Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Kłótnia o Krajowy Plan Odbudowy. Głosowanie na specjalnym posiedzeniu Sejmu

26
Podziel się:

We wtorek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie będą głosować w sprawie Funduszem Odbudowy. Jest to konieczne, żeby UE uruchomiła środki potrzebne do realizacji Krajowego Planu Odbudowy.

Kłótnia o Krajowy Plan Odbudowy. Głosowanie na specjalnym posiedzeniu Sejmu
Piotr Zgorzelski krytykuje formę głosowania na KPO (PAP)

We wtorek odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się tematem Funduszu Odbudowy. Potwierdzili to wicemarszałek Piotr Zgorzelski i wicemarszałek Ryszard Terlecki. - Pani marszałek poinformowała, że w środę wpłynął z rządu do pani marszałek projekt ustawy i pani marszałek wyznaczyła termin posiedzenia na 4 maja – powiedział PAP Zgorzelski.

Chodzi o projekt ustawy ratyfikującej Funduszu Odbudowy. Zgoda na ratyfikację musi być wydana przez każde państwo członkowskie UE. W Polsce cała ta procedura się przeciągała ze względu na spór w samej Zjednoczonej Prawicy i sprzeciw Solidarnej Polski. Wygląda jednak na to, że PiS zagwarantował sobie potrzebne głosy. Porozumiał się bowiem z Lewicą. Dodatkowo przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej będzie wymagało tylko zwykłej większości głosów. Marszałek nie zgodziła się na większość 2/3, czego chciał Zgorzelski.

Zgorzelski w trakcie Konwentu Seniorów (posiedzenie władz Sejmu) motywował wybór takiej formy głosowania tym, że "jest to przeniesienie kompetencji państwa polskiego na rzecz organizacji międzynarodowej". - Koledzy, którzy na Konwencie łączyli się zdalnie, wsparli mnie, ale pani marszałek pozostała nieugięta i stwierdziła, że będzie to procedowane w oparciu o art. 89 konstytucji, a więc zwykłą większością" – poinformował PAP wicemarszałek Zgorzelski z KP-PSL.

Ryszard Terlecki potwierdził, że w PiS będzie obowiązywała w trakcie głosowania dyscyplina partyjna. Mimo tego, że skład klubu PiS w Sejmie wchodzi Solidarna Polska, to najprawdopodobniej jej posłowie nie zastosują się do dyscypliny partyjnej. - Solidarna Polska ma inne zdanie niż PiS. Przypominam, że nawet w kwestii Traktatu Lizbońskiego w PiS był rozłam przy głosowaniu i do dziś posłowie, którzy głosowali przeciw, byli i są na listach w PiS – powiedział Sebastian Kaleta z SP.

Wtorkowe głosowanie dotyczy zgody na uruchomienie przez Unię Europejską dodatkowych środków, zwanych Funduszem Odbudowy. Z tych pieniędzy będzie realizowany Krajowy Plan Odbudowy.

Zobacz także: Wsparcie dla firm także po pandemii? "Powinny być systemy pomocowe"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Krzysztof
3 lata temu
Przyymierze z PIS -to zdrada!!
Krzysztof
3 lata temu
Dalczego nie bylo debaty sejmowej wtej sprawie, czylichcą wydymać komunę -LEWICĘ kóra wyszł przed szereg-syf, niogdy na was nie zagłosuję
Banksterka
3 lata temu
Najbardziej skuteczna metoda zrobienia z ludzi niewolników: wmawianie im iż kredyt, który będą musieli spłacać w kilku pokoleniach, w pocie i znoju, jest dla nich taki cacy. Wyjaśnienie dla naiwnych: ponad 50% tych pieniędzy trafi na tzw. „zielony ład”’, 25% to cyfryzacja, czyli Unia w ułamku sekundy będzie miała pełną kontrolę i wiedzę nad każdym człowieczkiem. To tak jak zapisać się na kredyt na łańcuch do budy, który zniewoli was i wasze rodziny na kilka pokoleń.
6grsw5fw44
3 lata temu
jak przyjmą to unia bedzie mogla narzucic nam podatki i bedziemy placic podatek katastralny od mieszkania czy domu co roku tysiące złotych
Pies
3 lata temu
Debaty nie będzie bo Polacy nie mają wiedzieć co ich czeka w przyszłości .
...
Następna strona