. Ból dla akcjonariuszy bo dywidenda będzie mniejsza, a banki dodatkowo pewnie nie zapłacą żadnych podatków bo wykażą straty. Czyli znów zarobią.
...
Następna strona